Domů » Bleskovky » HTC připravuje Exodus 1s: dostupnější blockchainový telefon, který bude plným uzlem

HTC připravuje Exodus 1s: dostupnější blockchainový telefon, který bude plným uzlem

Společnost HTC v tomto roce ještě nepředstavila žádný smartphone. Jejím posledním počinem je blockchainový telefon Exodus 1 z konce loňského roku, který se i přes zastarávající vnitřní výbavu prodává za necelých 20 tisíc korun. Tchajwanský výrobce hodlá na blockchain a kryptoměny vsázet i nadále, a v druhé polovině letošního roku představí levnější Exodus 1s.

HTC Exodus 1s poslouží jako plný uzel

Připravovaná novinka má být vůbec prvním telefonem, který bude sloužit jako plný uzel, tudíž jej bude možné využít jako jeden z distribuovaných bodů např. k ověřování transakcí v měně Bitcoin. Knihovna Bitcoinu aktuálně zabírá něco přes 200 GB a každým rokem zhruba o 60 GB roste, podle HTC je však možné zmenšit ji do menšího prostoru o velikosti zhruba 10 GB a uložit přímo do telefonu. K uložení celého bloku a k práci s ním bude zapotřebí mít v telefonu vloženou SD kartu a zajistit si stabilní Wi-Fi připojení a přísun energie.

exodus 2

Rozšíření množství plných uzlů je podle decentralizovaného šéfa HTC Phila Chena nejdůležitějším prvkem blockchainu, neboť tím dochází k lepšímu zabezpečení a rozšiřování sítě. Stejnou funkcionalitu má s aktualizací dostat i původní Exodus 1, i ten však bude k plné funkčnosti vyžadovat paměťovou kartu.

HTC Exodus 1s má dorazit někdy ve třetím kvartále letošního roku, jeho cena má být stanovaná na 200 – 300 dolarů (asi 5 700 – 6 900 korun bez DPH). Bohužel zatím nemáme žádné informace o jeho hardwarových parametrech.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).