Domů » Články » HTC na MWC neoslnilo, představilo dvojici modelů z řady Desire a program pro kolektivní sdílení výkonu

HTC na MWC neoslnilo, představilo dvojici modelů z řady Desire a program pro kolektivní sdílení výkonu

Společnost HTC ukázala světu dva modely střední třídy a zajímavý program pro kolektivní sdílení výkonu, kterého se v budoucnu mohou zúčastnit všichni majitelé telefonů s operačním systémem Android.

Společnosti HTC se v poslední době nedaří prodávat své vlastní produkty tak, jak by si její zaměstnanci a investoři přáli. Již před MWC bylo zřejmé, že zpátky na výsluní může HTC dostat nová ucelená řada produktů, která zaujmou široké spektrum zákazníků, spekulovalo se také o tom, že se dočkáme nějaké nositelné elektroniky. Nadcházející vlajková loď HTC, prozatím známá jako HTC M8, má být představena až na konci března v Londýně, proto jsme byli zvědaví, čím nás HTC v Barceloně oslní. 

 

Hned na začátku představení se řeč stočila na nástupce HTC One, který bude představen 25. března a má se podle předsedkyně HTC Cher Wang jednat o nejlepší telefon na světě. Ostatně od zástupkyně HTC jsme nic jiného neočekávali. Aniž by se společnost chlubila finančními výsledky (ono se asi není moc čím chlubit), ukázala světum, jak důležitý je pro ni špičkový design jejích výrobků a rovnou představila dva nové přírůstky do rodiny HTC Desire. O jejich představení se postaral samotný ředitel HTC, Peter Chou. 

 

HTC Desire 816

Novým kouskem v rodině Desire telefonů bude model Desire 816. Ten oslní podobným designem, jako známe z vlajkové lodi výrobce HTC One, přesto má nabídnout spoustu muziky za příjemnou cenu. Úhlopříčka displeje tohoto zařízení je 5,5″, jeho rozlišení je HD (1280 × 720 px). O výkon se stará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na 1,6 GHz, jemuž sekunduje 1,5 GB paměti RAM. Vnitřní paměť telefonu je 8 GB, lze ji rozšířit paměťovými kartami. Dočkáme podpory sítí LTE a přijde i varianta s NFC. 

 

Na své si přijdou i milovníci fotografování, k dispozici bude 13MPx fotoaparát, podporující režim HTC Zoe pro vytváření těch nejlepších snímků. Přední kamera nabídne rozlišení 5 Mpx a výborně se tak hodí pro videotelefonii a pořizování autoportrétů. Operačním systémem tohoto telefonu je Android 4.2 s grafickou nadstavbou HTC Sense ve verzi 5.5 a domovskou obrazovkou BlinkFeed. Výtečný zvuk tomuto telefonu dodává dvojice stereoreproduktorů a technologie HTC BoomSound. Tělo tohoto telefonu je široké 7,99 mm a telefon váží 165 gramů. Baterie tohoto zařízení má kapacitu 2 600 mAh. Telefon se nejprve začne prodávat na čísnkém trhu, v dubnu bychom se měli dočkat aktualizace na novější verzi systému a HTC Sense a také globální dostupnosti.

  

HTC Desire 610

Druhý přírůstek do rodiny Desire byl jen představen, ale k vidění na pódiu nebyl, proto si vypomůžeme informacemi z tiskových materiálů. Stal se jím model Desire 610, který svojí výbavou spadá mezi zařízení ve střední třídě. Displej tohoto přístroje má úhlopříčku 4,7″, jeho rozlišení je qHD (540 × 960 pixelů), výkon mu obstará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na 1,2 Ghz. Paměť RAM nabídne kapacitu 1 GB, vnitřní paměť je 8 GB a bude rozšiřitelná paměťovými kartami. Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, přední pak 1,3 Mpx. Telefon bude podporovat sítě NFC, ostatní konektivita je standardní – Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS s Glonass, microUSB a 3,5 mm jack, volitelně bude k dispozici verze s NFC čipem. 

 

Telefon bude dodáván s celou řadou funkcí pro maximální audiovizuální zážitek, který umocní dvojice předních reproduktorů, technologie ozvučení HTC BoomSound a HTC Sense Voice. Na telefonu běží operační systém Android s grafickou nadstavbou HTC Sense a domovskou obrazovkou HTC BlinkFeed. V těle telefonu se nachází baterie o kapacitě 2 400 mAh, telefon má tloušťku 9,6 mm a hmotnost 143,5 gramů. HTC Desire 610 bude dostupný v Evropě v květnu letošního roku.  

 

Další část prezentace se týkala nového programu HTC Power To Give, která si klade za cíl vytvořit superpočítač využitím kolektivního výpočetního výkonu chytrých telefonů, jež hodlá využít ve vědě a výzkumu proti nemocem AIDS, Alzheimerově chorobě, boji proti rakovině a dalších projektech, včetně hledání mimozemského života. Tato iniciativa byla vytvořena ve spolupráci s Dr. Davidem Andersonem z University Of California, Berkeley a bude se do ní moci zapojit každý dobrovolník se zařízením, poháněným operačním systémem Android. 

  

Pokud si výše zmíněný projekt promítneme do řeči čísel, jeden milion telefonů HTC One by poskytl podobný výpočetní výkon, jako jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě, cca 30 petaflops. Tím by se významně zkrátily výzkumné cykly pro organizace, které by jinak analyzovaly stejný objem dat několik týdnů, měsíců, dokonce i let. Cher Wang, předsedkyně HTC, uvedla, že jen v roce bylo prodáno 780 milionů smartphonů se systémem Android, jejichž souhrnný výkon by mohl pomoci významně zlepšit budoucnost našich dětí. 

Aplikace HTC Power To Give bude dostupná v betaverzi v Google Play Store a využít ji budou moci majitelé zařízení série HTC One, Butterfly a Butterfly S, přičemž podpora pro ostatní telefony s Androidem má přijít v následujících šesti měsících. Výkon vašeho zařízení bude poskytován pouze při připojení telefonu k nabíječce za současně spuštěné Wi-Fi, takže se nemusíte bát, že vaše pomoc světu vám zkrátí výdrž zařízení nebo odčerpá drahocenná data z FUP. 

Více novinek jsme se od HTC nedočkali, ani ukázka nové vlajkové lodi M8, ani nositelná elektronika, jen dva telefony Desire (z nichž jeden nebyl ani oficiálně představen) a program pro sdílení výkonu mobilních telefonů. Jestli má tohle být cesta HTC z finančních problémů, tak to bude cesta velmi trnitá, ačkoliv designově se nové telefony povedly a pokud jim výrobce nasadí příznivou cenu, mohou oslovit potenciální zájemce. Své zraky budeme nadále upínat k 25. březnu, kdy má být v Londýně představena vlajková loď HTC pro letošní rok, HTC M8.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. DV (neregistrovaný)

    816 s 5 palcema a 610 s 4,3 palcema a telefony byli super, ale takhle to jsou akorát další pádla s nic moc rozlišením.

  2. Přemýšlím o soudnosti redaktora – jestliže firma řekne, že představí svá zařízení v Londýně, tak je logicky nepředstaví v Barceloně. Tak proč věty typu – „Jestli je má tohle být cesta HTC z finančních problémů, tak to bude cesta velmi trnitá,“?

  3. HTC by melo jit ve stopach sveho povedeneho modelu Desire 500, ktery ma jak pametove KARTY, tak VYMENITELNOU baterii. Cestu si trnitou HTC dela NEPOCHOPITELNE samo…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).