TOPlist

Recenze smartphonu HTC Legend s Androidem 2.1

Velká recenze smartphonu se systémem Android 2.1, HVGA displejem, hliníkovým krytem a rozhraním Sense.

Společnost HTC si na letošní jaro připravila uvedení dvou zajímavých komunikátorů s Androidem. Tím prvním je HTC Legend, který zaujme vyváženými hardwarovými parametry a atraktivním designem; druhou novinkou je HTC Desire, který se ale na pulty obchodů teprve chystá. V dnešní recenzi se podíváme právě na sympatický Legend, který navazuje na úspěšný model Hero. Legend je vybavený 600 MHz procesorem od Qulacommu, 5 MPx fotoaparátem, GPS čipem, optickým joystickem a uživatelským rozhraním HTC Sense, které dává hlavní obrazovce systému zcela nový rozměr.

Testovaný kousek obsahoval operační systém Android verze 2.1 (verze software 1.23.405.1), jehož součástí je i nativní česká lokalizace. Synchronizaci s počítačem zajišťuje nástroj HTC Sync, který vám dovolí s Outlookem synchronizovat kontakty a položky z kalendáře. Využít dále můžete synchronizace přes Google účet nebo Microsoft Exchange.

- - -

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
Operační systém a hardwarová výbava
hardwarové parametry, výkon
displej
telefonování, kontakty a datové přenosy
bezdrátové připojení a synchronizace
GPS navigace a digitální kompas
softwarová klávesnice, multitouch a pohybový senzor
baterie a výdrž
fotoaparát a záznam videa
Bonusový software
Závěrečné hodnocení

Klady (+)
design a dílenské zpracování
dobrá optimalizace systému
3,5 mm výstup na sluchátka
HTC Sense
podpora Flashe v internetovém prohlížeči
bonusový software a základní záloha dat
Zápory (-)
výdrž baterie
kvalita fotografií
„plechový“ zvuk reproduktoru

Obsah balení
HTC Legend je dodáván v malé bílé krabici, ve které kromě telefonu samotného naleznete následující položky:
– Li-On baterie s kapacitou 1300 mAh
– 2 GB microSD karta
– synchronizační/nabíjecí USB kabel (s microUSB konektorem)
– konektor a cestovní nabíječka
– stereosluchátka s molitanovými polštářky
– CD s příručkou pro rychlý start v češtině
– několik tištěných brožurek (příslušenství, první seznámení)

- - -

Přiložený USB/microUSB kabel slouží jak pro nabíjení, tak také pro přenos/synchronizaci dat s PC. V balení dále naleznete klasická stereosluchátka (pecky), na jejichž kabelu je umístěno malé ovládací centrum a telefonní mikrofon. Na něm jsou umístěna tři ovládací tlačítka – dvě pro pohyb mezi skladbami při poslechu hudby a třetí pro přijetí hovoru nebo zahájení přehrávání. Kvalita sluchátek je průměrná a basy u nich rozhodně nehledejte. Naštěstí je díky přítomnosti 3,5 mm konektoru možné připojit libovolná jiná sluchátka a s mými Sennheisery CX 300-II byl poslech naprosto o něčem jiném. Pokud by vás pecky v uších tlačily, můžete na ně navléci molitanové polštářky. K dispozici je ještě malá sponka sloužící pro uchycení kabelu na oděv. Rozhodně je škoda, že výrobce do balení nepřidává nějaké ochranné pouzdro, ale doba je zlá a někde se šetřit musí :-) . Na přiložené paměťové kartě naleznete instalátor aplikace HTC Sync a několik příruček v elektronické podobě (formát PDF).

Vzhled a zpracování
Legend svým designem vychází ze staršího modelu Hero, pro který bylo charakteristické mírné zalomení v oblasti se systémovými tlačítky. Tohoto trendu se drží i Legend, i když v jeho případě už to není tak výrazné. Osobně se mi tenhle kousek líbil už když unikly jeho první rendery a v reálu vypadá skutečně dobře. Kryt telefonu je mimochodem vytvořený z jednoho kusu hliníku, který telefonu dodává eleganci a vytváří velice pevnou konstrukci. Odnímatelná je pouze spodní část tvořená plastovým dílem, k té se ale vrátím až v dalších odstavcích. Co se týče ergonomie, telefon padne do ruky opravdu skvěle a díky svým rozměrům 112 × 56 × 11.5 mm o něm v kapse nebudete téměř vědět. Příjemná je i hmotnost (126 gramů včetně baterie).

- - -

Okolo kapacitního HVGA displeje se táhne černý rámeček, do kterého je v horní části zasazený telefonní reproduktor. Pod malou mřížkou se kromě něj nachází také signalizační LED dioda. Ta se zeleně rozbliká v případě, že máte novou SMS, e-mail, upomínku v kalendáři nebo zmeškaný hovor. Jestliže telefon nabíjíte, svítí dioda oranžově. Pod displejem se nachází čtveřice systémových tlačítek (Domů, Menu, Zpět a Hledat). Uprostřed zalomeného prostoru najdeme optický joystick, který nahradil rolovací kolečko známé z T-Mobile G1 či HTC Hero. Telefonní klávesy nehledejte, funkce s tím spojené (Volat/Ukončit hovor) se provádí přes virtuální tlačítka na displeji.

- - -

Ovládání skrze optický joystick je hodně o zvyku. Subjektivně mám pocit, že ovládání skrze kolečko je mnohem pohodlnější, protože vám pro posunutí přes několik položek stačí krátký pohyb prstem. U optického snímače je to jiné, tady znamená každé přejetí přes jeho plochu pohyb o jednu položku požadovaným směrem. Není to nic nepohodlného, ale je to zkrátka pomalejší a nějaký čas trvá, než si na to zvyknete. Joystick je čtyřsměrový a funguje zároveň jako potvrzovací tlačítko (lze jej tedy normálně stisknout). Na druhou stranu, rolovací kulička je podstatně více náchylná na poškození a po problémech, které se objevily u některých kusů HTC Hero se ani nedivím, že v HTC raději sáhli po tomhle řešení, které toho snese daleko více. A většinu úkonů budete stejně provádět skrze dotykový displej.

- - -

Spodní hrana je osazena microUSB konektorem, telefonním mikrofonem a malým poutkem pro uchycení na šňůrku. Zadní část je tvořena odnímatelným plastem, pod kterým je schovaná baterie, SIM karta a paměťová karta. Tenhle plast u testovaného kusu dobře lícoval a držel velice pevně, ale ve fóru se objevilo několik reakcí od uživatelů, kteří s tím mají opačnou zkušenost a plastová krytka jim úplně ideálně nedoléhala. Při nasazení je ale důležité zkontrolovat, zda jste ji nasadili správně a potřebné „pacičky“ dockvakly na své místo.

Horní hrana nabízí 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek a tlačítko Power, které slouží k aktivací/vypnutí displeje a při delším stisknu potom k zapnutí/vypnutí celého telefonu. Při nechtěném vytažení sluchátek během přehrávání se zvuk automaticky ztlumí, nemusíte se tedy obávat toho, že by vám telefon jen tak začal vyhrávat na lesy. Zatímco u starších telefonů s Androidem stačilo k aktivaci displeje stisknout libovolné tlačítko, v případě Legendu to jde opravdu pouze přes tlačítko Power. Pravý bok nabízí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, levá strana naopak nedisponuje ničím. Nejde mi do hlavy, proč ji v HTC nevyužijí alespoň pro umístění klávesy pro spuštění fotoaparátu.

- - -

Hliníkový kryt na zadní straně narušují dva černé plasty. Prvním je již zmíněná záslepka baterie a do toho druhého je zasazený systémový reproduktor, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací dioda, která ve tmě spolehlivě prosvítí středně velkou místnost. Kvalita reprodukce zvuku hlavního repráčku není úplně ideální a v HTC rozhodně umějí i lepší. Hlasitost je dostatečná, ale zvuku chybí alespoň nějaké náznaky basů a výsledek tedy zní dost „plechově“.

- - -
Srovnání s předchůdcem: HTC Legend a HTC Hero

- - -
Legent a Motorola Milestone + mivvy zero

- - -
Srovnání s HTC Touch Pro2

Operační systém a hardwarová výbava
Při spuštění telefonu vás přivítá poslední verze operačního systému Android 2.1, která už sama o sobě nabízí celou řadu zajímavých funkcí. V HTC se systém rozhodli obohatit o uživatelské rozhraní Sense, na které jsem si dokázal hodně rychle zvyknout a přiznám se, že když jsem vzal po týdnu do rukou Motorolu Milestone s Androidem 2.0.1, docela se mi po Sense stýskalo. Hlavní část rozhraní tvoří sedm ploch, na které si můžete umístit libovolné widgety, odkazy, složky nebo zástupce programů. Spousta dalších widgetů se potom dá stáhnout z Marketu, takže na hlavní obrazovce můžete mít opravdu téměř cokoliv.

A to ještě není všechno, v nabídce Nastavení/Scény najdete několik různých grafických kabátků pro Sense s odlišně uspořádanými widgety (HTC, Sociální, Zaměstnaní, Hra, Cestování, Čistý štít) + si zde můžete uložit své vlastní rozložení. S trochou nadsázky se dá napsat, že s upraveným Sense nebudete muset vůbec navštěvovat hlavní menu, protože veškeré potřebné položky si umístíte na plochu. A komu by náhodou Sense na hlavní obrazovce nevyhovovalo, můž se poměrně jednoduše přepnout do klasické hlavní obrazovky systému Android.

- - - -
Různé obrazovky HTC Sense

- - - -

U Androidu mě rovněž zaujala nabídka s notifikacemi (oznámení). Do té se dostanete velice elegantním způsobem, z horní části displeje (stavová lišta) si tuto nabídku pohybem prstu vytáhnete. V notifikační nabídce se zobrazují například nové textové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, příspěvky z Twitteru, zprávy z IM klienta a všechny další systémové události. Tento styl upozornění se mi na Androidu vážně líbí, a pokud budete chtít všechny notifikace hromadně vymazat, jednoduše kliknete na vyhrazené tlačítko.

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 „Eclair“ + HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz
Displej: kapacitní, 3,2“, HVGA (480×320 px), 16 milionů barev, AMOLED
Paměť: 384 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací dioda, autofocus, geotagging
Baterie: Li-Ion 1300 mAh
Doba hovoru: 490 minut v GSM, 440 minut v 3G
Pohotovostní režim: 440 hodin v GSM, 560 hodin v 3G
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, Facebook a Twitter klient, FM rádio, widgety

- - - -

Pohyb v celém operačním systému a nabídkách Sense je díky 600 MHz procesoru od Qualcommu velice svižný (typ MSM7227). Mírné zpomalení jsem zaznamenal pouze tehdy, když jsem si na pozadí pustil skladbu s datovým tokem 384 kbps; ale i v tomto případě bylo možné s telefonem úplně normálně pracovat. Pokud zvolíte nižší datový tok, třeba 128 kbps, tak na telefonu ani nepoznáte, že něco přehrává. Stejné je to i v případě, když si na pozadí otevřete třeba internetový prohlížeč, IM klienta, Android Market a ještě začnete psát textovou zprávu. Díky dostatku RAM (po spuštění je volných okolo 180 MB z celkových 384 MB) si zkrátka se spuštěnými programy nemusíte lámat hlavu, i když z Marketu doporučuji stáhnout nějaký Task Manager, se kterými budete mít lepší přehled o tom, co vám zrovna běží na pozadí. Spuštění zcela vypnutého telefonu trvá zhruba 50 vteřin.

Displej
HTC Legend je vybavený kapacitním AMOLED displejem s úhlopříčkou 3,2“, HVGA rozlišením (480×320 px) a schopností zobrazit až 16 milionů barev. Díky technologii AMOLED jsou barvy o poznání živější než třeba u HTC Touch Pro2, nicméně čitelnost na přímém slunci zcela ideální není, a to ani při nastavení maximální úrovně podsvícení. V telefonu je přítomný světlocitlivý senzor, který vám případně pomůže s automatickou regulací jasu.

- -

Telefonování, kontakty a datové přenosy
Legend je stejně jako jeho předchůdce Hero vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také technologií HSDPA, kde můžete data stahovat teoretickou rychlostí až 7,2 Mbps. Telefonování je naprosto bezproblémové a hlasitost dostatečná. V rušném prostředí je možné aktivovat hlasitý režim a telefonovat lze samozřejmě i skrze dodávaný headset. Při telefonování funguje proximity senzor, který rozpozná, že jste telefon přiložili k uchu a podle toho automaticky vypne displej. Tím se zabrání nechtěnému stisknutí tlačítka během hovoru.

Telefonní aplikace je velmi přehledná a kontakty v ní můžete vybírat buď přímo ze seznamu, nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ty klávesy, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení. Ani s novou verzí HTC Sense nefunguje vyhledávání u kontaktů obsahujících diakritiku.

- -

Karta Lidé vám nabídne kompletní přístup do adresáře, a to včetně kontaktů na SIM kartě. V aplikaci naleznete několik záložek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny, aktualizace (online adresář z Facebooku) a historie hovorů. V nastavení systému lze HTC Legend provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. A přesně to je případ položky „online adresář“, která vám do karty Lidé načítá informace právě z Facebooku a Twitteru. Třešničkou na dortu je automatické doplnění fotografie a data narození ke kontaktům spárovaných z databáze přátel. Telefonní aplikace je opravdu hodně komplexní a když si v ní nějaký kontakt rozkliknete, zobrazí se opět detaily vztahující se pouze k dané osobě (zprávy, e-maily, obrázky a stavy z Facebooku + historie hovorů). Všechno tedy máte pěkně pod jednou střechou, za což si pánové v HTC zaslouží pochvalu.

Bezdrátové připojení a synchronizace
S vestavěným Wi-Fi modulem podporujícím standardy 802.11b/g se snadno připojíte do bezdrátových sítí a následně můžete začít pohodlně surfovat na internetu. Při nalezení nové bezdrátové sítě se objeví informace o možnosti připojení. Pokud je síť zabezpečena, budete vyzvání k zadání přístupového klíče. Přímo v prostředí Sense je dostupný přepínač pro aktivaci/vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Citlivost je výborná; na internet jsem se připojoval prakticky denně z různých míst a nikdy jsem nenarazil na problémy. Bluetooth ve verzi 2.1 podporuje jak stereo profil A2DP, tak i EDR pro rychlejší přenos dat. Přes vestavěného průvodce je spárování opět otázkou několika málo vteřin. Spárování s testovacími A2DP sluchátky proběhlo bez potíží, stejně jako přenos souborů (testováno s několika telefony značky Nokia, HTC Hero, HTC Touch Pro2 a mivvy zero).

- - -
Obrázky ze synchronizačního nástroje HTC Sync

U Android zařízení se primárně počítalo s napojením na váš Google účet, se kterým se zařízení synchronizuje, což samozřejmě nelze provozovat bez aktivních datových přenosů. Pánové v HTC si naštěstí byli vědomi toho, že ne všichni zákazníci by tento způsob preferovali a někoho by to dokonce mohlo odradit, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync, která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále zvládne instalaci aplikací, avšak na synchronizaci poznámek a e-mailů si musíme nechat zajít chuť. Instalátor od HTC Sync najdete na paměťové kartě a jsem rád, že nová verze už nemá žádné problémy s kompatibilitou na Windows 7; před několika měsíci jsem s tím u HTC Hero ještě musel trochu bojovat. Pokud se o nástroji HTC Sync chcete dozvědět více, přečtěte si tento článek.

- -

Při synchronizaci s vaším účtem Google můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Přes USB kabel můžete rovněž do počítače sdílet internetové připojení. Jakmile Legenda připojíte přes USB kabel k PC, objeví se nabídka s výběrem typu připojení – nabíjení, synchronizace přes HTC Sync, disková jednotka nebo sdílení internetu do PC.

GPS navigace a digitální kompas
Při uvedení HTC Hero na trh nebyla dostupná žádná plnohodnotná offline navigace. To už se nyní naštěstí změnilo a k dispozici je celá řada programů – NDrive, Sygic Mobile Maps 9 (recenze) nebo třeba Navigon, jehož zkušební trial verzi si můžete stáhnout z Android Marketu. Citlivost GPS je dobrá, i když ve srovnání s Motorolou Milestone nebo HTC Touch Pro2 trvá občas fixace o něco déle. Respektive, někdy se mi podařilo pozici zaměřit během 30 vteřin, někdy jsem musel na stejném místě čekat i dvě minuty (zatímco Milestone se fixovala téměř okamžitě). GPS využijete i v programu Google Mapy, který vám ale v našich končinách jako plnohodnotná navigace neposlouží. Mapové podklady se v jeho případě stahují online, takže je opět nutné počítat s neomezeným datovým připojením.

- - -

Digitální kompas perfektně využijete třeba v Google Street view náhledu v Google Mapách. Pokud kompas aktivujete, bude se obraz na displeji (náhled na ulici ve 3D) otáčet podle toho, jak se budete pohybovat vy. Pokud se otočíte s telefonem doprava, obraz se také otočí, zkrátka jako kdybyste se rozhlíželi. Z Marketu rozhodně doporučuji stáhnout freeware program Google Sky Map, který vám díky digitálnímu kompasu a GPS umožní sledovat hvězdnou oblohu.

Softwarová klávesnice, multitouch a pohybový senzor
Systémová klávesnice nabízí tři styly zobrazení – klasická QWERTY, telefonní klávesnice a kompaktní QWERTY. Jako výchozí je nastavena klasická QWERTY, na kterou jsem si velmi rychle zvykl. Je pravda, že během prvních dnů jsem měl trochu problémy s psaním výhradně přes dotykový displej a čas od času jsem udělal překlep, ale ono je to opět především o zvyku a po 10 dnech používání už jsem na textové zprávy a e-maily odepisoval rychlostí bleskovku s minimem překlepů. U klávesnice můžete využít český slovník xT9, který bohužel nezná slova bez diakritiky; naštěstí jej můžete vlastní výrazy sami naučit. Ty se potom ukládají do vlastního uživatelského slovníku. Komu by náhodou napovídání slov nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout. Na klávesnici lze zadávat také české znaky. Jestliže chcete například napsat písmeno “ř”, stačí krátce přidržet prst na klávese “r”, kde se po chvíli objeví další nabídka s dostupnými znaky.

- -

Multidotykové ovládání využijete v internetovém prohlížeči, správci obrázků a nově také v rozhraní Sense, kde přiblížením dvou prstů k sobě vyvoláte živý náhled na všechny zmenšené záložky. V internetovém prohlížeči a galerii slouží multitouch k přibližování a oddalování obrázků; komu by to nesedělo, může využít i klasický dvojklik. Pohybový senzor taktéž nefunguje v celém operačním systému, ale pouze v několika vybraných aplikacích (obrázky, editor SMS, e-maily, internetový prohlížeč…), ale například hlavní obrazovka Sense vždy zůstane v klasickém portrait zobrazení.

Baterie a výdrž
Celková výdrž HTC Legendu při normálním používání mě příliš nepotěšila. Na to, že se v telefonu nachází 1300 mAh baterie, bych očekával o něco lepší výsledky. Při méně častém používání se dostanete zhruba na dva a půl dne (tím mám na mysli, že z telefonu uskutečníte několik málo hovorů a sem tam si zkontrolujete e-maily nebo přečtete SMS, jinak si telefonu ale příliš nevšímáte; taková situace u mě nastává třeba o víkendu). Při normální používání, kdy se aktivně přes datové přenosy pohybuji na internetu, volám a SMSkuji daleko častěji, se výdrž pohybuje okolo jednoho a půl dne, což opravdu není žádný závratný výsledek. Baterii můžete trochu ulehčit tím, že zkrátíte interval pro vypnutí displeje na 15 vteřin a v ruční regulaci intenzity podsvícení nastavíte slabší hodnotu. Jestliže se rozhodnete naplno využít Wi-Fi nebo GPS, budete výdrž počítat v jednotkách hodin (zhruba 5 – 6 hodin na jedno nabití).

Fotoaparát a záznam videa
Od 5 Mpx fotoaparátu bych rozhodně čekal lepší výsledky, než jaké Legend nyní prezentuje. Ostrost je celkem dobrá a šum se také objevuje jen velmi zřídka, ale i za dobrých světelných podmínek telefon vytváří velmi „studené“ fotografie s málo živými barvami. V nastavení je tenhle efekt samozřejmě možné částečně eliminovat změněním kontrastu, sytosti a ostrosti, ale stejně to ve výsledku není úplně ono. Při bližším pohledu na fotografii je opět patrný růžový nádech, se kterým bojoval už HTC HD2.

- - -
Všechny fotografie pořízené Legendem si můžete prohlédnout v naší galerii.

Snímky lze pořizovat v maximálním rozlišení 2592×1728 px, případně po vypnutí širokoúhlé obrazovky v 2592×1952 (poměr stran 4:3 oproti 3:2 u širokoúhlé fotografie). Ke snímku lze přidat GPS souřadnice místa pořízení. Upravit můžete rovněž vyvážení bílé barvy, ISO či expozici. Kromě standardního režimu můžete fotografovat také s různými efekty (stupně šedi, sépie, negativ, solarizace, posterizace, akvamarín), vhod může přijít také samospoušť s časem 2 nebo 10 vteřin. Fotografie se ukládají ve formátu JPG a zvolit lze i nižší rozlišení (3 MPx, 1 MPx nebo VGA). V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda na zadní straně, která je velice silná. Bez problémů v úplné tmě prosvítí středně velikou místnost, i když kvalita fotografie v takovém případě není příliš dobrá.

Záznam videa z Legendu

Video lze nahrávat v maximálním rozlišení 640×480 při 25 FPS, kvalita je ale opět spíše průměrná. Typ kódování můžete ponechat na výchozím H.236 nebo lze přepnout na MPEG4. Při záznamu videa nelze používat blesk, ale efekty popsané výše přístupné jsou, stejně jako expozice. Aplikace pro ovládání fotoaparátu má velice příjemné uživatelské rozhraní, jen škoda, že stejně kvalitní nejsou i výsledné fotografie.

Záznam videa: detail

Bonusový software
Společnost HTC do systému kromě rozhraní Sense integrovala celou řadu dalších programů, které si nyní přiblížíme.

Internetový prohlížeč
Vestavěný internetový prohlížeč využívá jádra WebKit 3.1 a podporuje Adobe Flash. Rychlost vykreslování je velmi dobrá a díky nové verzi HTC Sense se zde objevila jedna zbrusu nová funkce. Když na nějakém textu na stránce přidržíte prst, objeví se nabídka, která vám dovolí požadovanou část text označit a následně zkopírovat. To samozřejmě není nic tak úžasného, protože i samotný Android nabízí v systému podporu pro kopírovat/vložit, nicméně tady vám chytrá aplikace ještě nabídne přeložení vybraného textu do libovolného jazyka dostupného skrze Google Translate. A aby toho nebylo málo, lze vybraný výraz vyhledat také na Wikipedii nebo danou stránku s označeným textem nasdílet na Twitter (zkracování URL probíhá přes službu bit.ly).

- - - -

V prohlížeči samotném můžete mít otevřeno hned několik oken najednou, oblíbené stránky lze ukládat do záložek, které si pak skrze widget můžete nechat zobrazit přímo na hlavní obrazovce. Takových propojení nabízí HTC Legend celou řadu a velmi pěkně se na ně zvyká.

Záloha dat
Mezi klady Legendu jsem v úvodu recenze záměrně zařadil zmínku o záloze dat. Tuhle funkci totiž u telefonů v základní výbavě příliš často nevidíme, nicméně u HTC Legend a chystaného HTC Desire je k dispozici a nutno dodat, že je velice propracovaná. Zálohování telefonu je defaultně aktivní, ale pokud jej nepotřebujete, lze tuhle funkci vypnout. Záloha probíhá na paměťovou kartu, ze které lze data například po hardwarovém restartu zase zpětně obnovit a funguje to opravdu dobře. A co všechno vlastně můžete s touhle šikovnou utilitou zálohovat?
– textové zprávy a MMS + nastavení zpráv
– záložky v internetovém prohlížeči
– výrazy uložené v uživatelském slovníku
– nastavení telefonu (bezdrátová komunikace, zvuky a displej, aplikace, pozice, datum a čas, místní nastavení)

Fotografie
Velmi dobře zpracovaný nástroj pro prohlížení fotek a videí (MP4, 3GP). Náhledy fotografií se zobrazují v posuvném pásu a pro přibližování můžete využít multidotekového ovládání. V programu jsem zkoušel přehrávat i videa v HVGA rozlišení (400×320 px) s datovým tokem okolo 2000 Kbps, a program si s nimi bez potíží poradil. Další zajímavostí aplikace Fotografie je napojení na Facebook a Flickr. Přes speciální záložku tak přímo z aplikace můžete prohlížet všechna alba vašich přátel na Facebooku, samozřejmě za předpokladu neomezeného datového připojení, jinak by se vám tahle legrace pěkně prodražila.

-

Zprávy a e-maily
Textové zprávy se zobrazují v chat režimu, ve výchozí obrazovce tedy vidíte seznam kontaktů, se kterými jste komunikovali a po rozkliknutí se vám objeví celá historie. Zprávy můžete psát jak v portrait, tak i landscape (naležato) režimu, aplikace displej sama překlápí podle natočení telefonu. Obdobná je situace i u e-mailového klienta, který se stále ještě nenaučil zobrazovat HTML e-maily (výsledek se zobrazí jako obyčejný text). V nastavení lze upravit interval pro automatické stahování pošty a samozřejmě zde můžete spravovat hned několik e-mailových účtu najednou. Díky přítomnosti balíku Quick Office můžete snadno otevírat (pouze čtení) přílohy z Wordu či Excelu; PDF také není žádným problémem.

- -

FM rádio
HTC Legend je vybavený FM přijímačem, který ale funguje pouze tehdy, jsou li připojena dodávaná sluchátka; ta totiž slouží jako anténa. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

-

Footprints
V případě, že rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

Teeter
Zábavná hra využívající pohybového senzoru. Cílem je pomocí naklánění telefonu provést kovovou kuličku bludištěm do jamky.

- - - -

Další programy
Market – aplikace pro stahování dalších nových aplikací a her do telefonu. V ČR zatím nelze oficiální cestou využívat nákupu placených aplikací, zobrazí se vám tedy jen freeware programy.
QuickOffice – jednoduchý prohlížeč Wordu a Excelu (soubory musejí být na paměťové kartě nebo jako příloha e-mailu).
Hlasový záznamník – pro ukládání hlasových poznámek, jejichž délka je omezena volnou paměti na paměťové kartě, můžete využít právě tento program.
Gmail a Google Talk – poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.
Hudba – jednoduchý přehrávač hudby s pěkným uživatelským prostředním. Na hlavní obrazovku si můžete umístit widget, skrze který lze přehrávač snadno ovládat. Pokud je telefon uzamčený, můžete stále listovat mezi skladbami.
Kalkulačka – jednoduchá kalkulačka pro provádění základních početních operací.
PDF Viewer – nástroj pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF.
Peep – Twitter klient, ve kterém můžete sledovat příspěvky vašich přátel a publikovat vlastní události.
YouTube – prohlížeč videí ze serveru YouTube.

Závěrečné hodnocení
HTC Legend mě velice příjemně překvapil a v porovnání s HTC Hero je na něm velmi dobře vidět, jak jde vývoj kupředu. A to nejen u samotného hardware, ale především u systému Android, který toho v aktuální verzi 2.1 nabízí skutečně hodně. Obrovské plus si HTC zaslouží za uživatelské rozhraní Sense, které je velmi svobodné a dovoluje uživateli přizpůsobovat jednotlivé záložky přesně podle jeho gusta. Velice dobrá je i softwarová optimalizace; ani jednou během necelých 14 dnů testování se mi nestalo, že by se mi telefon zasekl a já jej musel nuceně restartovat. Legend si mě získal také svým designem a dobrým dílenským zpracováním.

Příznivá je rovněž cena, kterou můžete vidět v přiloženém grafu. Je škoda, že se nepodařilo lépe optimalizovat energetické nároky, protože s výdrží to opravdu není úplně ideální. Vylepšit by si zasloužil i fotoaparát a nejde mi do hlavy, proč v HTC stále ještě nedokázali odstranit ten nepatrný růžový nádech, se kterým mají problémy už od uvedení modelu HD2. Ve výsledku je Legend velmi atraktivní komunikátor s dobrými hardwarovými parametry. Pro koho je překážkou displej s HVGA rozlišením, může počkat na HTC Desire, který nabídne nejen jemnější displej (WVGA), ale také 1 GHz procesor. Pro ty méně náročné bude Legend velmi dobrou volbou za rozumný peníz.

Pokud máte nějaké dotazy k zařízení, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Všeobecné dotazy o systému Android můžete směřovat do našeho fóra, kde má HTC Legend svou vlastní sekci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku