HTC HD2: Legendární smartphone si nově si poradí i s Firefox OS

Pokud patříte mezi hrstku loajálních čtenářů, kteří sledovali SmartManii ještě od dob, kdy chytrým telefonům takřka bezkonkurenčně dominoval operační systém Windows Mobile, jistě vám bude povědomý legendární smartphone HTC HD2. V době, kdy toto zařízení z řady Touch šlo na trh se štítkem Windows Mobile 6.5, ještě ale zdaleka nikdo netušil jak velká budoucnost jej čeká. Už tehdy se na něj během krátké doby podařilo šikovným vývojářům z fóra xda-developers portovat upravenou distribuci linuxu nebo desktopová Windows 95 a 98 a s raketovým startem Androidu mohli majitelé HD2 spouštět i tento systém jako dualboot a byl dokonce vhodný pro každodenní použití.

Nyní již 3,5 roku starý smartphone prošel od té doby dlouhou cestou během které jste na jeho displeji mohli zahlédnout téměř všechny mobilní operační systémy; do bohatého repertoáru přibyl Windows Phone 7, 8 a následně i Windows 8 RT, oldschool hráče potěšil i Win CE emulátor stařičké herní konzole PlayStation 1. Jak je vidět HTC HD2 stále ještě neztratil silnou uživatelskou a především vývojářskou podporu a před několika dny se na pověstném „xda-devu“ objevil i na míru upravený port Firefox OS.

Ohnivá liška se na HD2 instaluje podobně jako Android z paměťové karty a systém zabere po instalaci jen 180 MB prostoru. Je nutné dodat, že vývoj tohoto portu je teprve na samém počátku, tudíž spousta věcí ještě nefunguje správně (detekce SIM karty, fotoaparát či  Mass Storage). I přesto je to další velký milník pro smart veterána a je velice pravděpodobné, že to vývojáři dotáhnou opět až do plnohodnotné použitelné verze. Ačkoliv hardware HTC HD2 může v porovnání s dnešními smartphony působit směšně, dodnes nám nostalgicky připomíná dobu vrcholné slávy tchajwanské značky HTC.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku