Domů » Bleskovky » HTC HD2: Legendární smartphone si nově si poradí i s Firefox OS

HTC HD2: Legendární smartphone si nově si poradí i s Firefox OS

Pokud patříte mezi hrstku loajálních čtenářů, kteří sledovali SmartManii ještě od dob, kdy chytrým telefonům takřka bezkonkurenčně dominoval operační systém Windows Mobile, jistě vám bude povědomý legendární smartphone HTC HD2. V době, kdy toto zařízení z řady Touch šlo na trh se štítkem Windows Mobile 6.5, ještě ale zdaleka nikdo netušil jak velká budoucnost jej čeká. Už tehdy se na něj během krátké doby podařilo šikovným vývojářům z fóra xda-developers portovat upravenou distribuci linuxu nebo desktopová Windows 95 a 98 a s raketovým startem Androidu mohli majitelé HD2 spouštět i tento systém jako dualboot a byl dokonce vhodný pro každodenní použití.

Nyní již 3,5 roku starý smartphone prošel od té doby dlouhou cestou během které jste na jeho displeji mohli zahlédnout téměř všechny mobilní operační systémy; do bohatého repertoáru přibyl Windows Phone 7, 8 a následně i Windows 8 RT, oldschool hráče potěšil i Win CE emulátor stařičké herní konzole PlayStation 1. Jak je vidět HTC HD2 stále ještě neztratil silnou uživatelskou a především vývojářskou podporu a před několika dny se na pověstném „xda-devu“ objevil i na míru upravený port Firefox OS.

Ohnivá liška se na HD2 instaluje podobně jako Android z paměťové karty a systém zabere po instalaci jen 180 MB prostoru. Je nutné dodat, že vývoj tohoto portu je teprve na samém počátku, tudíž spousta věcí ještě nefunguje správně (detekce SIM karty, fotoaparát či  Mass Storage). I přesto je to další velký milník pro smart veterána a je velice pravděpodobné, že to vývojáři dotáhnou opět až do plnohodnotné použitelné verze. Ačkoliv hardware HTC HD2 může v porovnání s dnešními smartphony působit směšně, dodnes nám nostalgicky připomíná dobu vrcholné slávy tchajwanské značky HTC.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Pro mě to byl telefon, který pro HTC znamenal odraz od technologického dna. V té době cca už rok HTC produkovalo zařízení s umělými hardwarovými omezeními a nízkými výkony (HTC Touch, Kaiser atd.). Nově příchozím do světa smartphonů a nenáročným to nevadilo, ale ten zbytek uživatelů, zvyklý na palbu co HTC umělo trhu nabídnout ještě kdysi předtím, nezbývalo než používat starší modely. A právě HTC HD2 byl aspoň z hlediska většího displeje a hw výkonu konečně zase krok dál a ne zpět.

  Přeju dlouhý život :-)

  • Tak tak, zlatej Universal a Magician (moje prvni wm zarizeni) ještě s vykonym cpu pak uz do toho cpali jen pomalej omap na 200Mhz a nebo Qualcomm na 500Mhz, který byly pomalejší než na Unim a Magicianu..

   Pak ještě HD2, a HTC s kvalitou a výkonem skončilo..

  • Tony (neregistrovaný)

   Skončilo?? Tak mi povedz ktorý momentálne dostupný procesor je výkonnejší ako Snapdragon 600.

  • fore (neregistrovaný)

   Exynos 5410

 2. Grom51 (neregistrovaný)

  Pokud se z toho stane sekající cihla, nemá význam to tam vůbec cpát. Ok jsem king, že to rozjedu, ale použitelnost? já si taky na své PC 486 rozjedi třeba Win7 nebo Win8 a co s tím? Nic.

  • Rozdíl je v tom že když to dodělají tak to na HD2 bude fungovat ;-)

   Taky sse říkalo proč Android a WP na HD2 že to nejde a jak to pak frčelo , líp jak WM :D

   A co taková WM6.1 ta byla na HD2 docela sranda

  • petr (neregistrovaný)

   GROM51: člověk se vždy zesměšní, když mluví o něčem o čem nemá ani páru, navíc veřejně, příště si radši zakřič do polštáře, nebudeš za blbce ;-)

  • Grom51 (neregistrovaný)

   Nepotřebuju nikam křičet a nikde se zesměšňovat. Rozhodně vím o čem mlvím, a to Vy o tom nemáte ani páru.

   Mám s tím své zkušenosti, ale prostě pokud to pro mě omezený systém oproti originálu, nemá to tam co dělat. A nehodlám čekat, kdy a jak někdo něco doladí. Takže jediný, kdo je tady za blbce, jsi ty :) když umíš jen kritizovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).