Domů » Recenze » HTC Desire: Nová posila ze stáje tchajwanského giganta (recenze)

HTC Desire: Nová posila ze stáje tchajwanského giganta (recenze)

Dlouho očekávaný model HTC Desire se dostal na český trh a je tedy ten správný čas podívat se mu na zoubek.

Dlouho očekávaný model HTC Desire se konečně dostal na český trh a je tedy ten správný čas podívat se mu na zoubek. Jedná se o skutečně rychlý komunikátor osedlaný 1 GHz procesorem Snapdragon, 576 MB RAM a velkým WVGA displejem. Během necelých tří týdnů používání jsem si na něj dokázal velmi dobře zvyknout a hned v úvodu prozradím, že tenhle kousek opravdu žádné výraznější chyby nemá a výrobce na něm odvedl poctivý kus práce.

Za zapůjčení telefonu děkuji společnosti Sunnysoft, u které si Desire můžete zakoupit.

Testovaný kousek obsahoval operační systém Android verze 2.1, jehož součástí je i nativní česká lokalizace a uživatelské prostředí HTC Sense. Synchronizaci s počítačem zajišťuje nástroj HTC Sync, který vám dovolí s Outlookem synchronizovat kontakty a položky z kalendáře. Využít dále můžete synchronizace přes Google účet nebo Microsoft Exchange. HTC Desire je po hardwarové stránce shodně vybavený jako Nexus One, který HTC pro Google také vyrábí, nicméně Nexus One se na našem trhu oficiálně neprodává. Původně jsem měl v plánu oba kousky v recenzi detailně srovnat, ale Nexus One mi bohužel nestačil dorazit včas; přesto se v recenzi několikrát o Nexusu One zmíním a porovnám rozdíly.

- - - -

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
Operační systém a hardware
hardwarové parametry
displej
telefonování a kontakty
GPS navigace a digitální kompas
bezdrátová komunikace a synchronizace dat
baterie a výdrž
fotoaparát a záznam videa
Bonusový software
Závěrečné hodnocení

Klady (+)
rychlost a optimalizace systému
uživatelské rozhraní HTC Sense
1 GHz procesor, WVGA displej a 576 MB RAM
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
výdrž baterie
systémový reproduktor
drobné chyby v software

Obsah balení
– HTC Desire
– Li-Ion baterie s kapacitou 1400 mAh
– 4 GB microSDHC karta
– síťová nabíječka s USB konektorem
– microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci dat
– stereo sluchátka
– uživatelské příručky

- - -

Dodávaný USB/microUSB kabel slouží jak pro nabíjení, tak také pro přenos/synchronizaci dat s počítačem. Když telefon připojíte k počítači, objeví se nabídka s několika možnostmi – nabíjení, synchronizace, USB Mass Storage (paměťová karta) nebo sdílení internetového připojení z telefonu. Pro poslech hudby a telefonování jsou k dispozici klasická sluchátka (pecky), na jejichž kabelu je umístěno malé ovládací centrum a telefonní mikrofon. Na něm jsou umístěna tři ovládací tlačítka – dvě pro pohyb mezi skladbami při poslechu hudby a třetí pro přijetí hovoru nebo zahájení přehrávání. Kvalita sluchátek je průměrná a basy u nich rozhodně nehledejte. Naštěstí je díky přítomnosti 3,5 mm konektoru možné připojit libovolná jiná sluchátka a s mými Sennheisery CX 300-II byl poslech naprosto o něčem jiném. Pokud by vás sluchátka v uších tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky a připravena je ještě malá sponka sloužící pro uchycení kablíku na oděv.

U tak dobře vybaveného zařízení bych rozhodně v balení očekával ochranné pouzdro, to si však případný majitel bude muset dokoupit za své. Na přiložené paměťové kartě naleznete instalátor aplikace HTC Sync a několik příruček v elektronické podobě (formát PDF).

Vzhled a zpracování
Konstrukce HTC Desire je velice pevná a nijak se to nezměnilo ani po několika týdnech používání. Prostor okolo displeje obklopuje hliníkový díl, na který navazuje plastový zadní díl a odnímatelný kryt baterie. Ani při výraznějším „promačkání“ krytu se neozve žádný skřípavý zvuk a jednotlivé části jsou zkrátka velmi pečlivě slícovány.  Desire není žádný drobeček a s rozměry 119 × 60 × 11.9 mm a hmotností 135 gramů o něm v kapse rozhodně vědět budete. Kryt telefonu včetně displeje si dokonale zapamatuje každý váš otisk prstu, takže se připravte na docela časté čištění. Tady má Nexus One od Google trochu výhodu, protože jeho zadní kryt je potažený vrstvou teflonu, která je odolnější a méně náchylná na ušpinění.

- - -

Nad displejem je ukrytý telefonní reproduktor a své místo zde má i signalizační dioda, která vás upozorní například na zmeškaný hovor, novou SMS, e-mail nebo třeba vybitý akumulátor. V černém proužku nad displejem je schovaný také světelný senzor, který se stará o automatickou regulaci jasu displeje. Kamerku pro videohovory bychom tady ale hledali jen stěží. Pod displejem jsou umístěna čtyři systémové tlačítka (Domů, Menu, Zpět a Vyhledávání), mezi kterými má své místo také optický joystick, jehož citlivost mi přišla o něco lepší než u nedávno testovaného HTC Legend. Joystick zároveň funguje jako potvrzovací tlačítko. Klávesy spojené s telefonováním chybí a veškerá obsluha hovorů se provádí přes virtuální tlačítka na displeji. Klávesy jsou pro palec velice dobře přístupná a jsem rád, že tady HTC použilo skutečná hardwarová tlačítka; Nexus One totiž nabízí pouze senzory, což nemusí být občas úplně vyhovující, oproti Desire je ale zase vybavený kuličkou (trackballem).

- - -

- - -

Levý bok je osazený dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti. Tu můžete odděleně nastavit nejen pro systémové zvuky, ale i pro telefonní hovory. Horní hrana ukrývá tlačítko Power, které slouží k zapnutí a vypnutí displeje nebo celého zařízení. Kousek od něj je 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek. Pravý bok nenabízí vůbec nic zajímavého a vůbec bych se nezlobil, kdyby tady výrobce umístil alespoň tlačítko spouště fotoaparátu. Ve spodní části nesmí chybět microUSB konektor a telefonní mikrofon. Nexus One je vybavený ještě druhým mikrofonem, který se používá k regulaci šumu během telefonního hovoru.

- - -

Záda telefonu nabízejí nepatrně vystouplý objektiv fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a hlavní systémový reproduktor, jehož kvalita by rozhodně mohla být lepší a ve srovnání s HTC HD2 nebo HTC Touch Pro2 je tady kvalita reprodukce zvuku minimálně o třídu nižší. Když zadní kryt oddělíte od telefonu, získáte přístup ke slotům na SIM kartu a microSDHC kartu.

- - -
Srovnání s HTC HD Mini a HTC Touch Pro2

Operační systém a hardwarová výbava
HTC Desire se prodává s poslední verzí systému Android (2.1), na který je navlečené uživatelské rozhraní HTC Sense, které jsem si oblíbil už při testování Legendu. Když jsem později dostal do rukou Motorolu Milestone, která naopak obsahuje úplně čistý systém Android, dost se mi po Sense stýskalo. Nejedná se totiž o žádné narychlo „slepené“ prostředí, ale o skutečně kvalitní nadstavu, která vám nabídne celou řadu zajímavých funkcí. Díky 1 GHz procesoru jsem veškeré reakce v celém systému skutečně bleskové a HTC Desire je pravděpodobně ten nejrychlejší Android, jaký jsem měl zatím možnost používat.

- - -

Hlavní obrazovka prostředí Sense je rozdělena do sedmi záložek, mezi kterými se lze přepínat horizontálními tahy prstem po displeji. Případně můžete využít multitouch a tahem dvou prstů k sobě vyvolat zmenšeniny všech aktivních ploch, což je na první pohled velice efektní, ale při reálném používání jsem to téměř nevyužíval a raději se mezi panely přesouval klasickým způsobem. Na každou záložku si můžete umístit libovolné zástupce programů nebo widgety; těch najdete v telefonu celou řadu a zejména ty přímo od HTC jsou velice užitečné. Další si můžete stáhnout z Android Marketu a stejně tak lze pořídit i animované tapety, které Desire umí zobrazovat na pozadí a zpomalení systému je při jejich použití opravdu minimální, nicméně negativní dopad to má na celkovou výdrž telefonu.

- - -

V nabídce Nastavení/Scény dále naleznete různé grafické kabátky prostředí Sense s odlišně uspořádanými widgety (HTC, Sociální, Zaměstnaní, Hra, Cestování, Čistý štít) + si zde můžete uložit své vlastní rozložení. Občas mi některé widgety trochu zlobily; několikrát se mi z ničeho nic přestalo aktualizovat počasí, jednou mi vypadl Twitter widget a párkrát mi zmizely kontakty z widgetu Oblíbené položky. Vždycky se to vyřešilo vypnutím a zapnutím telefonu, ale doufám, že to pánové v HTC při další aktualizaci systému opraví. Komu by z nějakého důvodu prostředí Sense nevyhovovalo, může jej vypnout, i když to už nejde tak jednoduše jako u Legendu, kde stačilo pouze zabrousit do nastavení. Pro Desire je postup o něco komplikovanější a celý návod najdete v našem fóru. Někteří uživatelé ve fóru reportovali občasné zamrznutí systému, já jsem se ale s ničím podobným za celou dobu testování nesetkal, takže je docela možné, že to ve výsledku mohly způsobovat až některé doinstalované aplikace z Android Marketu.

- - - -

U Androidu mě zaujala také nabídka s notifikacemi (oznámení). Do té se dostanete velice elegantním způsobem, z horní části displeje (stavová lišta) si tuto nabídku pohybem prstu vytáhnete. V notifikační nabídce se zobrazují například nové textové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, příspěvky z Twitteru, zprávy z IM klienta a všechny další systémové události. Tento styl upozornění se mi na Androidu vážně líbí, a pokud budete chtít všechny notifikace hromadně vymazat, jednoduše kliknete na vyhrazené tlačítko.

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 „Eclair“ + HTC Sense
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Displej: kapacitní AMOLED, 3.7″, WVGA (480×800 px), 16 milionů barev
Paměť: 576 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací dioda, autofocus, geotagging, detekce tváří, širokoúhlý režim, záznam videa ve WVGA rozlišení
Rozměry: 119 × 60 × 11.9 mm
Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
Baterie: Li-ion 1400 mAh
Doba hovoru: 400 minut v GSM, 390 minut v 3G
Pohotovostní režim: 340 hodin v GSM, 360 hodin v 3G
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, Facebook a Twitter klient, FM rádio s RDS, widgety na hlavní obrazovku

Jak je patrné z hardwarových parametrů, Desire je vybavený 512 MB ROM, ze kterých vám zůstane volných zhruba 140 MB pro vaše data. Naštěstí není problém paměť zvětšit pomocí microSDHC karet, na které si můžete nahrát hudbu, filmy nebo třeba mapy pro GPS navigaci. Jen si dejte pozor na jednu věc, Android 2.1 neumí aplikace instalovat na kartu, ale pouze do vnitřní paměti telefonu, takže pokud si jich z Marketu stáhnete opravdu hodně, můžete po čase používání narazit na chybovou hlášku o nedostatku volné paměti (vnitřní úložiště). Nezvykle velká je paměť RAM (576 MB se u mobilního telefonu hned tak nevidí), přičemž při prvním spuštění je volných okolo 250 MB RAM.

Displej
Desire je vybavený AMOLED displejem s jemným WVGA rozlišením 480×800 px a schopností zobrazit až 16 milionů barev. Jeho úhlopříčka je 3.7″, takže se dokonale hodí třeba pro prohlížení internetu. Kontrast displeje je velice dobrý a barvy působí příjemně živě, ale v současné verzi ROM (2.1-update1; 1.15.405.4) se v některých aplikacích (internetový prohlížeč, Gmail) chybně zobrazují obrázky v šedivé barvě, kterou mohou někteří uživatelé vidět růžově. Původně to vypadalo, že je to vlastnost AMOLED displeje, u kterého je jeden pixel složený ze dvou subpixelů namísto klasických tří, které mají běžné LCD displeje. Jenže takový HTC Legend a celá řada jiných telefonů mají také AMOLED displej a podobný problém se u nich neprojevil.

-

Dobrým testem barev je samotná stránka HTC.com, kde na Desire většinu šedých přechodů uvidíte v růžovém nádechu. Jenže když si tyhle narůžovělé obrázky ze stránky uložíte (přidržte na obrázku prst a vyberte z nabídky „Uložit obrázek“), a následně otevřete v aplikaci Fotografie, uvidíte obrázek v úplně normálních barvách bez jakéhokoliv růžového odstínu. Problém tedy vůbec není v displeji, ale přímo v samotné aplikaci internetového prohlížeče (a potažmo dalších programech v systému jako třeba Gmail) a pevně doufám, že tuhle chybu HTC v další aktualizaci systému odstraní. Chcete-li se o tomto problému dozvědět další informace, mrkněte do našeho fóra.

-
Růžový odstín v prohlížeči u HTC Desire a Nexusu One vs. displej iPhone 3GS

V telefonu je přítomný světlocitlivý senzor, který vám případně pomůže s automatickou regulací jasu, ale pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si úroveň nastavit ručně. Přímo mezi widgety na hlavní obrazovce najdete jeden velice užitečný (Ovládací prvek napájení), který vám dovolí nejen aktivovat/vypínat jednotlivé moduly, ale také přímo přepínat intenzitu podsvícení ve třech krocích (slabé, normální a silné). Čitelnost na přímém sluníčku není příliš dobrá a častokrát jsem se přistihl, jak jsem si druhou rukou vytvářel nad displejem stín, abych si mohl přečíst aktuálně přijatou textovou zprávu.

Telefonování, datové přenosy a kontakty
HTC Desire nabízí naprosto shodné parametry telefonního modulu a stejnou aplikaci pro práci s kontakty jako Legend. V telefonu najdeme GSM modul s podporou GPRS/EDGE a také technologií HSDPA, kde můžete data stahovat teoretickou rychlostí až 7.2 Mbps. Kvalita zvuku během hovoru je velice dobrá a hlasitost dostatečná. Během hovoru je možné aktivovat hlasitý odposlech a samozřejmě můžete volat i přes dodávaný headset. Ve srovnání s Legendem a Touch Pro2 se mi citlivost na signál u Desire jevila o něco slabší. Dobře funguje integrovaný proximity senzor, který automaticky vypne displej při přiložení telefonu k uchu, tím se zabrání nechtěnému stisknutí jakéhokoliv tlačítka během hovoru. Do hry je zapojený i pohybový senzor, který při otočení telefonu displejem dolů ztlumí vyzvánění při příchozím hovoru.

- -

Kvalitně je zpracovaná samotná telefonní aplikace, ve které můžete kontakty vybírat buď přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ty klávesy, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení. Oproti Legendu už Desire zvládá vyhledávat ve jménech s diakritikou, nicméně pouze v telefonním seznamu. Při výběru kontaktu z adresáře během psaní textové zprávy je diakritika stále ignorována.

- -

Aplikace Lidé poskytuje přístup do adresáře telefonu i kontaktů na SIM kartě. Naleznete zde několik záložek; kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny, aktualizace (online adresář z Facebooku) a historie hovorů. V kontaktech můžete Desire provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru nebo Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. A přesně to je případ záložky Online adresář, která vám do karty Lidé načítá informace právě z Facebooku a Twitteru. Když si kontakty provážete s jejich profilem na Facebooku, automaticky se k ním doplní třeba údaje o narozeninách, další telefonní čísla nebo fotografie. Telefonní aplikace je opravdu hodně komplexní a když si v ní nějaký kontakt otevřete, zobrazí se opět detaily vztahující se pouze k dané osobě (zprávy, e-maily, obrázky a stavy z Facebooku + historie hovorů). Všechny potřebné informace se tedy nacházejí pěkně uspořádané v jedné nabídce, což je velice příjemné. V kontaktech také nechybí funkce pro napojení na firemní Exchange server.

GPS navigace, digitální kompas
Součástí čipové sady je 20 kanálový čip GPS, který má velice dobrou citlivost a ve volném prostranství je zaměření pozice otázkou zhruba 30 vteřin. V husté městské zástavbě (sídliště) se fixace provedla do jedné minuty. Navigační modul využijete nejen v Google Mapách, ale především u plnohodnotné navigace. Já pro tyto účely používám trial verzi programu Navigon, kterou si můžete stáhnout z Android Marketu a po 30 dní bezplatně používat. Navigon si s Desire rozumí velice dobře a pokud budete hledat vhodnou navigaci pro začátek, určitě byste jej měli vyzkoušet.

- - - -

Digitální kompas perfektně využijete třeba ve funkci Google Street view v Google Mapách. Pokud kompas aktivujete, bude se obraz na displeji (náhled na ulici ve 3D) otáčet podle toho, jak se budete pohybovat vy. Pokud se otočíte s telefonem doprava, obraz se také otočí, zkrátka jako kdybyste se rozhlíželi. Z Marketu dále doporučuji stáhnout freeware program Google Sky Map, který vám díky digitálnímu kompasu a GPS umožní sledovat hvězdnou oblohu, což je zejména v noci velice pěkná podívaná.

Bezdrátová komunikace a synchronizace
Integrovaný Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11b/g a jeho citlivost je velmi dobrá. Během testování jsem nenarazil na žádné komplikace a s telefonem jsem se připojil všude tam, kde běžné Wi-Fi používám pro přístup na internet skrze svůj notebook. Při nalezení nové bezdrátové sítě se objeví informace o možnosti připojení. Pokud je síť zabezpečena, budete vyzvání k zadání přístupového klíče.

-

Bluetooth ve verzi 2.1 podporuje jak stereo profil A2DP, tak i EDR pro rychlejší přenos dat. Přes vestavěného průvodce je spárování opět otázkou několika málo vteřin. Desire jsem otestoval s A2DP stereo reproduktory JustMobile Bluetune2, které používám už několik let a vše probíhalo bezproblémově – zvuk se nijak nesekal a nezkresloval. Přes Bluetooth můžete odesílat a přijímat soubory, nicméně mně přenos fungoval pouze pro obrázky, hudbu a videa; jiné typy souborů se mi přes Bluetooth odeslat nepodařilo. Někteří uživatelé v našem fóru reportovali problémy se samovolným vypínáním Bluetooth modulu během přenosu dat a občas se jim dokonce telefon zasekl/restartoval úplně. U mnou testovaného kousku se nic takového neobjevilo.

- - -
Obrázky ze synchronizačního nástroje HTC Sync

U Android zařízení se primárně počítá s napojením na váš Google účet, se kterým se zařízení synchronizuje, což samozřejmě nelze provozovat bez aktivních datových přenosů. Pánové v HTC si naštěstí byli vědomi toho, že ne všichni zákazníci by tento způsob preferovali a někoho by to dokonce mohlo odradit, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync, která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále zvládne instalaci aplikací, avšak na synchronizaci poznámek a e-mailů si musíme nechat zajít chuť. Instalátor od HTC Sync najdete na paměťové kartě a jsem rád, že nová verze už nemá žádné problémy s kompatibilitou na Windows 7. Další informace o programu HTC Sync naleznete v tomto článku.

Při synchronizaci s vaším účtem Google můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Přes USB kabel můžete rovněž do počítače sdílet internetové připojení.

Výdrž telefonu
Desire je vybavený 1400 mAh Li-ion baterií a celková výdrž je určitě lepší než v případě Legendu. I tak ale nepočítejte se žádnými závratnými hodnotami a pokud budete telefon během dne hodně aktivně využívat, připravte se na každodenní nabíjení. Výdrž můžete nepatrně vylepšit ruční regulací podsvícení displeje a snížením doby jeho vypnutí; v takovém případě mi telefon při normálním používání vydržel necelé dva dny provozu, což je u těchto komunikátorů takový normální průměr. Jestliže se rozhodnete naplno využít Wi-Fi nebo GPS, budete výdrž počítat v jednotkách hodin (zhruba 6 hodin na jedno nabití). Výdrž se vždy odvíjí od toho, jak moc aktivně telefon používáte a jaké funkce aktuálně využíváte.

Fotoaparát a záznam videa
V článku s prvními dojmy jsem nebyl z fotografií až tak úplně nadšený, ale to bylo dáno relativně krátkou dobou testování a malým počtem pořízených snímků (článek jsem psal hned první den co jsem měl Desire k dispozici), ve výsledku ale Desire fotí docela dobře. Vybavený je 5 MPx fotoaparátem, se kterým můžete pořizovat jak klasické snímky s poměrem stran 4:3 (rozlišení fotografie 2592×1952 px), tak i širokoúhlé s poměrem 5:3 (2592×1728 px).

- -

K dispozici jsou i nižší rozlišení (3 MPx, 1 MPx a VGA) + nastavení expozice, barev a vhod mohou přijít i některé efekty (sépie, negativ, černobíle…). Snímky se ukládají ve formátu JPG a konečně se zde neobjevuje problém s růžovým nádechem, který měl HTC HD2 a ve slabší míře i HTC Legend.

- - -

- - -

- - -

- - -

Při dobrých světelných podmínkách je kvalita fotografií celkem dobrá, i když ostrost by mohla být lepší, ale to je v dnešní době problém i u jiných telefonů. Barvy jsou bohužel trochu studené, i když tady opět hodně záleží v jakých podmínkách zrovna fotíte. Při nedostatku světla můžete využít funkcí přisvětlovací diody, která je velice výkonná a bez sebemenších problémů dokáže prosvítit středně velký pokoj. Jen škoda že ji nelze využít také pro záznam videa. To lze nahrávat v maximálním rozlišení 800×480 při 25 FPS, kvalita je ale spíše průměrná. Typ kódování můžete ponechat na výchozím H.236 nebo lze přepnout na MPEG4. Přímo z telefonu můžete natočené video odeslat na YouTube, u fotografií se nabízí možnost sdílení na Facebooku nebo Flickru.

Bonusový software
Společnost HTC do systému kromě rozhraní Sense integrovala celou řadu dalších programů, které si nyní přiblížíme. Většina aplikací je shodná jako v případě modelu HTC Legend, z jehož recenze jsem si proto popisky vypůjčil.

Softwarová klávesnice, multitouch a pohybový senzor
Systémová klávesnice nabízí tři styly zobrazení – klasická QWERTY, telefonní klávesnice a kompaktní QWERTY. Jako výchozí je nastavena klasická QWERTY, na kterou jsem si velmi rychle zvykl. Klávesnice funguje jak v portrait, tak i landscape režimu a právě druhá poloha mi při psaní vyhovovala nejvíce, protože zde máte mnohem více prostoru a riziko překlepu se výrazně snižuje. U klávesnice můžete využít český slovník xT9, který bohužel nezná slova bez diakritiky; naštěstí jej můžete vlastní výrazy sami naučit. Ty se potom ukládají do vlastního uživatelského slovníku. Komu by náhodou napovídání slov nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout. Na klávesnici lze zadávat také české znaky. Jestliže chcete například napsat písmeno „ř“, stačí krátce přidržet prst na klávese „r“, kde se po chvíli objeví další nabídka s dostupnými znaky.

- -

Multidotykové ovládání využijete v internetovém prohlížeči, správci obrázků a nově také v rozhraní Sense, kde přiblížením dvou prstů k sobě vyvoláte živý náhled na všechny zmenšené záložky. V internetovém prohlížeči a galerii slouží multitouch k přibližování a oddalování obrázků; komu by to nesedělo, může využít i klasický dvojklik. Pohybový senzor taktéž nefunguje v celém operačním systému, ale pouze v několika vybraných aplikacích (obrázky, editor SMS, e-maily, internetový prohlížeč…), ale například hlavní obrazovka Sense vždy zůstane v klasickém portrait zobrazení (nastojato).

Internetový prohlížeč
Vestavěný internetový prohlížeč využívá jádra WebKit 3.1 a podporuje Adobe Flash. Rychlost vykreslování je velmi dobrá a díky nové verzi HTC Sense se zde objevila jedna zbrusu nová funkce. Když na nějakém textu na stránce přidržíte prst, objeví se nabídka, která vám dovolí požadovanou část text označit a následně zkopírovat. To samozřejmě není nic tak úžasného, protože i samotný Android nabízí v systému podporu pro kopírovat/vložit, nicméně tady vám chytrá aplikace ještě nabídne přeložení vybraného textu do libovolného jazyka dostupného skrze Google Translate. A aby toho nebylo málo, lze vybraný výraz vyhledat také na Wikipedii nebo danou stránku s označeným textem nasdílet na Twitter (zkracování URL probíhá přes službu bit.ly).

- - -

V prohlížeči samotném můžete mít otevřeno hned několik oken najednou, oblíbené stránky lze ukládat do záložek, které si pak skrze widget můžete nechat zobrazit přímo na hlavní obrazovce. Podobných propojení Desire nabízí celou řadu a velice snadno si na ně zvyknete.

Zprávy a e-maily
Textové zprávy se zobrazují v chat režimu, ve výchozí obrazovce tedy vidíte seznam kontaktů, se kterými jste komunikovali a po rozkliknutí se vám objeví celá historie. Zprávy můžete psát jak v portrait, tak i landscape (naležato) režimu, aplikace displej sama překlápí podle natočení telefonu. Obdobná je situace i u e-mailového klienta, kde lze nastavení upravit interval pro automatické stahování pošty a samozřejmě zde můžete spravovat hned několik e-mailových účtu najednou. Díky přítomnosti balíku Quick Office můžete snadno otevírat (pouze čtení) přílohy z Wordu či Excelu; PDF také není žádným problémem. Díky dostatku operační paměti a 1 GHz procesoru je načtení několikamegabajtového dokumentu otázkou pár vteřin.

- - -  - -

Fotografie
Velmi dobře zpracovaný nástroj pro prohlížení fotek a videí (MP4, 3GP). Náhledy fotografií se zobrazují v posuvném pásu a pro přibližování můžete využít multidotekového ovládání. V programu jsem zkoušel přehrávat i videa ve WVGA rozlišení s datovým tokem okolo 2000 Kbps, a program si s nimi bez potíží poradil. Další zajímavostí aplikace Fotografie je napojení na Facebook a Flickr. Přes speciální záložku tak přímo z aplikace můžete prohlížet všechna alba vašich přátel na Facebooku, samozřejmě za předpokladu neomezeného datového připojení, jinak by se vám tahle legrace pěkně prodražila.

- - -

Záloha dat
V nastavení operačního systému najdeme položku pro automatickou zálohu dat. Zálohování telefonu je defaultně aktivní, ale pokud jej nepotřebujete, lze tuhle funkci vypnout. Záloha probíhá na paměťovou kartu, ze které lze data například po hardwarovém restartu zase zpětně obnovit a funguje to opravdu dobře. A co všechno vlastně můžete s touhle šikovnou utilitou zálohovat?
– textové zprávy a MMS + nastavení zpráv
– záložky v internetovém prohlížeči
– výrazy uložené v uživatelském slovníku
– nastavení telefonu (bezdrátová komunikace, zvuky a displej, aplikace, pozice, datum a čas, místní nastavení)

FM rádio
Přístroj je díky čipsetu od Qualcommu vybavený FM přijímačem s RDS, který ale funguje pouze tehdy, jsou li připojena dodávaná sluchátka; ta totiž slouží jako anténa. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

- -

Footprints
V případě, že rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

- - -

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

- -

Další programy
Android Market – aplikace pro stahování dalších nových aplikací a her do telefonu. V ČR zatím nelze oficiální cestou využívat nákupu placených aplikací, zobrazí se vám tedy jen freeware programy.
QuickOffice – jednoduchý prohlížeč Wordu a Excelu (soubory musejí být na paměťové kartě nebo jako příloha e-mailu).
Hlasový záznamník – pro ukládání hlasových poznámek, jejichž délka je omezena volnou paměti na paměťové kartě, můžete využít právě tento program.
Gmail a Google Talk – poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.
Hudba – jednoduchý přehrávač hudby s pěkným uživatelským prostředním. Na hlavní obrazovku si můžete umístit widget, skrze který lze přehrávač snadno ovládat. Pokud je telefon uzamčený, můžete stále listovat mezi skladbami.
Kalkulačka – obyčejná kalkulačka pro provádění základních početních operací. Pokud telefon otočíte do režimu naležato, překlopí se i kalkulačka a nabídne vám navíc goniometrické funkce a logaritmy.
PDF Viewer – nástroj pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF.
Facebook – klient pro přístup do oblíbené sociální sítě. Nabízí možnost ukládání a komentování statusů a upload fotek či videí. Při používání mi v něm trochu zlobily notifikace, které se čas od času prostě neobjevily a já jsem se o upozorněních dozvěděl až po přihlášení z PC.
Peep – Twitter klient, ve kterém můžete sledovat příspěvky vašich přátel a publikovat vlastní události.
YouTube – prohlížeč videí ze serveru YouTube.
Teeter – zábavná hra využívající pohybového senzoru. Cílem je pomocí naklánění telefonu provést kovovou kuličku bludištěm do jamky.

Závěrečné hodnocení
Desire je hodně povedený komunikátor a pokud o něm přemýšlíte, rozhodně vám koupi nebudu rozmlouvat. Systém je díky dostatečné velké paměti RAM a 1 GHz procesoru velice rychlý a veškeré reakce bleskové. Velký displej se dobře hodí nejen pro sledování videa nebo prohlížení webových stránek, ale také pro čtení dokumentů. Android sice nenabízí takovou volnost jako Windows Mobile, ale je otázkou, zda to při normálním používání bude vůbec potřeba, protože ty věci, které jsem byl zvyklý na WM telefonech dělat, jdou dobře i na Androidu.

Aktuální cenu komunikátoru HTC Desire naleznete na Heureka.cz

Největším mínusem je celková výdrž telefonu, která není úplně ideální a zejména v prvních dnech, kdy si s telefonem budete neustále hrát a zkoumat jeho možnosti, doporučuji mít nabíječku vždy nablízku, protože ukazatel baterie bude hodně rychle klesat. V systému je několik drobných chybek, které doufám výrobce vyřeší v dalším update systému (na mysli mám především občasné problémy u některých widgetů a růžový nádech v internetovém prohlížeči).

Komunikátor HTC Desire není dokonalý, ale mám pocit, že společně s Nexusem One je to v dnešní době to nejlepší, co si s Androidem můžete pořídit. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Všeobecné dotazy o systému Android můžete směřovat do našeho fóra, kde má HTC Desire vlastní sekci se zajímavými tipy  a návody.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

61 komentářů

 1. HTC je jediný schopný výrobce telefonů s Androidem. Design Androidu prostě s HTC ladí – škoda že tenkrát nevzniklo nějaké exkluzivní partnerství a Android se dostal i k výrobcům, kteří to neumí a dělají mu ostudu :(.

 2. Už se těšim, až si v létě budu vybírat telefon – Samsung Galaxy S se mi zatím líbí nejvíc, ale Nexus nebo Desire jsou hned na druhém místě. Jen tak dál, Androide ;)

  Jinak opět velmi hezká recenze, chválím.

 3. Už od prázdnin (léto 2009) jsem plánoval nákup nového telefonu namísto starého GSM a klasického PDA (bez tel.modulu) s WM 5.0. Dlouho jsem vybíral mezi WM, iPhone a Android. V okamžiku kdy jsem se rozhodl pro Android jsem stále hledal ten správný model. A právě Desire v mém „testu“ zvítězil. Rovněž i já jsem spokojeným uživatelem již několik týdnů.
  Více méně se shoduji v testech s Jirkou, mě překvapila ta výdrž (na poli smartphone jsem nováček :-)), ale jak píše – vše je to o využívaných aplikacích a zátěži.
  Co mě naopak nepotkalo, jsou jakékoliv „zaseknutí“ či problémy (asi jsem měl štěstí na konkrétní model).

 4. skvela recenze ;) pristi tyden jdu pro nej :)

 5. Dobrý den, především bych chtěl poděkovat za dobře odvedenou práci a velmi povedenou recenzi.
  Řešim nyní takové trauma, jsem majitelem 3GS, se kterým jsem obzvlášť spokojený a to jsem vyzkoušel všechny možné mobilní platformy kromě Blacberry.
  Moje štěstí s iPhone má ale háček. Porouchal se mi reproduktor a ze servisu se mi vrátil iPhone se softem 3.1.3. Dříve jsem měl 3.1.2, který jsem jailbreaknul zejména kvůli otravnému přetáčení obrazu a hlavně potom kvůli možnosti změnit si tóny příchozích mailů…
  Nyní ale mám 3.1.3 a iPhone mi po pravdě bez JB tolik nevyhovuje. Věčné přetáčení obrazu mě vytáčí a tak mám roupy koupit si nový telefon. Desire mě láká, ale po mojí zkušenosti s T-Mobile G1 byl iPhone jako přechod z koloběžky do osobáku bez ohledu na značku… Udělal Android za tu dobu opravdu tak velký pokrok s rychlostí? Co byste doporučil Vy? Počkat na OS 4.0 a pak udělat JB ?

 6. @Neoplex: Proc bych ho vracel, Android se mi zalibil a nic lepsiho zatim neni. Ale umim se i na vlastni telefon podivat kriticky a nemam zapotrebi ho fanaticky branit, jak je toho prikladem cely net (neni mysleno na tebe :).
  Desire je fajn pristroj co ale par chyb ma. A reprak je jednou z nich. Horsi jsem za posledni roky slysel jen na SE X1.

 7. no tak jasne :) bezchybny tel. nebude nikdy :) to je uplne sci-fi… ja jsem to nemyslel nejak ve zlem, jen jsem mel asi kliku, ze vzdy kdyz jsem videl post od tebe (videl jsem jich jen malo), tak to byla kritika :) ruzovy nadech je chybka, ale zas mi displej neprijde zas tak spatny a repreacek posoudit zatim nemuzu.. ikdyz je jasne, ze nadsenny z nej asi taky nebudu jelikoz druhe zarizeni mam blackberry bold, ktery ma stereo a zvuk je velice kvalitni dokonce i s basama :)

 8. Ta recenze je takové déjà vu :) Před půl rokem vyšel HTC HD2, který má větší displej, jinak vlastně identický hardware, ale přitom lepší software – HTC Sense na WM je rozsáhlejší, pokrývá více funkcí, sync s Exchange propracovanější, sync s PC také. Pokud se někomu líbí Desire, musí být v extázi z HD2 :)

 9. Předně děkuji za skvělou recenzi a přidávám svůj dotaz.
  Silně uvažuji o koupi, ale zajímalo by mě, jak je na to s propojením na Google Apps (Google for your domain). Používám totiž Google na své doméně jako jediný účet už několik let.
  Mám tu vše (gmail, gtalk, kontakty, úkoly, kalendář, docs, youtube, ..) a rozhodně bych si nechtěl kvůli tomu zakládat úplně nový účet zakonmčený @gmail.com

  Nemáte tedy zkušenost s tím, zda lze mít hlavní účet telefonu nastavený na Google account, který NENÍ ve tvaru [odkaz]?

  Bude pak bezproblémově fungovat e-mail, gtalk, kalendář atd.. ?
  Děkuji.

  (Toto by, předpokládám, mohl vědět první přispívající: jakubcizek)

 10. Kritizuju jen dve veci, reprak a displej. A oboje HTC umi v lepssi kvalite, nez je v Desire.
  Chapu to dobre ze ho taky budes mit? Tak to jsem pak zvedavy na tvoje dojmy.

 11. Recenze super diky za ji. Jen asi jeste pockam nez a jestli HTC/Google vyresi problem s tou instalaci aplikaci na kartu;-)

 12. ano budu mit, napisu pak nejake dojmy i kdyz dopredu rikam, ze s repreakem budu mit problemy, ptz Bold hraje opravdu znamenite..

  Pro Hulana: HD2 jsem mel v ruce a v extazi jsem moc nebyl teda, obecne potom co jsem si ozkousel odezvy androidu musel jsem konstatovat, ze WM je znacne pomalejsi.

 13. Leblos: Ucet v google apps funguje bez problemov. Synchronizujem Desire s 3 roznymi domenami, vsetko google apps.

  Inac je zaujimave citat recenziu o Desire na Desire. :-)

 14. Jak se GPS chová při pěší navigaci?

 15. Dik Jirko za peknu recenziu!

 16. Radek Hulan: Z HD2 bychom mohli být v extázi, kdyby nebyl tak obrovský a pracoval na Androidu. Měl byste si Android zkusit. Rychlost reakce se s WM nedá srovnávat.
  Jinak reproduktor Desire opravdu není dobrý, srovnávám s HTC Hero a tam je ten zvuk o něčem jiném.

 17. Normálně se mi ty hranato/kulaté krabičky nízkonákladového designu od HTC nelíbí, ale Desire, bůhví proč, docela jde.

 18. HTC obecne pojalo designe u Androidu trosku z jine stranky a je to jen dobre :) i kdyz treba takova XPERIA x10 je krasna, ale bohuzel uz taky moc velka, se starym Androidem, polovicni pameti a o 3000kc drazsi, ikdyz zase ma 8mpx fotak

 19. Měl bych dotaz, jak je to s tím Exchangem. Synchronizace je pouze po kabelu s PC nebo to umí i push přímo z telefonu? Jinak super recenze a tohle jediné mě zatím drží, abych si ho nekoupil ;-)

 20. To nijakk nastavit nejde. Jedine az bude mozny root.

 21. Desire má velice dobře propracovaný Exchange klient. Nepoužívá nativní podporu Exchange, ale má svojí nadstavbu a musím říct, že je lepší.
  Protože používám Exchange 2010 a měl jsem jak HD2 tak můžu konstatovat, že Exchange na Desire je prostě lepší. Lépe se mi s ním na Desire pracovalo. Protože systém je daleko svižnější a nejsou tady určité blokace (ve WM se nativně nenačítají obrázky v HTML emailech).
  A pokud někdo tvrdí něco o extázi z HD2, tak by se měl vyšetřit u Docenta Chocholouška…

 22. xxmz: gps funguje vyborne aj v aute aj u pesej navigacie
  Radek Hulan: Pouzival som HD2 asi 2 tyzdne. Desire je neporovnatelne rychlejsie.Zatial sa mi Desire nezadychal ani pri sucasnom prehravani mp3, navigovani v Sygicu a browsovanim na smartmanii. Na pozadi tiez bezalo IM+
  Desire je podla mna asi najlepsi mobil od HTC a zaroven najrychlejsi.

 23. Hulana neberte vazne vzdy nekam hodi nejakej super poznatek a ceka co to rozpouta.. flame je jeho oblibena cinnost v zabijeni nudy

 24. „Měl byste si Android zkusit. Rychlost reakce se s WM nedá srovnávat“ — to nedá. WM je navrhováno pro procesory o 3 generace starší běžící na 200MHz, takže na 1GHz Snapdragonu nejnovější generace doslova letí :)

  Jinak pomatence, co si koupí první telefon, a hlásají, že aplikace X na systému A běží mnohem rychleji než ta samé aplikace X na systému B nemá smysl brát vážně. Představa, že vliv OS bude na telefonu tak výrazný je úsměvná.

  To, co je v praxi vidět, bude nenativní podpora Exchange, podivný HTC Sync s Windows (který se těžko může měřit s Windows Device Center), jen polovina funkcí v HTC Sense (WM implementace HTC Sense mají tak 2x více tabů, funkcí), i menší displej.

  Desire určitě není špatný telefon, a pro Android bezvadná volba, ale je vidět, že je to stále syrový a nedokončený systém ve vývoji, ne stabilní větev.

 25. Věc rozsáhlosti implementace ve WM a Androidu, je dána koncepcí samotného OS.
  HTC se vydalo cestou „jak přizpůsobit ovládání OS aby se to uživateli líbilo a aby to bylo použitelné“ ? Že Sense je ta cesta,je jasné. Pro WM je to bohužel nutnost, protože jinak by se přístroje s WM těžko prodávali. Možná by se prodávali, ale jak ? Nebít HTC, tak nevím…
  U Androidu je to ale jiné. Uživatelská přívětivost je velice slušná i u „holého“ systému. Viz NEXUS. Verze 2.1 je uživatelsky i pracovně velice dobře přizpůsobená.
  Ale protože HTC má svojí filosofii a Sense je jeho dítě a jeho velkou devisou, tak je i na Androidech. A protože je Android, jak už jsem napsal novější, nepotřebuje tak rozsáhlou implementaci Sence, jako je to nutné u WM…
  WM má jen jedno velké plus. A to je právě ta synchronizace jak s PC tak s Exchange. Je to jediná věc (a ještě aby ne), která vyčnívá nad ostatními OS. Je to jediná věc která je u WM naprosto funkční. Provázanost emailu, kanceláře, Office, Exchange a Sync je u WM docela dobře zvládnutá.
  A věc funkčnosti WM na procesorech běžících na 200MHz je úsměvná. Před několika lety to možná byla pravda, dnes je situace jiná. nemá smysl se hádat. jak říká major Terazky, „čo bolo-to bolo“…
  Radku, já nemám nic proti WM a ani Androidu… Měl jsem hodně dlouho HD2. Jediné co nesnáším, je zaslepený fanatismus… Vono, stačí se podívat na tvůj web. Jsi fanatik a schází ti objektivní a nestranný pohled na věc…

 26. Stejně se mi zdá, že soudruzi v Koreji udělali nějakou chybu. To je opravdu nějaký problém umožnit instalaci programů na paměťovou kartu ? Jistě, ve vnitřní paměti je běh svižnější, ale proč tohle omezení ???

 27. Oprava – na Taiwanu,

 28. hehe tak to oprav jeste jednou :) ptz HTC nevyviji Android :)

 29. btw souhlasim s milennium ve vsech bodech co napsal. Jen dodam, ze vetsina lidi exchange nevyuzije. Vetsine uzivatelu staci free ucet na email. V minulem zamestnani jsme meli postovni server na MS exchange, ale nidky jsem to nepotreboval mobilne.. v nynejsim zamestnani pouzivam BB (paralel s Kaiserem, ktery pujde pryc za Desire) a jeho BIS server a s emailem jsem naprosto spokojeny a na dalsim zarizeni se opet obejdu bez exchange

 30. HD2 jsem mel pul roku, ted 2 tydne Desire. Nejak ale Radku nemuzu prijit na ty funce v Sense, ktere maji Wokna navic. Naopak Sense na Androidu je perfektne variabalni a rozsiritelne pomoci dalsich widgetu.

 31. Dobrá, tak tedy vývojáři Androidu. Co je vede k tomu, že nepodporují instalaci na paměťovou kartu ? Hlavně mi neříkejte, jak jsou aplikace a programy na Androidu nenáročné. Stejně budu jednou postaven před problém co odinstalovat, abych mohl něco jiného nainstalovat. Nejsem xenofobní zastánce žádné platformy, ale toto mi připadá jako výrazný nedostatek !

 32. tezko rict… mozna se toho v pristim update dockame. Kazdopadne napr. blackberry se svym RIM OS to ma uplne stejne.. i multitasking. Vidim v tomhle docela inspiraci.

 33. Děkuji všem za kladné ohlasy na recenzi :)

  ch3vr0n: Mohu se zeptat jakou ROM na Heraldovi používáš? Přítelkyně jej také má a zkoušeli jsme jich několik, ale žádná úplně nesedla, takže nakonec zůstala u rychlé a stabilní 6.1 ROM Blue clear od thanhy25.

 34. ch3vr0n: Díky, asi ji prubneme :) na Heralda je tam té volné RAM opravdu docela hodně.

 35. Desire mě hodně potěšil. Na fotkách vypadá jako obyčejná plastová krabička od mýdla, ale v ruce mi přišel docela jiný. Velikost akorát do (mojí) ruky, příjemně oblé okraje a perfektní zpracování. Displej mě potěšil ještě více. Rozlišení sice moc neodpovídá a je nižší, ale ani mi to moc nevadilo. Ten růžový nádech se mi zdál viditelný jen při nižších úrovních intenzity displeje (výraz „podsvětlení“ u AM-OLED smysl moc nedává). Při plném výkonu měl barvy správné. Ale třeba i to vyřeší nějaký upgrade (i když… HTC). Ta rychlost je okouzlující, po pár minutách jsem ho z ruky nechtěl dát a nechtěl jsem se vracet ke svému HTC Hero.

  Co se týče tvrzení „Android je horší protože nemá sync s Exchangem“… je to stejná kravina jako tvrzení „Volvo FH12 je horší protože nemá stahovací střechu“. Někdo po takových věcech prostě netouží a ocení na tom zcela jiné vlastnosti. Ono Sense pro WinMo má sice hromadu tabů, které Android nemá. Ale já si mnohem víc cením toho, že si mohu stáhnout libovolný widget a strčit ho kam se mi zachce než toho, že vidím náhledy dokumentů. Navíc subjektivně na mě to androidí Sense působí kompaktnějším dojmem, jakoby bylo lépe zasazené do systému. Na Sense pro Windows Mobile je i v posledních verzích hodně vidět zoufalá (a místy marná) snaha zakrýt ten bordel v systému. Tak trochu Potěmkin.

 36. Někdo výše psal, že HTC Sense je i na Androidech. Zásadní omyl. Sense byl k dispozici NEJPRVE pro Android a teprve pak pro WM. Jo a na Hulána proboha vůbec nereagujte :-)

 37. Elka: Tak ono Sense na WM je jen přejmenované TouchFLO. To HTC vyvíjelo několik let a pak přišlo se Sense pro Android a TouchFLO na WM se u nových modelů také přejmenovalo na Sense :) Mně mimochodem Sense na Androidu přijde právě díky widgetům daleko svobodnější a lepší než na WM.

 38. recenze opravdu dobrá, člověk se dozví o všem podstatném. teď mi jen řekněte, kdy už bude konečně pořádná portace androidu na hd2? přece neprodám nejlepší kousek železa co se dnes nechá koupit kvůli tomu, abych s velkým prodělkem koupil něco horšího…

  jinak wm je v současnosti asi nejkomplexnější a nejlepší platforma, bohužel je MRTVÁ!!! nové věci už vznikají na android a na wm ne, navíc android prožívá raketový vzestup a za chvíli jasně předčí současné wm.

  a jestli jsem to dobře pochopil, pokud používám exchange (konkrétně kerio connect), pak nepotřebuji žádnou lokální synchronizaci, a android umí plně synchronizovat vše co umí poštovní server (kontakty, kalendář, poznámky, atd.)?

 39. elka mas pravdu. Sense bylo prvni na Android, ale jelikoz sense vychazi z TouchFlo 3D a spousta lidi to bere za jednu a tu samou vec, tak si mysli, ze bylo driv na WM. Ano touchflo bylo driv na WM, ale sense na Androidu :)

 40. muze mi prosim nekdo, kdo ho vlastni, fundovane odpovedet, jak to tedy s tim exchangem je ? umi to tedy synchronizovat kontakty, maily a kalendar s exchange serverem nebo nikoliv ? pokud ne, nemuzu na android prejit z wm :-(

 41. mám jen dotaz k majitelům a nebo Jirkovi H.: někdo si stěžoval, že mu zamrzá displej, když má nastaven „interval vypnutí obrazovky“ na krátko… píše: „nastavil sem 30 min a od té doby nezamrzl“. Takže když si nastavim vypnutí displaye třeba na 1 min., tak to zamrzne nebo je to u tohoto chlapíka náhoda? Chtěl jsem si nastavit 30 sec. na pohasnutí a 1 min. na vypnutí…
  dík

 42. Mam nastaveno 1min. a zadny problem jsem s tim za 14 dni zatim nemel.

 43. jaja01: Desire spolupracuje s Exchange uplne v pohode. Kalendar, kontakty a maily bezia

 44. ifco: super, diky za info

 45. lookass: S tím zamrzáním displeje jsem se během testování nikdy nesetkal, takže bych to spíš viděl na problém nějaké doinstalované aplikace, která dělá paseku.

 46. Mal som moznost mat ho cez vikend. Bola to moja prva skusenost s androidom. Velmi pozitivna.
  Ale bohuzial pre mna stale mi chybaju dve veci. nema to vzdialeny režim SIM /rSAP/ a nejde mi cez to VOip telefonovanie.

 47. Našel by se zde někdo, kdo již Desire má a v minulosti měl HTC Diamonda? poprosil bych ho o srovnání výdrží těchto dvou přístrojů. Výdrž je totiž u Dimondu, co mám, hodně slabá a nerad bych se něčeho podobného dočkal i u dalšího zařízení, co si pořídím. Díky

 48. Jsem nováček v tomto směru, ale jaké navigace bych tam dostal ? Třeba tomtom? Igo? Předpokládám, že ne, ale děkuji za potvrzení. Děkuji.

 49. Ja mel pres 5 let WM a ted jsem presel na Android (Desire) a jsem tomu velmi rad. Co se recenze tyce, autor nezminil v clanku ohledne vydrze takovou malickost, a to ze se da vydrz podstatne zvednout vypnutim datovych prenosu (GPRS/EDGE atd.). Na noc nechavam mobil v pohotovosti, cili alarmy, SMS, volani funguje, ale vypnam prenos dat. Baterie potom klesa asi o 1% za 2h provozu. Pres den pokud telefon necham taktez v klidu, ale dovolim mu neusale synchronizace, klesa vydrz pomerne rychleji (snadno dohledatelne v grafu aplikace Watts z marketu). Takze si v pripade nouze u leziciho mobilu na stole cekajiciho na hovor, ci SMS, ale odrizleho od dat umim predstavit vydrz klidne i 6 dnu. Co se synchronizace tyce (kontakty, kalendar, maily) s WM se mi o necem takovem, co umi Android jen zdalo! Nutnost je pouzit Google ucet, ale vzhledem k tomu, ze mi doma zhavaroval Outlook, tak mi to nijak nevadi. To, ze na jakemkoli terminalu jenz je pripojen na web (je jedno jestli windows, linux, apple…) muzu editovat kontakty, kalendar (samosebou maily) a to se mi TEMER OKAMZITE synchronizuje „pres vzduch“ s mobilem, proste povazuji za skvele. Staci se jen pripojit na svuj Google ucet. Samosebou se nabizi primo ze stranek export a to i do Outlooku. Nevim uplne presne, za co vse na Desiru muze HTC a za co system Android, ale pri porovnani s predchozimi stroji s WM i vcetne HTC nadstavby, je tohle uplne jinej (lepsi) svet :)

 50. nevite jak by to mohlo byt s upgradem na Android 2.2?

 51. Mám dotaz, lze se přihlásit s Desire na internet banking u volksbank? nokia 9300 nezná javu a Qtek 8500 zkolabuje. [odkaz]

 52. vmichna: Kdybych měl srovnat výdrž HD2 a Desire, tak HD2 na tom bude o něco hůře, ale i tak při tolika provolaných minutách za den počítej s tím, že oba kousky budeš muset každý den dobíjet a na dva dny výdrže bude docela problém se dostat.

 53. Jeste me napadlo – co prepinani pisnicek pomoci bocnich tlacitek pro upravu hlasitosti? Muj stary SE W800i to umel a je to vec kter mi na iPhonu velmi velmi chybi. muset vytahovat z kapsy telefon kdyz by stacilo jen nahmatnout bocni stranu a stisknout tlacitko…

 54. Zdravim chlapci potreboval by som poradit od niekoho kto mal htc hd2 a teraz ma alebo mal moznost vyskusat htc desire.Ak sa niekto najde prosim napiste mi na meil [odkaz] alebo icq 597-432-124 ak by sa niekto nasiel bol by som vdacny velmi sa zaujimam o tento telefon ale mam nejake otazky koli ktorym sa rozhodujem pretoze hd2 je taktiez super fon.Dakujem.

 55. Nirral: Co se týče videa na Desire, mrkni do fóra [odkaz] . Je tam pár tipů. Nejlepší je převést video do formátu MP4 (návod [odkaz] ) a pak jej klidně můžeš přehrávat ve výchozí systémové aplikaci. Video v rozlišení 800×480 px s bitrate okolo 1500Kbps Desire zvládne úplně bez problémů.

 56. Dobry den muzete mi poradit? Nevim ktery z techto telefonu si vzit poradite pro a proti jinak hodne casto telefonuju:
  Nevim zda vzit s operační systém: Windows Mobile , Android aby se dali sehnat ruzne programy

  HTC Nexus One ma odstraneni sumu pri telefonovani,
  HTC Desire.
  HTC hd2
  HTC HD mini
  Potrebuju aby telefon umel handy profiles nebo neco podobneho a spustit format H.264 format u nokie jsem to delasl prez tento proogram EagleEyes.

 57. marek p: Tenhle dotaz patří spíše do poradny ve fóru, než do komentářů, kde se to snadno ztratí.

 58. opravdu by me zajimalo, jak je to s prepinanim pisnicek v prehravaci, pomoci bocnich tlacitek … muze to pls nekdo ozkouset a dat vedet?:)

 59. Dobrý den,

  rozhodl jsem se pro nakup tohoto telefonu, ale predse me jen zajima jedna vec ohledne exchange.
  Pokud spravne vim, tak s exchange byli v 1.5 a 1.6 Androidu potize a tedy se mi naskyta (i po precteni clanku a predchozich komentaru) otazka: „Je exchange v tomto telefonu, resp. systemu schopen pojmout exchange, ktery je zabezpeceny certifikátem?
  Resp. do souboroveho systemu nahraju (skopiruji) certifikat *.crt a jakym spusobem ho importuji do systemu? Nejaka aplikace a atd, jelikoz podle nekterych clanku to nelze primo v systemu.
  Nebo-li nemam možnost se napr. prihlasit na nejaky druh webu, ktery by byl timto cert. zabezpecen.

  Děkuji předem za zodpovězení tohoto dotazu a omlouvám se za nepoužívání diakritiky :)

 60. Tak jsem si recenzi i komentáře velice dobře přečetl a vychází mi z toho jedno jediné. Oproti Windows Mobile nemá tento přístroj nic navíc a jen ztrácí v podpoře Outlooku, softwarového vybavení včetně navigačních softwarů a tak podobně.

  Když to shrnu. Pokud budu nenáročný uživatel tak mi stačí Android. Pokud jsem člověk který chce využít všechny možné softwary a vlastnosti, tak jediná volba je Windows Mobile. V té spoustě věcí co mi chybí v Androidu zmíním třeba rSAP a třeba chybějící editace DOC,XLS,PPT.

  Jedině kde by mohl Android vyhrát je rychlost systému. WM zařízení si přeci jenom nesou ssebou velkou kouli u kernelu v podobě zpětné kompatibility.

  Jak je to tedy s rychlostí srovnatelného telefonu, třeba HD2 ( tam se ale prý moc nepovedli ovladače ) s tímto kouskem. Jaké jsou odezvy na klepnutí, nabíhání programů, co výkon v různých aplikacích, třeba Opera, mail klient, SMS atd. Nebo když kliknu na seznam, jak rychle se načte, jak rychle začne telefonovat, jak rychle reaguje na ukončení hovoru atp. Co třeba OpenGL, rychlost WiFi, nechci toho málo, že????? ;-)

  Mohl by to někdo fundovaně srovnat a odpovědět?

 61. Teď jsem si to po sobě přečetl a omlouvám se za ty hrubky…. hrůza!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).