HP Pavilion 14: Chromebook s lákavou cenovkou oficiálně představen

Notebooky s Chrome OS, mnohdy nazývané jako „chromebooky“, si zatím nenašly nijak velkou fanouškovskou základnu. Nejpravděpodobnější příčinou je nejspíše fakt, že bez připojení k internetu je funkčnost značně omezená a počet aplikací je velice nízký. Své koně do stáje chromebooků již vyslal Google ve spolupráci se Samsungem, Acerem a Lenovem. Dalším, kdo chce na tomto trhu získat svůj podíl, je společnost HP, která nyní přináší zatím největší notebook s Chrome OS. Úhlopříčka obrazovky se dostala na hodnotu 14 palců, přičemž dosud chromebooky nabídly nanejvýše 12,1 palců. Stejné bohužel zůstává rozlišení, které činí vcelku standardních 1366 x 768 bodů. Neohromí ani další specifikace, avšak s konkurencí z řad chromebooků se však zařízení může směle srovnávat.

   

Základem se stane ULV (Ultra Low Voltage), tedy nízkonapěťový procesor Intel Celeron 847 tikající na frekvenci 1,1 GHz s grafickým čipem Intel HD Graphics (vycházejícím z modelu HD Graphics 2000). Věrným pomocníkem se poté stane 2GB operační paměť a úložištěm pro data bude 16GB SSD disk. Potencionální majitel notebooku nicméně dostane ještě 100 GB prostoru na cloudovém úložišti Google Drive, avšak s platností pouze na dva roky. Z dalších specifikací můžeme jmenovat WiFi modul, tři USB 2.0 konektory, HDMI přípojku a čtečku SD karet. Čtyřčlánková baterie nabídne průměrnou čtyřhodinovou výdrž a zájemce může zlákat velmi příjemná cena – pouhých 329,99 USD (tedy cca 6 250 Kč). Notebook je možno objednat přes oficiální obchod HP, avšak do České republiky zboží nezasílají. Naši němečtí sousedé již budou mít větší štěstí, poštovné zde ovšem činí částku okolo 60 dolarů, což už zařízení znatelně prodraží.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku