Domů » Bleskovky » HP Pavilion 14: Chromebook s lákavou cenovkou oficiálně představen

HP Pavilion 14: Chromebook s lákavou cenovkou oficiálně představen

Notebooky s Chrome OS, mnohdy nazývané jako „chromebooky“, si zatím nenašly nijak velkou fanouškovskou základnu. Nejpravděpodobnější příčinou je nejspíše fakt, že bez připojení k internetu je funkčnost značně omezená a počet aplikací je velice nízký. Své koně do stáje chromebooků již vyslal Google ve spolupráci se Samsungem, Acerem a Lenovem. Dalším, kdo chce na tomto trhu získat svůj podíl, je společnost HP, která nyní přináší zatím největší notebook s Chrome OS. Úhlopříčka obrazovky se dostala na hodnotu 14 palců, přičemž dosud chromebooky nabídly nanejvýše 12,1 palců. Stejné bohužel zůstává rozlišení, které činí vcelku standardních 1366 x 768 bodů. Neohromí ani další specifikace, avšak s konkurencí z řad chromebooků se však zařízení může směle srovnávat.

   

Základem se stane ULV (Ultra Low Voltage), tedy nízkonapěťový procesor Intel Celeron 847 tikající na frekvenci 1,1 GHz s grafickým čipem Intel HD Graphics (vycházejícím z modelu HD Graphics 2000). Věrným pomocníkem se poté stane 2GB operační paměť a úložištěm pro data bude 16GB SSD disk. Potencionální majitel notebooku nicméně dostane ještě 100 GB prostoru na cloudovém úložišti Google Drive, avšak s platností pouze na dva roky. Z dalších specifikací můžeme jmenovat WiFi modul, tři USB 2.0 konektory, HDMI přípojku a čtečku SD karet. Čtyřčlánková baterie nabídne průměrnou čtyřhodinovou výdrž a zájemce může zlákat velmi příjemná cena – pouhých 329,99 USD (tedy cca 6 250 Kč). Notebook je možno objednat přes oficiální obchod HP, avšak do České republiky zboží nezasílají. Naši němečtí sousedé již budou mít větší štěstí, poštovné zde ovšem činí částku okolo 60 dolarů, což už zařízení znatelně prodraží.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

7 komentářů

 1. Mno, za ty prachy radši tablet… výkon srovnatelnej, aplikací nesrovnatelně více, bez nutnosti být online, aby to aspoň trochu fungovalo… A na práci stejně jedině plnohodnotný notebook s Win/Lin

 2. Jj, za tyhle prachy a touto funkčností je to mimo.

 3. co je na tej cenovke lakave?

 4. teekey (neregistrovaný)

  Ta cena je uplne mimo a zabiji tak zajimavy koncept, ktery ale minimalne u nas nema sanci na uspech (unas: cloud je sproste slovo, internet – hlavne ten mobilni – je extremne drahy ~ navic Evropa a prtave svepravne statecky v porovnani s USA).

  • Martin Pavlović

   Za poměrně dobře zpracovaný, elegantní a ne úplně špatně vybavený čtrnáctipalcový notebook včetně operačního systému mi necelých 7000 Kč připadá jako naprosto královská cena.

  • No královsky…interní disk 16GB je prostě jen pro to, aby tam něco bylo. A USB 2.0 (dnes?) nedává moc pohodlí pro rozšíření o etxerní disk.

   No pak tam máme dosti nuzný procesor a bohužel použité GPU absolutně nedává šanci očekávat nějakou rozumnou akceleraci.

   Jinými slovy, pokud chci něco s nějakým malým OS, máme tablet, pokud chci NB, máme tu Winy. Rychlým okem do ceníků vidím celou armádu zajímavějšího HW, pravda, bez OS (resp. Linux).

  • také mi ta cena přijde trošku mimo.. když bych měl až takhle hluboko do kapsy, tak kouknu na heureku->cena pod 7k a vidím: [odkaz]

   to už při zahmouřeném oku je pracovní stroj, ne tohle;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).