Domů » Bleskovky » HMD Global: Nokia 7 Plus data do Číny neukládala, citlivé údaje jsou v bezpečí

HMD Global: Nokia 7 Plus data do Číny neukládala, citlivé údaje jsou v bezpečí

Nedávno jsme psali o zjištění norského serveru NRK, podle nějž Nokia 7 Plus (recenze) odesílala data na čínské servery. Mělo jít o nezašifrované informace o poloze, sériovém čísle přístroje a čísle SIM karty.

Společnost HMD Global, stojící za mobilní značkou Nokia, však nyní vydala prohlášení, v němž ubezpečuje, že se citlivá data nedostala k žádné třetí straně.

HMD Global: pokud nejste v Číně, vaše data jsou v bezpečí

Interní vyšetřování ukázalo, že se i do mezinárodní varianty Nokie 7 Plus dostal aktivační klient určený pro Čínu. Ten se skutečně zmiňovaná data pokoušel odeslat, nicméně podle zprávy zveřejněné společností reálně k žádnému zpracování dat čínskými servery nedošlo. Vše navíc prý bylo vyřešeno únorovou aktualizací, kterou již má naprostá většina prodaných přístrojů nainstalovanou. Firma také odmítla spekulace o tom, že se problém mohl týkat i jiných modelů.


nokia data collection infografika

V rámci transparentnosti však HMD Global ve zprávě uvádí také své důvody pro sbírání určitých uživatelských dat. Ta jsou prý primárně odeslána při prvním spuštění z důvodu aktivace záruky. V případě, že souhlasíte s účastí v programu zlepšování uživatelského zážitku, mohou být průběžně odesílána i další statistická data. Společnost se však dušuje, že jde o data, na základě nichž nelze identifikovat konkrétního uživatele.

Co se týče místa uložení dat, všechny přístroje prodané v USA, Evropě a Indii odesílají informace na servery provozované Amazonem v Singapuru. Zástupci HMD Global upozorňují, že Singapur má velmi přísné zákony na ochranu soukromí a proces ukládání se pochopitelně řídí i další legislativou, jako je například v případě EU známé GDPR.

Jedinou výjimkou jsou tak přístroje prodané v Číně. Ty musejí na přání tamního režimu data čínských uživatelů ukládat fyzicky na území Číny, přičemž o jejich bezpečnosti bychom si nedělali iluze.

Máte nainstalovanou opravu? Zjistíte to v nastavení

Jak již bylo řečeno výše, aktualizace opravující tento problém byla vydána již v únoru. Pravděpodobně ji tak už máte nainstalovanou, avšak existuje způsob, jak to manuálně zkontrolovat.

V nastavení „O telefonu“ se podívejte na položku „Číslo sestavení“. Pokud je zde jeden z následujících kódů, aktualizace již byla nainstalována.

  • 00WW_3_39B_SP03
  • 00WW_3_22C_SP05

Jestliže je vaše číslo sestavení jiné (a máte Nokii 7 Plus), můžete aktualizaci manuálně vyhledat v Nastavení > Systém > Pokročilé > Aktualizace systému.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Jo, tak když to řekli, tak je to určitě pravda. Proč by lhali :D

xzeit
Uživatel
xzeit

A proč by měli lhát?

Tomáš Pavelka
Anonym
Tomáš Pavelka

Komunistickému odpadu nevěřím ani půl slova.

lololol
Anonym
lololol

A ktory smartfon pouzivas ty?

Tomáš Pavelka
Anonym
Tomáš Pavelka

S10, Korea.

Guest
Anonym
Guest

Který je Made in China ve Foxconn

quad.s
Anonym
quad.s

Se máš čím chlubit.

Tedy
Uživatel
Tedy

Nevím ale data nikoho z nás nejsou v bezpečí, dnešní technologie si o to přímo říkají takže ani sony, Samsung,apple a další nejsou žádná výhra….kdo si to myslí je bohužel bláhový.

shepii
Uživatel
shepii

Trošku offtopic ne? Prohlášení vydalo HMD Global Oy.

Tedy
Uživatel
Tedy

Nakonec se prokázalo že to tak horké zase není a výrobce se k tomu postavil čelem, tedy aktualizace problém vyřešila, apple se chová podobně, škoda že totéž nejde říci o sony, lenovo/a motorola,Samsung,lg a dalších….pixely vůbec nezminuji ty jsou plně pod taktovkou google

lukass71
Uživatel
lukass71

No, ze by zrovna Singapur mel byt nejaky uteseni… Tam ty zakony o soukromi taky nejsou kdejak ruzovy. Jinak teda nejaka zprava od spolecnosti, ktera za to je zodpovedna, fakt nevim jestli by melo byt nejaky uteseny–

katoo
Uživatel
katoo

Mám problém se svou N7Plus Single, nechodí mi aktualizace.Sestavení mám 00WW_3_39B_SP01.
Nevíte, jak postupovat?

citlivka
Anonym
citlivka

Nemáte vodafone? rád zdržuje aktualizace. Doporučuji zkusit sim např. tmobile. :)

Tedy
Uživatel
Tedy

Doporučim se poptat zde na diskuznim fóru, případně MM, Xda Developers a dalších.
Pokid nechceš čekat na odpověď dlouho, a máš vše v uctu zazalohovane, vyhledej aktualizace ručně pokud to jde, co se nabízí HR ale to už je jen na tvém rozhodnutí.
Také záleží pro jaký region telefon máš, u Nokie by neměl být problém, ale stává se že updaty jsou vypouštěne po vlnách a nezbývá než čekat.

katoo
Uživatel
katoo

Ruční vyhledávání aktualizací bez výsledku. HR jsem dělal 3 dny zpět. Žádná změna.

tomas
Anonym
tomas

Zbytocne strasenie ľudí. Každý výrobca zbiera data a verím ze aj každý stat, hlavne usa

uni
Uživatel
uni

To jistě, otázka je zda daný „sběratel“ s tebou sdílí hodnoty… Furt dokola.

Tedy
Uživatel
Tedy

Tak jestli to chapu spravne cituji co někdo psal jinde zcela: Porad keposi aby nas sledovali spojenci když uz jsme namorani v organizaccih jako je EU ci NATO nez cina…botabene oni se nmahat nemuseji temner vse o nas vedi…o me třeba uplne vse ne a nejaky bl.c z horni dolni casti prahgy je fakt nezajima.

katoo
Uživatel
katoo

Vodafone nemám, jedu přes O2.