Domů » Bleskovky » HiSilicon Kirin 810: vyšší střední třída od Huawei dostává nový 7nm čipset

HiSilicon Kirin 810: vyšší střední třída od Huawei dostává nový 7nm čipset

Společnost Huawei v minulém týdnu představila novou řadu smartphonů nova 5. Představeny byly modely nova 5, nova 5 Pro a nova 5i, vzhledem k jejich exkluzivitě pro čínský trh nás ale tyto telefony nemusí příliš zajímat. Co však nelze hodit za hlavu, je nový čipset vyšší střední třídy Kirin 810, který pohání prostřední model; můžeme se s ním totiž setkat i v některých smartphonech v budoucnu prodávaných na našem trhu.

huawei nova 5
Huawei nova 5

Kirin 810: výkonnější než Snapdragon 730

Kirin 810, který je vyrobený 7nm procesem, míří hodně vysoko, což dokazuje prosté srovnání s jeho předchůdcem, Kirinem 710. Procesorovou část tvoří 2 výkonná jádra ARM Cortex-A76 s taktem 2,27 GHz a dvě energeticky úspornější jádra Cortex-A55 s taktem 1,88 GHz. Grafické operace obstarává čip Mali-G52 M6GPU, který má nabídnout až o 162 procent vyšší výkon než grafický čip v Kirinu 710. Konkurencí pro Kirin 810 má být Snapdragon 730, ovšem i ten za novinkou zaostává; procesor Kirinu 810 má být o 11/13 (jedno jádro/více jader) procent vyšší, grafický výkon dokonce o 44 procent.

kirin 810 1


Pochopitelně moderní čipset se neobejde ani bez umělé inteligence, v případě Kirinu 810 ji zajišťuje vlastní NPU nazvaný DaVinci, který údajně předčí vlastní neurální procesory obsažené v čipsetech Qualcomm Snapdragon 855 a MediaTek Helio P90. DaVinci má napomáhat CPU a GPU a pamětem v rychlejší, stabilnější a efektivnější komunikaci, a umí předvídat přetížení GPU a dynamicky přizpůsobovat frekvenci.

kirin 810 2

Vysoký výkon Kirinu 810 potvrzuje i benchmark AnTuTu, který smartphonu Nova 5 přisoudil skóre 237 tisíc bodů, což o 70 % více než v případě Kirinu 710 a o 13 % více než průměrně dostává Snapdragon 730.

kirin 810

Součástí Kirinu 810 je také nový obrazový procesor, který má vylepšený algoritmus pro vyvážení bílé a redukci šumu při zpracování surových obrazů. Díky tomu by telefony vybavené tímto čipsetem měly produkovat detailnější snímky pořízené za zhoršeného osvětlení.

Brzy v globálně prodávaných telefonech Huawei a Honor*

Huawei slibuje, že se Kirin 810 dostane i do příštích smartphonů střední třídy značek Huawei a Honor, nejprve však musí utichnout zbraně obchodní války mezi Čínou a USA; za současné situace totiž Huawei nesmí využívat návrhů čipů od ARM Holdings.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na