Domů » Bleskovky » HarmonyOS 2.0 brzy přistane na telefonech Huawei. Možná i na těch vašich

HarmonyOS 2.0 brzy přistane na telefonech Huawei. Možná i na těch vašich

V novodobých telefonech Huawei běží operační systém Android, který je však ochuzen o aplikace a služby Google. Na domácím čínském trhu se nejedná o příliš zásadní problém, avšak v globálním světě ztratily telefony Huawei na konkurenceschopnosti. Společnost Huawei zřejmě tuší, že dokud je u amerického kormidla Donald Trump, může se se službami Google na svých telefonech nadobro rozloučit. Z tohoto důvodu si na vedlejší koleji staví vlastní platformu HarmonyOS, která již běží na některých zařízeních čínské značky, a již brzy bychom se s ní mohli setkat i ve smartphonech.

Bude první smartphone s HarmonyOS 2.0 Huawei Mate 40?

První smartphony s HarmonyOS 2.0 mají podle šéfa spotřebitelské divize Richarda Yu dorazit již na začátku příštího roku, přičemž vývojáři již mají systém k dispozici k testování a k veřejnosti by se měl dostat ještě v prosinci letošního roku. Podle příspěvku, který se nyní objevil na čínské mikroblogovací síti Weibo, by se měl nový systém dostat nejprve na telefony s čipsetem Kirin 9000; ty se nejprve objeví v chystané rodině smartphonů řady Mate 40.

Harmony OS

Tím však adopce systému HarmonyOS 2.0 neskončí, v druhé vlně se mají dočkat starší telefony s čipsetem Kirin 990 5G, což jsou především zástupci modelových řad P40 a Mate 30. Huawei plánuje podporu svého systému rozšířit i na další čipové sady, a to podle následujícího „jízdního řádu“.

První vlna Kirin 9000
Druhá vlna Kirin 990 5G
Třetí vlna Kirin 990 4G (částečně), Kirin 985 a Kirin 820 (částečně)
Čtvrtá vlna Kirin 980, 990 4G (částečně), 820 (částečně)
Závěrečná vlna Kirin 810 a 710 (částečně)

Pokud je tento harmonogram pravdivý, může se na systém Harmony OS těšit poměrně široké množství současných smartphonů, byť je pravděpodobné, že úplně na všechny se nedostane. Otázkou také je, zda nebude platforma Harmony OS k dispozici pouze na smartphonech Huawei / Honor na domácím čínském trhu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Není náhoda, že názvem Harmony se honosí toaletní papír, tohle bude též na houno. To budou určitě všichni rádi, že jim to tam nacpou.

 2. 1. Harmony OS tu je dávno před sporům s Google a o návaznosti na čínskou státní bezpečnost

  2. Harmony OS neřeší absenci služeb a aplikací Google.
  Je to jen jeden z mnoha UNIX\LINUX like operačních systémů, který je z velké části Android jsou kompatibilní. Takže v minulosti se hovořilo o možnosti přímé instalace APK , dnes pravděpodobně jen z licenčních\právních důvodů jen o minimální změně kódu.

  • Takže to může klidně být trochu vytuněný AOSP, viz třeba LineageOS.

 3. Google potřebuje konkurenci jako svině drbání. Nechce se mu platit daně v místě poskytování služby.

  • a tu konkurenciu mu vyrobil ich prezident . Ved Trump je vlastne vizionar :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).