Domů » Bleskovky » První smartphone Huawei se systémem HarmonyOS dorazí příští rok

První smartphone Huawei se systémem HarmonyOS dorazí příští rok

První telefon Huawei s vlastním univerzálním operačním systémem HarmonyOS bude na trh skutečně uveden příští rok, jak uváděly nedávné neoficiální zprávy. Potvrdil to sám šéf spotřebitelské divize čínského smartphonového obra Richard Yu.

Huawei logo
Ilustrační obrázek

Smartphone bude přesněji pohánět druhá verze systému, kterou Huawei plánuje představit ve čtvrtek v rámci jím pořádané akce HDC 2020 (Huawei Developer Conference). Ještě letos by společnost měla představit několik zařízení s HarmonyOS 2.0, mezi nimiž prý budou i nové chytré hodinky.

Yu se nechal slyšet, že Huawei na telefonu s vlastním systémem již nějakou dobu „sedí“, ale že zatím musel čekat kvůli smlouvě, kterou má s Googlem. To však neznamená, že firma si ohledně HarmonyOS do budoucna nedělá velké naděje – Yu věří, že se nakonec stane globální platformou.

Yu již předtím uvedl, že chystanou řadu Huawei Mate 40 bude pohánět nová řada 5nm čipů Kirin – Kirin 9000. Kromě toho, že budou vyráběny nejmodernějším procesem, budou také disponovat výkonnějšími procesorovými jádry, grafickým čipem, AI jednotkou i 5G sítí.

Nová exportní pravidla schválená americkou vládou však zabraňují polovodičovým slévárnám dodávat společnosti čipy vyrobené pomocí amerických technologií. „V souladu s americkými sankcemi TSMC přijímalo objednávky pouze před 15. zářím. Po 14. září nebude moci pro Huawei čipy vyrábět, takže Kirin 9000 bude možná poslední generací špičkových čipů Kirin,“ řekl Yu.

Hledání náhrady nebude snadné

Huawei byl loni druhým největším zákazníkem tchajwanského polovodičového giganta, hned po Applu. Jeho výrobní linky prý již nějakou dobu jedou 24 hodin denně, aby do zmíněného data stihly pro Huawei vyrobit co nejvíce čipů.

Najít adekvátní náhradu za TSMC nebude mít Huawei vůbec jednoduché – 5nm proces v současné době kromě TSMC zvládá jen Samsung, konkurenti jako SMIC nebo GlobalFoundries za nimi o několik generací výrobních procesů zaostávají.

Martin Duchoslav

10 komentářů

 1. To si určitě poběžíme hned všichni koupit, když je spousta lepších alternativ.

  • Karel Endler

   Záleží na tom, jak je to udělané. Pokud to má vlastní lehké jádro místo ohromného linuxu a jednoduché API místo nenažrané Javy, mohlo by to na stejnou baterku vydržet mnohem déle – a navíc by na to stačil slabší procesor.

   Pokud je to ovšem jen další reinkarnace linuxu, nemá to šanci.

  • Taky si myslim, ze novy OS, ktery by mel nizsi naroky na hardware pri zachovani sviznosti, by byl super. Rad si koupim telefon s hardwarem stredni tridy a rychlosti top modelu :-) , ale sance je mala

  • Tak Dacie se také prodávají…

 2. Čekání na Godota, jak známo, nikdy nepřišel.

 3. Nelámal bych nad nimi hůl. Musíme si uvědomit, že to není žádná Nokia a osobně jsem na to zvědavej, s čím Huawei přijde. Mobilní svět se vyvíjí a ne vše, co je zaběhlé, je dobré. Uvidíme a myslím, že nám Huawei přinese hodně překvapení. Je to firma, která přinesla hodně inovací a je silná. Držím palce..

  • Prej hodně inovací, dobrý fór. Já jsem spíš zvědavý, kdy už konečně půjdou do kopru 😉

 4. Ano, to je pravda, tady však jde o to , kdy vznikne konkurence pro USA technologie, muže to trvat dlouho a nebo naopak, není pravda , že vše zvládají pouze TSMC a Samsung, existují i další výrobci a protože nikdo z laiků nevi jak jsou tyto technologie licenčně ošetřeny , nelze tvrdit, ze nedojde ke změně. Trh je založen na zisku a pokud může někdo platit, zcela určitě se najde cesta jak mu vyhovět. Je zde však jiná otazka, firma Huawei patří mezi 5 nejlepších inovátorů ve světě, to však stojí obrovské finanční prostředky, pokud firma nebude mít dostatek financí nemůže plně pokrýt tuto oblast. Z hlediska uživatelů je to škoda, protože konkurence je naprosto nezbytná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).