První smartphone Huawei se systémem HarmonyOS dorazí příští rok

První telefon Huawei s vlastním univerzálním operačním systémem HarmonyOS bude na trh skutečně uveden příští rok, jak uváděly nedávné neoficiální zprávy. Potvrdil to sám šéf spotřebitelské divize čínského smartphonového obra Richard Yu.

Huawei logo
Ilustrační obrázek

Smartphone bude přesněji pohánět druhá verze systému, kterou Huawei plánuje představit ve čtvrtek v rámci jím pořádané akce HDC 2020 (Huawei Developer Conference). Ještě letos by společnost měla představit několik zařízení s HarmonyOS 2.0, mezi nimiž prý budou i nové chytré hodinky.

Yu se nechal slyšet, že Huawei na telefonu s vlastním systémem již nějakou dobu „sedí“, ale že zatím musel čekat kvůli smlouvě, kterou má s Googlem. To však neznamená, že firma si ohledně HarmonyOS do budoucna nedělá velké naděje – Yu věří, že se nakonec stane globální platformou.

Yu již předtím uvedl, že chystanou řadu Huawei Mate 40 bude pohánět nová řada 5nm čipů Kirin – Kirin 9000. Kromě toho, že budou vyráběny nejmodernějším procesem, budou také disponovat výkonnějšími procesorovými jádry, grafickým čipem, AI jednotkou i 5G sítí.

Nová exportní pravidla schválená americkou vládou však zabraňují polovodičovým slévárnám dodávat společnosti čipy vyrobené pomocí amerických technologií. „V souladu s americkými sankcemi TSMC přijímalo objednávky pouze před 15. zářím. Po 14. září nebude moci pro Huawei čipy vyrábět, takže Kirin 9000 bude možná poslední generací špičkových čipů Kirin,“ řekl Yu.

Hledání náhrady nebude snadné

Huawei byl loni druhým největším zákazníkem tchajwanského polovodičového giganta, hned po Applu. Jeho výrobní linky prý již nějakou dobu jedou 24 hodin denně, aby do zmíněného data stihly pro Huawei vyrobit co nejvíce čipů.

Najít adekvátní náhradu za TSMC nebude mít Huawei vůbec jednoduché – 5nm proces v současné době kromě TSMC zvládá jen Samsung, konkurenti jako SMIC nebo GlobalFoundries za nimi o několik generací výrobních procesů zaostávají.

Autor článku
Martin Duchoslav
image/svg+xml
+

Kapitoly článku