Domů » Bleskovky » Harmony OS: náhrada Androidu od Huawei se blíží. Kdy se dočkáme testovací verze?

Harmony OS: náhrada Androidu od Huawei se blíží. Kdy se dočkáme testovací verze?

Aktuální smartphony značek Huawei a Honor jsou kvůli velkým americkým restrikcím ochuzeny o aplikace a služby od Google, byť zatím stále běží na open source verzi systému Android. Už v příštím roce by však mělo docházet k radikální výměně základů, kdy bude Android vyměněn za vlastní platformu Harmony OS, a to dokonce i u stávajících telefonů. Jaký je časový harmonogram této výměny?

Pro vývojáře ještě letos, veřejná beta začátkem příštího roku

Podle viceprezidenta softwarového oddělení Huawei Consumer Busines Group má být platforma Harmony OS dostupná vývojářům od 18. prosince letošního roku, v lednu nebo únoru příštího roku budou dostupné první testovací smartphony.

Huawei Mate 40 Pro 5
Huawei Mate 30 Pro & Huawei Mate 40 Pro

V Huawei usilovně pracují na budování ekosystému okolo Harmony OS 2.0, přičemž zatím údajně vše probíhá podle plánů. Pokud nedojde k žádným zdržením, měli bychom se první veřejné beta verze dočkat v dubnu příštího roku. Upgrade by měl být dostupný až pro 90 procent smartphonů značky.

harmony os

Je pravděpodobné, že výše uvedené termíny jsou vztaženy především na čínský trh, o globálních ambicích platformy Harmony OS zatím nemáme příliš mnoho informací. Bude také zajímavé sledovat, jak si bude počínat nově zvolený americký prezident Joe Biden, a zda neuvolní Huawei a dalším čínským firmám alespoň trochu otěže utažené jeho předchůdcem Donaldem Trumpem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.