TOPlist

Hacknout Android není nic složitého, stačí otevřít špatný obrázek

Operační systém Android dává svým uživatelům značnou míru svobody a kontroly, nicméně je také náchylnější k útokům třetí strany. I když se zabezpečení Androidu rapidně zlepšuje, útočníci jsou vždy krok před Googlem. V bezpečnostním bulletinu, který Google pravidelně vydává, se píše, že v ohrožení jsou všechna zařízení s Androidem 7.0 a vyšším. Pro ovládnutí zařízení hackerem stačí, aby uživatel na svém telefonu či tabletu otevřel obrázek ve formátu PNG.

Skrze něj může hacker získat přístup takřka k celému zařízení. Jakým způsobem tohoto mohou útočníci dosáhnout, Google pochopitelně úzkostně tají. Možná i to je důvodem, proč tato bezpečnostní chyba prozatím nebyla nikým zneužita. Venku už je nicméně bezpečnostní aktualizace,která potenciální možnost zneužití významně snižuje.

Jak zabezpečit telefon či tablet před útočníky? Hlavně myslet

Nejlepší obranou proti hackerům a jiným útočníkům je samozřejmě obezřetnost samotných uživatelů. Základní poučkou je nestahovat aplikace, které žádají neadekvátní práva, neotvírat e-mailové přílohy od neznámých zdrojů a samozřejmě pravidelně aktualizovat své zařízení. Google se v rámci zabezpečení Androidu neustále zlepšuje, nicméně nejslabším článkem je stále uživatel.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku