Domů » Bleskovky » Google zveřejnil finanční výsledky za druhé čtvrtletí: Vydělal téměř 3 miliardy USD

Google zveřejnil finanční výsledky za druhé čtvrtletí: Vydělal téměř 3 miliardy USD

Internetový gigant Google zveřenil své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Uveřejněná čísla jsou oproti starším výsledkům zajímavější v tom, že je v nich již zahrnuta nedávná akvizice s divizí Motorola Mobility. Celá společnost v druhém čtvrtletí 2012 dosáhla obratu 12,2 miliardy USD, z čehož příjmy samotného Googlu činily 10,96 miliardy USD. Divize Motorola Mobility pak přispěla do firemní kasičky částkou 1,25 miliardy USD. Příjmy Googlu tak zaznamenaly meziroční nárůst o zhruba 21%, což dozajista vykouzlilo úsměv na tváři všem zainteresovaným akcionářům.

Za zmínku stojí i vyjádření šéfa společnosti Larryho Page na tiskové konferenci, který uvedl, že se již velice těší na nová a vzrušující zařízení, za jejichž výrobou bude stát právě divize Motorola Mobility. Jen pro zajímavost je vhodné dodat, že Google zaměstnává přes padesátpět tisíc lidí, z toho dvacet tisíc zaměstnanců pracuje pro divizi Mobility. Bez zajímavosti není ani údaj o čístém zisku, který za druhé čtvrtletí fiskálního roku činil 2,79 miliardy USD. Google si tak celkově polepšil o 300 milionů USD v porovnání s rokem minulým. V dalším období se dá očekávat opětovný nárůst, jelikož je velmi pravděpodobné, že společnost zpřístupní nákup multimediálního obsahu ze svého obchodu Play i pro další země.

Z něj lze stahovat placený obsah v podobě filmů, seriálů, hudby, časopisů, knih a dokonce referenčních zařízení Googlu. Snad se mezi novými státy objeví i naše česká kotlina, ve které je nákup limitovaný pouze na aplikace a hry pro operační systém Android. Osobně se však nejvíce těším, jakým způsobem Google využije dlouholeté zkušenosti Motoroly s výrobou mobilního hardwaru. Ze vzduchu lze totiž vycítit ambice Googlu stát se výrobcem hardwaru, čímž by napodobil současnou a zároveň vhodně zvolenou strategii Applu.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. Tady je vidět ten rozdíl, NOKIA dělá (schválně nepíšu prodá) tolik telefonů a je ve ztrátě, MOTOROLA prodá jen drobek telefonů a stejně je v černejch a velkejch číslech.

 2. Richarde, dopln si tam jedno pismeno….“ 21%, což dozajista vykozlilo úsměv na tváři“ to vykozlilo je dobre :)) alebo tam daj vygooglilo :D

 3. Beast (neregistrovaný)

  opravte si titulek. Google vydělal téměř 3 miliardy USD. Odkdy je obrat výdělek?

  • upraveno, díky, za chybku se omlouváme :)

  • Titan (neregistrovaný)

   ještě bych doplnil, že ekonomické pojmy jsou zde chybně použité (stejně jak na zive.cz a mobilmania.cz). Nechápu proč všude používají místo obratu pojem příjmy. Příjem jsou reálné peněžní toky (cash flow). Výkazy cash flow nejsou ve většině případů zveřejňovány resp. firmy je ani nemusí vést (kromě bank atd.). Místo zde uvedeného pojmu příjem, má zcela jistě být výnos (či tržby, je to to stejné).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).