Domů » Bleskovky » Google zítra představí další verzi systému Android 5.0 (spekulace)

Google zítra představí další verzi systému Android 5.0 (spekulace)

Zítra začíná v San Franciscu další ročník vývojářské konference Google I/O, kde se opět očekává představení celé řady novinek. Jednou z těch nejvýznamnějších má být i nová verze systému Android 5.0 (nebo 4.5), která opět ponese označení po cukrovince, tentokrát začínající na písmeno „L“ (spekuluje se o názvem Lollipop, Lemonhead…). Novou verzi systému by měl představit přímo Sundar Pichai.


Ilustrační obrázek

Nová verze Androidu přijde s prostředím ART (Android Runtime), které nahradí současný Dalvik (více informací). Dočkat bychom se měli také mírně upraveného designu v uživatelském prostředí a systémových aplikacích, snížení energetické náročnosti a zvýšení rychlosti (čemuž má velkým podílem napomoci právě zmíněný ART).

Úvodní keynote konference Google I/O začíná už zítra, tedy 25. června v 18:00 našeho času. Dostupný bude online video stream. Celou akci budeme na SmartManii pečlivě sledovat, abychom vám mohli přinášet čerstvé novinky a další informace.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

19 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  „Google zítra představí další verzi systému Android 5.0“

  Pominu-li nekoherenci této věty (Google ještě nepředstavil ani samotnou verzi Android 5.0[.0], takže určitě ještě nebude představovat další verzi…), tak je to asi dost bulvární nadpis, že? Když to klidně může být verze 4.5…

 2. Štěpán Šonský (neregistrovaný)

  „Google zítra představí další verzi systému Android 5.0“? Jak si může být autor článku tak jistý? Všechno to jsou pouze spekulace, ale nadpis článku působí jako jasná věc :-/

  • Michal Javůrek

   Máte pravdu. Verze 5.0 jistá není, klidně to může být i 4.5, to píšu i v textu bleskovky. Sundar Pichai přímo potvrdil, že na Google I/O novou verzi Androidu představí [odkaz]

 3. Bylo by mozna lepsi pouzit sluvko pravdepodobne, ci patrne jiste to neni.

 4. Michal Javůrek

  Omlouvám se za nadpis. Máte pravdu, že to takto zní příliš divoce – upraveno.

 5. ;) At to zitra bude jz jakkoliv, jiste je podle me jen to, ze ani soucasne vlajkove lode vyrobcu, tuto verzi sotva kdy dostanou, mozna 4.5 ale 5ku uz ne.

  Me osobne uz ta honba updaty pustila, jedu na 4.1.2 nic podstatneho mi neschazi a vse co potrebuji je na gp pod touto verzi plne funkcni (minimum byva 4 nekdy i nizsi)

  • S4crifice (neregistrovaný)

   Zrovna verze 4.4 přináší na první pohled viditelné zrychlení systému, takže pokud je ta možnost, doporučuju nainstalovat .. 4.2 a 4.3 jsem snad ani nezkoušel :)

  • fore (neregistrovaný)

   Vlajkové lodě nejen Samsungu ji určitě dostanou…tady nejsme u MS.

  • kraken (neregistrovaný)

   Zaujímave že všetky Lumie dostanú WP8.1. Tak netrep.

  • Přesně tak, WP8.1 dostanou i low-endy.. o tom si můžou drojdohoniči nechat zdát

  • s3icc0 (neregistrovaný)

   To je sice hezký, ale když si vezmeš jak je systém windows phone koncipovaný tak dojdeš k tomu, že v tomhle je podobný s iOS (kde aktualizaci taky dostanou všechny iPhony od nějakého stáří nahoru). Hlavně microsoft říká: „Pokud chcete na svůj telefon natáhnout WP musí mít následující parametry (myslím HW)“, Apple říká „Když chcete na svůj telefon iOS musí to být ten jednovaješný od nás“, Google říká „Když chcete na svůj telefon Android, tak si ho tam dejte“…. A to je ten zásadní rozdíl. Na každém z těch tří systémů najdu mnoho chyb, nebo věcí co mi nevyhovují (a vsadím se, že to dokáže každý – kdo nedokáže najít něco nevyhovujícího, tak trpí nedostatkem sebereflexe), ale jedině Android mi dává tu svobodu si s tím udělat co budu chtít, udělat si z toho svým způsobem originál, který se chová jinak než jsou ostatní zvyklí …

  • s3icc0 (neregistrovaný): Otázka je, na kolik toto vlastně výrobci chtějí. Např. Windows Mobile, tam také měli výrobci svobodu, MS říká „systém je starý“ Výrobce říká „my ale chceme po podporu aktuálního HW, proto si svobodně napíšeme drivery/API“. Jak se ukázal Android, všichni WM velmi rychle zahodili, nějak se jim nechce psát svobodně drivery/API pro systém.

  • s3icc0 (neregistrovaný)

   No jestli jde o mě tak já jsem jednoznačně pro android :-) (WP mám jako pracovní telefon a radši vždycky otevřu notebook a telefonem si pouze sdílím internet). Zato s androidem nemám až tak potřebu kvůli všemu vytahovat pc … pohodlně většinu zvládnu z telefonu (dlouhé texty atd samo dělám na pc – nejsem blázen, že)

 6. PDD (neregistrovaný)

  hodilo by se aby predstavili novou verzi:)to by ale znamenalo ze si vuj nexus 4 jeste asi necham :)aktualne jedu na 4.4.4

 7. Jacek (neregistrovaný)

  Aktuálně jedu také na (vařené) 4.4.4 na svém Noutu 1. Jsem zvědav, jak se 5 projeví a co s Noutem provede.

  to ROYCE: co vede lidi, jako jsi ty k tomu, aby imrvére napadali ty, kteří užívají jiný systém než aktuálně vlastníš? Osobně tomu nerozumím, mají snad tito trolové osobní problém? malé ego, nebo třeba malé péro? Napiš a dej nám všem vědět co tě(a tobě podobné)jedince k tomu vede. Díky.

  • Jaxepatri (neregistrovaný)

   Zvykej si, po přečtění pár článků zjistíš, že je tu několik WP-trolů, kteří trolí každý článek který neoslavuje WP :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).