Domů » Bleskovky » Google začal v Rusku cenzurovat vyhledávání. Úřad si pochvaluje „konstruktivní dialog“

Google začal v Rusku cenzurovat vyhledávání. Úřad si pochvaluje „konstruktivní dialog“

Google dlouho platil za jakéhosi ochránce práva uživatelů internetu na svobodné informace. V roce 2010 například radši opustil obrovský čínský trh, než aby se podřídil vládním požadavkům na cenzuru. Relativně nedávno však došlo ke změně priorit a Google začal pracovat na návratu na čínský trh. Takzvaný projekt Dragonfly vzbudil odpor části zaměstnanců a nejrůznějších ochránců lidských práv. Google v září minulého roku vydal vyjádření, že vše je zatím pouze v rovině výzkumu a vstup na tamní trh se zatím nechystá. Na projektu se však podle všeho i přes výpovědi zaměstnanců pracuje.

Peníze jsou peníze: Google tajně spolupracuje s čínskou vládou

Dalším trhem, kde má Google dlouhodobě problém, je Rusko. Státní cenzurní úřad Roskomnadzor sestavuje seznam zakázaných stránek a (nejen) po Googlu požaduje, aby je blokoval. Ten to dlouho odmítal, ovšem nakonec požadavkům podlehl a výsledky vyhledávání začal cenzurovat.

Roskomnadzor: konstruktivní dialog nám vyhovuje

Nařízení blokovat weby ze zmiňovaného seznamu platí pro všechny vyhledávače od listopadu 2017. Google tento seznam odmítá, na čemž se formálně nic nezměnilo ani teď. V praxi však k cenzuře dochází, a to až v 70 % případů.

Emblém Federální služby pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií, jak zní plný název Roskomnadzoru.

Podle zdroje z firmy nyní postup funguje tak, že Google každý den obdrží od státního úřadu Roskomnadzor seznam nových webů k blokaci. U každého webu následně Google zkoumá, proč se na seznam dostal, a následně rozhodne o jeho blokaci. Ve výsledku je prý z vyhledávání odstraněno okolo 70 % takto vybraných webů, což sice není plné respektování „blacklistu“, jako například v případě domácího Yandexu, avšak autoritám to zjevně stačí.

Cenzura Google v Rusku

Tiskový mluvčí Roskomnadzoru se vyjádřil, že důležité je, že se Google podřídil alespoň neformálně. Mluvčí říká, že úřad s Googlem „zahájil konstruktivní dialog“ a ten jim prý „v současné době vyhovuje“. Podle všeho tak došlo k dohodě mezi vládou a Googlem, kdy výměnou za nerušené fungování nebudou výsledky vyhledávání obsahovat pro vládu nejpalčivější výsledky.

Google má pochopitelně jakožto soukromá firma plné právo cenzurovat cokoliv uzná za vhodné. Stále více se však ukazuje rozpor mezi navenek prezentovanými ideály a skutečnými kroky. Z ekonomického hlediska se však nelze divit, Čína i Rusko jsou obrovské trhy a připravit se o tolik uživatelů by zkrátka bylo krajně nevýhodné. Vyhovět Číně se v minulosti pokusil i Apple, což se projevilo netradiční chybou v iOS.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

12 komentářů

 1. No jo, pro peníze cokoliv, včetně utlačování lidských práv…

 2. Hm a to jsem po Cine mel pocit, ze se nenechaji takhle prodat..

 3. Čeho se ten darebácký režim v Rusku tak bojí?

 4. Najvacsou slabinou ruska je, ze sa nikoho a nicoho neboji. Na to raz tazko doplati…

 5. Podvržených nepravdivých zprávě na internetu u Google je neuvěřitelné množství, navíc v řadě případů jde o politickou agitaci. Jen naprostý naivka si může myslet, že média nejsou zneužívána k lobistickým, mocenským a politickým cílům. Google je mediálním gigantem USA, není divu, že řada států chce omezit vliv tohoto média.
  Moje zkušenost, vyhledávač Google mi nabízí ten nejhorší bulvár a zejména politický o který nemám absolutně žádný zájem. Co mi nikdy nenabídl je vyvážené zpravodajství z různých směrů. Jako za minulého režimu, pokud chceš být v obraze musíš pracné vyhledávat různá media s odlišnými názory a teprve z nich vytvořit představu, kde asi může být pravda.

  • Pravda.

  • Co je to vyvážené zpravodajství? Na jednu věc bude mít zcela jiný názor vláda, opozice, jiná opozice, ještě jiná opozice, Jiří Hájek, institut Václava Klause, Sputnik, většina náboženských skupin, pankáči nebo chlapi u nás v hospodě. A to jsme jen v Čechách.
   Jak jsi za minulého režimu vyhledával média s různými názory? Napadá mě snad Hlas Ameriky a Svobodná Evropa.
   Jinak s Ruskem je to docela zábavné. Někteří „klausovci“ demonstativně přecházejí od facebooku na verejnuju knigu, protože tam je ta pravá svoboda a nehrozí tam odporná EU cenzura.

  • Ijon. Treba si uvedomiť ze spravodajstvo, novinár ma predkladat fakty. Bez svojho presvedcenia alebo názoru. Ked mas predlozene pravdivé fakty, každý si vie nazor spraviť sam. Ale keďže tu nemáš predlozene fakty, ale podsuvane názory , presvedcenia iných tak sa pravdy tazko dopatras. Preto ked chceš vedieť pravdu, musis citat viac zdroje, aj tie opozicne, ruské, čínske, americké a takým spôsobom spolu so zdravim sedliackym rozumom pravdy dopatras, alebo co najviac priblizis

 6. Já si myslím, že je to zcela v pořádku. Rozuměno to, že se Google do jisté míry podřídil. Protože je určitě lepší přinášet, alespoň nějakou pravdu. Než striktně stát na svém a nechat se úplně vyřadit ze hry. Pak je tu ještě ten ekonomický zájem, čemuž se u soukromé společnosti nelze vůbec divit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).