Domů » Články » Peníze jsou peníze: Google tajně spolupracuje s čínskou vládou

Peníze jsou peníze: Google tajně spolupracuje s čínskou vládou

AKTUALIZOVÁNO

Čínské noviny China Securities Daily, na jejichž provozu se podílí několik státních agentur, popřely, že by se chystal návrat Googlu na tamní trh. Google samotný nicméně stále tyto informace nevyvrátil.

Zpravodajský server The Intercept v minulosti zveřejnil celou řadu tajných informací o činnosti NSA, programech americké armády a dalších utajovaných skutečnostech. Nyní na základě dokumentů poskytnutých zdrojem z Googlu odhalil, že internetový gigant aktivně spolupracuje s komunistickou vládou Číny.

Podle zveřejněných informací Google již přibližně rok pracuje na projektu pod kódovým názvem Dragonfly. Ostré spuštění by pak mohlo proběhnout přibližně za půl roku a mělo by zahrnovat cenzurovaný vyhledávač, Android aplikace, kontrolu pravopisu a v podstatě veškeré klíčové služby Googlu.

Změna priorit

Google se samozřejmě s požadavky na cenzuru musí vypořádávat celosvětově. Zejména pak právě v komunistické Čínské lidové republice, kde působí již dlouho. Značná část služeb je však blokována státním firewallem, známým jako Great Firewall, což je odkaz na Velkou čínskou zeď. Google dlouhodobě propaguje liberální hodnoty a zaštiťuje se svobodou slova, takže státním požadavkům zpravidla vyhovět odmítal. Nyní však z nějakého důvodu nastala změna.

Vývoj projektu Dragonfly začal na jaře minulého roku, co však bylo prvotním impulsem ke změně hodnot není jisté. Co naopak jisté je, je fakt, že spolupráce nabrala obrátky po prosincové schůzce, jíž se účastnil CEO Googlu Sundar Pichai a vysoce postavení čínští politici. Jako nejpravděpodobnější se jeví to, že se Google rozhodl dále nepřicházet o finanční zisky z trhu nejlidnatější země světa. Více než 1,4 miliardy obyvatel totiž představuje velmi slušný potenciál pro zisk.

Komplexní cenzura

Až dojde ke spuštění cenzurovaných služeb, které již podle zdroje z Googlu byly vládě s úspěchem prezentovány, přestane být pravděpodobně Google v Číně blokován. Uživatelé tak získají přístup k širokému portfoliu služeb i bez nutnosti využívání VPN a dalších nástrojů pro obcházení státní cenzury.

Problém však je, že tyto služby poskytnou jen ty informace, s nimiž nemá vládnoucí komunistická strana problém. Cenzurování bude mít hned několik úrovní. V běžném vyhledávání budou odstraňovány určité „nevhodné“ výsledky, jako jsou například články z BBC či Wikipedie. Výsledky budou doplněny upozorněním, že některé stránky nemusí být z právních důvodů zobrazeny, podobně jako se tomu děje v EU na základě nařízení o ochraně osobních údajů. Pokud se však rozhodnete vyhledávat přímo nějaký „závadný“ termín, jako třeba masakr na náměstí Nebeského klidu, nebude zobrazeno nic.

Textový vyhledávač však není to jediné, co bude fungovat pod komunistickou taktovkou. Upraveny budou také výsledky vyhledávání obrázků, automatická oprava pravopisu nebude navrhovat určité fráze a zmizí také reference na režimu nepohodlné osoby. Blokování by podle zaměstnance Googlu mělo fungovat zkrátka na celé platformě, včetně zmiňovaných Android aplikací. Termíny k blokování bude Google získávat z databáze státního firewallu.

Zakázána je opozice i Medvídek Pú

Množství termínů a témat, která jsou pro čínskou vládu z nějakého důvodu nepřijatelná, je skutečně obrovské. Cenzurováni jsou samozřejmě opoziční aktivisté, západní zpravodajské weby a sociální sítě, a dokonce i obecné termíny jako „antikomunismus“ nebo „disidenti“. Filtrovány jsou také některé akademické zdroje, erotické weby či třeba knihy jako Farma zvířat nebo 1984.

Zatímco důvod pro cenzuru výše uvedených témat je zjevný, u některých blokovaných informací už cenzura působí poněkud směšně. Zakázán je například Medvídek Pú. Animovaný seriál od Disneyho byl zakázán poté, co se v roce 2013 stal virálním obrázek přirovnávající amerického exprezidenta Obamu a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ke slavným postavičkám. Nějakou dobu byl blokován dokonce i termín „Disney“, což vzhledem ke dvěma Disneylandům v Číně bylo poněkud problematické.

Když se cenzura nepovede: unikátní chyba způsobovala pád systému iOS

Stejný osud potkal Prasátko Peppu. To bylo původně kvůli důrazu na důležitost rodiny mezi obdobně smýšlející čínskou společností vcelku populární. Pak ho ale z neznámých důvodů převzali za svůj symbol rebelující teenageři a údajně i gangsteři a další „spodina společnosti“. Vysílání tak bylo zakázáno, vláda nechala smazat videa z tamních sociálních sítí a platforem a zablokován byl i termín samotný. Plyšáci a nejrůznější dekorace v podobě slavného prasátka však v čínských ulicích prý stále okupují stánky prodejců.

Tajný vývoj

Pro Google pracují desetitisíce zaměstnanců, o projektu jich podle zdroje ví však jen minimum. Na vývoji Dragonfly se prý podílí jen nízké stovky lidí a muž, který poskytl dokumenty The Intercept je první, jenž o něm v takovémto rozsahu promluvil. Spolupráce s nedemokratickou mocností je totiž samozřejmě pro Google vysoce citlivým tématem, které jaksi narušuje snahu prezentovat se jakožto liberální společnost. Zdroj mluví o tom, že projekt je řízen skutečně jen úzkou skupinkou lidí z nejvyššího vedení a není otevřeně prezentován.

Web Gizmodo požádal Google o vyjádření. Ten ho zaslal, avšak je nanejvýše vyhýbavé:

„V Číně nabízíme množství mobilních aplikací (…), pomáháme čínským vývojářům a učinili jsme zde významné investice do společností, jako například JD.com. Nebudeme nicméně komentovat spekulace o budoucích plánech.“

Google je samozřejmě soukromá společnost a má plné právo spolupracovat s kýmkoliv uzná za vhodné. Utajování spolupráce a evidentní nesoulad s navenek prezentovanými hodnotami však rozhodně nepůsobí seriózně.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

11 komentářů

 1. Jj, penize az na prvnim miste pred hlasanymi idealy spolecnosti…

 2. Pro peníze udělá kdokoli cokoli. Z Google je mi špatně.

  • No jo hrdinske kecy, ale jeho produkty stejne budete vesele pouzivat dal…

  • Co mi zbývá? No, tak jako OS by šel IOS, jako prohlížeč třeba Firefox, vyhledávání DuckDuckGo, YouTube nahradíme na na videa Twichem a na hudbu Spotify, … Jde se vyhnot Googlu.

  • A kdo ne‘? V Číně prodává Apple i Microsoft. Máš snad na výběr někoho jiného?

 3. Sa čudujem ze este niekto veri nasim mediam ktoré upravuju pravdu podla toho ako to vyhovuje zopár ludom ktori vlastnia svet…

  • Konspirační teorie, ale českým médiim nevěřím, kdzž je skoro věšchny vlastní Babiš nebo Soukup. Osobně věřím spíš médiim typu BBC a The Independent. Ta vaše slovenština je pro mě těžší než angličtina, skoro tomu nerozumím, nevykládejte si to špatně.

  • Deti nerozumeju, dospeli s tym vacsinou nemaju problemy.

 4. Mám to isté z vašou češtinou … tiež si to nevykladaj zle ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).