TOPlist

Čínská verze Google vládě umožní sledovat uživatele podle telefonních čísel

Google vytvořil pro Čínu prototyp cenzurovaného vyhledávače, který propojuje vyhledávání s mobilními čísly uživatelů. Čínské vládě by to mělo usnadnit kontrolu na tím, co tamní lidé na internetu vyhledávají.

Vyhledávač s kódovým označením Dragonfly byl primárně vytvořen pro zařízení s operačním systémem Android a jeho úkolem je mazat obsah, který vládnoucí Komunistická strana Číny shledá nevhodným. Konkrétně se jedná o informace o politických disidentech, o svobodě projevu, demokracii, o lidských právech či mírových protestech. Detaily o projektu byly dosud neznámé, novinářům ze serveru Intercept se však podařilo zjistit, že Google dal dohromady černou listinu, která obsahovala výrazy jako „lidská práva“, „studentské protesty“ nebo „Nobelova cena“ v mandarínštině.

Ochránci lidských práv se bouří

Přední organizace pro lidská práva již v minulosti projekt Dragonfly kritizovaly. Podle nich se Google podílí na porušování lidských práv. Organizace však neupozorňují pouze na hrozbu cenzury. Zmiňují také obavu, že nashromážděná data se mohou dostat do rukou čínské vlády, která běžně útočí na politické aktivisty a novináře. Zdroje obeznámené s projektem Dragonfly uvádějí, že vyhledávač propojuje vyhledávací aplikaci s telefonním číslem uživatele. To znamená, že uživatelská vyhledávání lze velmi snadno vysledovat. Pokud by se bezpečnostním agenturám podařilo k záznamům o vyhledávání dostat, lidem by mohly hrozit výslechy nebo dokonce zadržení.







Nepřehlédněte

Když se cenzura nepovede: unikátní chyba způsobovala pád systému iOS

Z pohledu soukromí uživatelů se jedná o velmi závažnou věc, protože takový vyhledávač by umožnil mnohem přesnější sledovaní a profilování lidí,“ vyjádřila své obavy internetová výzkumnice Cynthia Wong z organizace Human Rights Watch. „Lidé by se jen stěží dokázali vyhnout vládnímu dohledu, který je v Číně velmi nekompromisní,“ dodala.

Google zatím mlčí

Zdroje dále zmiňují, že Dragonfly je navržený tak, aby nahradil data o počasí a znečištění vzduchu informacemi přímo od nejmenovaného zdroje v Pekingu. Čínská vláda s informacemi o znečištění největších měst v zemi v minulosti manipulovala. Součástí projektu Dragonfly má být funkce, která upřednostňuje data poskytovaná čínskými úřady. Panují proto obavy, že vyhledávač bude o znečištění vzduchu poskytovat falešné údaje.







Nepřehlédněte

Google má potíže: fráze Ok Google na mnoha telefonech nefunguje

Google se dosud ke kontroverznímu projektu veřejně nevyjádřil. Stejně tak se odmítl zapojit do diskuze s organizacemi pro lidská práva a ignoroval desítky dotazů ze strany médií. Šestnáct amerických senátorů se obrátilo na šéfa Googlu Sundara Pichaie s vážnými obavami z projektu Dragonfly. Senátoři požadují vysvětlení, co společnosti v Číně plánuje. Google kvůli Dragonfly opustilo již pět zaměstnanců. Mezi nimi také vedoucí výzkumník Jack Poulson. Ve výpovědi uvedl, že Google přispívá k cenzuře a vládnímu dozoru nad obyvateli výměnou za přístup na čínský trh, což se neshoduje s hodnotami společnosti a její vyjednávací pozicí ve světě.

Aktualizováno 24. září

Od společnosti Google jsme k článku dostali následující vyjádření: „Google investuje do vývoje produktů pro čínské uživatele už mnoho let – od Androidu, přes mobilní aplikace, jako jsou Google Translate nebo Files Go, až po nástroje pro vývojáře. Ale naše práce na vyhledávání se na tomto trhu pohybuje v rovině průzkumu. Spuštění vyhledávacího produktu v Číně se neblížíme,” říká Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku