Domů » Bleskovky » Google vyhrožuje odchodem z Austrálie, premiéra to netrápí. Pomoc totiž nabízí Bing

Google vyhrožuje odchodem z Austrálie, premiéra to netrápí. Pomoc totiž nabízí Bing

Jak jste možná zaznamenali, Google aktuálně svádí bitvu s Austrálií o jejich nový zákon nazvaný Media Bargaining Code. Jeho podstatou je donutit internetové společnosti dělit se o část svých zisků s vydavateli obsahu, který používají. Pro Google to v praxi znamená, že zdarma nebude moci používat ani krátké útržky textů zpravodajských webů bez toho, aby za ně platil.

Tip: Soumrak Big Techu? Internetové giganty čeká regulace, v EU půjdou pokuty do miliard

V zásadě tak budou společnosti jako Google nebo Facebook muset platit za odkazy na zpravodajství. To se Googlu velice nelíbí a australským uživatelům při každé návštěvě jejich vyhledávače zobrazuje upozornění varující před touto legislativou. Šéf australské pobočky Googlu dokonce oznámil, že pokud zákon vstoupí v účinnost, Google v Austrálii zcela zablokuje svůj vyhledávač. Vláda ale ustoupit nehodlá a nyní získala nečekaného spojence.

Ucítil Microsoft příležitost?

Vládní Liberální strana od začátku říká, že na výhružky Googlu reagovat nehodlá a případné zablokování vyhledávače to nijak neovlivní. Zatímco podpora velkých vydavatelských domů je očekávatelná, nejnovější spojenec asi trochu překvapí.

google search australia
Upozornění na novou legislativu najdete přímo na australské domovské stránce Googlu

Australský premiér Scott Morrison na pondělní tiskové konferenci odpovídal na otázky novinářů. Místní reportérka Rosie Lewis vznesla dotaz, jestli si je premiér jistý, že alternativní vyhledávače dokáží nahradit Google a jestli náhodou legislativa ve výsledku nepoškodí spíše australské občany. Na to premiér se zasmáním odpověděl, že Microsoft si celkem jistý je.

Australian PM Scott Morrison answers questions about Google possibly blocking searches in Australia

Premiér následně se smíchem dodal, že když naposledy mluvil se Satyou, dost to tak vyznělo. Satyou měl na mysli pochopitelně CEO Microsoftu Satya Nadellu. Je tak zjevné, že Microsoft australskou vládu ubezpečuje o své schopnosti nahradit v případě potřeby Google Bingem.

Z hlediska Microsoftu je to zajímavá strategie. Zákon má totiž dopadat specificky na služby Google Search a Facebook NewsFeed. Další mohou být přidány podle informací na vládním webu později, vyhodnocení proběhne po roce. Zpočátku by tak vlastně Bing získal na zlatém podnose místo uvolněné Googlem bez toho, aby musel čelit stejné regulaci. Je nicméně vcelku pravděpodobné, že pokud by se skutečně stal významným hráčem a na média taktéž odkazoval, dostal by se záhy do pozice svého rivala.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. tak to mi přijde jako slušná špína, že na Bing se od počátku nebude vztahovat nové nařízení o platbách vydavatelům. Kdyby to byl nějaký startup, ale Microsoft je dost velká společnost, aby neměla mít oproti Googlu žádné výhody.

  • Ale tam není nikde napsané, že se na ně zákon nebude vztahovat. Nebo mi to uniklo?

 2. Mě to zatím příjde jako dost dobrej nápad. Ale je fakt že by se to mělo vztahovat na všechny vyhledávače. Když už tak už, ale asi zatím vidí ovlivňování hlavně ze strany googlu a FB…

  • Vždyť je to úplná kravina. Kdyby to bylo jen za články, které využívá google na androidu v sekci News, kdyby to bylo za nějaký „vlastní zobrazování článků“, ale ve fulltextu platit za autorský obsah? To je takovej next level blbosti, že to nemá hranic.

 3. Ono je to trošku jinak. Když vzešel požadavek, že má Google za útržky zpráv platit vydavatelům, tak je prostě přestal zobrazovat.
  Jenže Austrálie na to reagovala tak, že mu nařídila útržky zveřejňovat a tím pádem za ně i platit, což je postavené na hlavu.
  Si představte, že vám někdo nařídí, co máte na svou stránku umístit a následně vám řekne, že za to musíte zaplatit.

  • Na hlavu je mat problem platit z tých miliard ktoré zarábajú nejakú sumu. Na hlavu je zrušiť správy a nezabezpecit informácie. Zarábajú malo?

 4. Nejsmutnější je, když se tihle 50+ týpci, co se začali učit s počítačem před max 5 lety, snaží rozhodovat o tom, jak by měly věci na počítačích fungovat. Tragedie.

 5. Ešte aby sa nevrátili zlaté časy novín, lebo na internete bude každý prd spoplatnený

 6. Jestli google opravdu zablokuje svůj vyhledávač, tak chudáci Australané, protože Bing je opravdu něco hrozného.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).