Google dnes večer poměrně nečekaně vydal první veřejnou beta verzi systému Android 11. Přichází po čtyřech testovacích verzích pro vývojáře, avšak oproti nim přináší několik zajímavých novinek, které si již dnes mohou vyzkoušet majitelé vybraných smartphonů Google Pixel.
Uvolnění beta verze Androidu 11 bylo původně očekáváno na vývojářské konferenci Google I/O, ta však byla kvůli pandemii nového koronaviru zrušena bez náhrady. Google poté plánoval na 3. června virtuální Android Beta Launch Show, tu ale zrušil také, a nakonec se rozhodl vydat první veřejnou betu bez jakýchkoliv fanfár. Přitom na novinky rozhodně není chudá.
Konverzace, které neztratíte
První viditelnou novinkou je vyčlenění konverzací z ostatních notifikací v oznamovací liště. Aktuálně probíhající konverzace (ať už skrze SMS, WhatsApp nebo Messenger) se budou v oznámeních zobrazovat vždy nahoře, abyste o ně v záplavě dalších notifikací nepřišli. Těm nejdůležitějším konverzacím bude možné dokonce přiřadit prioritu a umístit je úplně nahoru. Konverzace také půjde připínat jako zástupce na domovskou obrazovku, popř. je vyčleňovat do chatovacích bublin.
Chatovací bubliny
Když už je řeč o bublinách, dosud je podporovala pouze hrstka aplikací, mezi nimi například Messenger od Facebooku. Od Androidu 11 však půjde do bublin vyčlenit prakticky jakákoliv chatovací aplikace, takže bude na očích i ve chvílích, kdy budete ponoření do jiných aplikací. Aby ovšem aplikace tyto bubliny podporovaly, je nutný zásah vývojářů.
Videozáznam dění na obrazovce
Do Androidu 11 také přichází funkce, kterou znají majitelé telefonu od Samsungu nebo OnePlus – nahrávání obrazovky. Veškeré vaše počínání s telefonem (včetně hraní her) bude možné uložit jako video, přičemž v nastavení si budete moci vybrat, zda společně s obrazem zaznamenávat i zvuky a doteky obrazovky. Funkce nahrávání videa bude dostupná mezi rychlými přepínači nastavení v notifikační liště, videa bude možné přímo z telefonu sdílet s ostatními.
Google také znatelně vylepšil vypínací obrazovku. Nově zde kromě standardních funkcí jako vypnutí či restartovaní telefonu najdete rychlý přístup k platebním a věrnostním kartám uložených ve službě Google Pay, a také k zástupcům chytrých zařízení ze služby Google Home.
Interakci s nimi tak budete moci zajištovat i bez nutnosti tuto aplikaci pouštět. I v tomto případě je však nutný zásah vývojářů a přidání potřebných API.
Vylepšené ovládání médií
Android 11 také dostává lepší ovladač médií v oznamovací liště. Kromě klasických tlačítek pro přehrávání/zastavování/přepínání hudby si budete moci vybrat, skrze které zařízení bude hudba přehrávána, ať už skrze vestavěný reproduktor, sluchátka či spárovaný Bluetooth reproduktor. Tato funkce bohužel ještě není připravena do ostrého provozu, je však možné ji aktivovat skrze vývojářské nástroje.
Udělování jednorázových oprávnění
S Androidem 10 přišla nová možnost udělovat aplikacím oprávnění pouze v případě, že běží na popředí, Android 11 jde ještě dál. Pro přístup k mikrofonu, fotoaparátu a polohovacím službám půjde nově udělit jednorázové oprávnění při daném spuštění; jakmile aplikaci opustíte, přístup k těmto funkcím ztratí a bude si o něj muset znovu požádat při dalším spuštění.
Automatický reset oprávnění
S oprávněními se váže i další funkce – pokud některou aplikaci delší dobu nepoužíváte, dojde u ní automaticky k odebrání udělených oprávnění (například k získávání polohy či k mikrofonu). Při dalším spuštění se vás systém znovu zeptá, zda jí chcete tato oprávnění poskytnout.
Ovládání telefonu hlasem
Android 11 také zpříjemní ovládání lidem s tělesným hendikepem. Přímou součástí systému se stane aplikace Voice Access, která umí ovládat všechny funkce telefonu hlasem.
Podporovaná zařízení
Beta verzi Androidu 11 si můžete stáhnout již dnes, a to na následující smartphony Google Pixel:
- Pixel 2 a 2 XL
- Pixel 3 a 3 XL
- Pixel 3a a 3a XL
- Pixel 4 a 4 XL
Telefon je nutné na stránkách Android Beta zaregistrovat do stejnojmenného programu a poté na něm stáhnout OTA aktualizaci. Program lze snadno opustit, přičemž se do telefonu stáhne poslední stabilní verze systému Android. Nutno podoktnout, že tento krok je doprovázen vymazáním všech dat.