Domů » Bleskovky » Google vydal pátou betu Androidu Q. Jaké přináší novinky?

Google vydal pátou betu Androidu Q. Jaké přináší novinky?

Android Q vjíždí co cílové rovinky. Google včera vydal v pořadí pátou beta verzi, která má podle oficiálního harmonogramu plnit roli prvního release candidate pro testování. Jaké nová verze přináší novinky.

AndroidQ

Android Q: upravené ovládání gesty

Předně Google změnil základní ovládání gesty; nadobro zmizelo tlačítko zpět, které se v některých situacích objevovalo, nyní už lze systém zcela ovládnout gesty z pilulkového tlačítka. Zpět se dostanete rychlým tažením od levého boku, stejné gesto provedené pomaleji rozbalí nabídky schované pod hamburgerovým tlačítkem. Gestem lze vyvolat i funkci Google Assistant, a to tažením prstu diagonálně přes displej z nově se objevujících vizuálních ukazatelů v rozích.

Android Q Beta 5 Google Assistant Gesture

Poslední novinkou v gestech je možnost stažení notifikační roletky tažením prstu odshora dolů v jakémkoliv místě displeje. S gesty se také váže poněkud kontroverzní novinka – pokud používáte launcher třetí strany, bude ovládání gesty zakázáno a aplikuje se starý třítlačítkový způsob ovládání.

Android Q Beta 5 má být podle harmonogramu předposlední testovací verzí, nyní už se můžeme těšit pouze na závěrečnou testovací verzi, která bude předcházet ostrému vydání. To tradičně nejprve dostanou smartphony Google Pixel, telefony ostatních výrobců si budou muset tradičně nějaký čas počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).