Google má problém: Lidé s tmavou pletí byli na fotografiích označováni jako gorily

Google nedávno vydal svou aplikaci Fotky, která může uživatelům výrazně usnadnit práci s fotografiemi. Automaticky je totiž synchronizuje a umí i rozeznat a seskupit jídla, věci, místa, zvířata a mnoho dalších.

 

Ne vždy však všechno funguje podle představ tvůrců, a i u Googlu se vyskytla chyba v algoritmu, a ten tak označoval osoby afroamerického původu jako gorily. Na to upozornil uživatel na Twitteru poté, co chtěl mezi svými fotografiemi vyhledat slovo Gorillas. Na to mu Google vyhledal fotografie, na kterých fotí selfie snímky se svou partnerkou.

  

Ačkoliv se situace jeví relativně vtipnou, vzhledem k častým rasistickým narážkám na obyvatele černé pleti se mohou najít tací, kteří budou tuto nešťastnou chybu brát jako útok na svou rasu. V Mountain View proto na nic nečekají, za chybu se omluvili a než se podaří algoritmus opravit, byl štítek Gorillas z aplikace dočasně odstraněn.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

14 komentářů

 1. tom (neregistrovaný)

  chyba v algoritmu? :)

 2. Karel (neregistrovaný)

  parada :-D

 3. htcjirka (neregistrovaný)

  :-D :-D :-D

 4. milda (neregistrovaný)

  Konečně začal Google nazývat věci pravými jmény, holt planeta opic :D

 5. Leebor (neregistrovaný)

  Tak to me dnes dost pekne pobavilo :D

 6. xHeretic (neregistrovaný)

  Ale vždyť tak fakt vypadaj!

 7. Morize (neregistrovaný)

  No to ne-e…. :-D :-D :-D

 8. Gorillas (neregistrovaný)

  What are u doing here

 9. xxx (neregistrovaný)

  A jak chlapec přišel na to, že ve fotkách bude hledat gorily? Žádné fotky ze ZOO tam nevidím. Se nudil a vzpomněl si na přítelkyni?

 10. Prasatko (neregistrovaný)

  ale jinak to funguje prekvapive dobre :) v mych fotkach, ktere jsem nijak neotagoval, mi to najde spravne i ruzne druhy celkem podobnych zvirat… treba rys, ocelot, gepard.

 11. Matej (neregistrovaný)

  Vzdyt to je vtipne, proc stitek odstranili

 12. Jou (neregistrovaný)

  Vsichni se proti chudackum levicackum a jejich kamaradu cernouskum spikli, uz dokonce i google algoritmus je rasistickej. Auuu pojdme vsichni brecet a urcite zalozit nejakou dalsi neziskovku na sosani verejnych penez za odhalovani rasistickych algoritmu.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel