Domů » Bleskovky » Google přiznává: Assistant odposlouchával uživatele

Google přiznává: Assistant odposlouchával uživatele

Chytrý reproduktor patří mezi základní součást chytré domácnosti. Ať už se jedná o Amazon Echo s Alexou, Apple HomePod se Siri či Google Home s Assistantem, s využitím těchto ekosystémů je nejjednodušší proměnit svou domácnost v chytrou. Základní funkcí každého chytrého reproduktoru je jeho probuzení klíčovou frází, po které následuje příkaz. A právě tato funkce je předmětem kontroverze.

Amazon Google Echo Dot Alexa Home Mini 2 clanek
Google řeší v Indii problém, který může mít celosvětový dopad

Google v rámci vládního panelu v Indii přiznal, že jeho Assistant odposlouchává konverzace mezi uživateli, alespoň podle nejmenovaných zdrojů serveru IndiaToday. To by až takové překvapení nebylo, ostatně Google se sběrem uživatelských dat pro vylepšování svého hlasového asistenta nikterak netají. Problémem je to ovšem ve chvíli, kdy nemáte v plánu s Assistantem komunikovat, a on přesto záznamy odesílá do centrály v Mountain View.

Opravdu odposlouchává Assistant i ve chvílích, kdy nevyslovíte ono magické slovní spojení?

Jeden ze členů indického vládního panelu popsal reakci Googlu, když jej panel s tímto konfrontoval. Zástupce Googlu údajně řekl, že „celá situace je ošetřena v podmínkách používání“. Podle nejmenovaného zdroje se nicméně podmínky nezmiňují o tom, že zaměstnanci Googlu mohou poslouchat výňatky z těchto nahrávek. Google rovněž ve svých zásadách ochrany osobních údajů říká, že bude sdílet osobní údaje mimo Google, pokud bude mít souhlas uživatelů.

Plnou kontrolu nad Google Assistantem nikdy mít nebudete, vyplatí se proto být v jeho přítomnosti obezřetný

Google na celou situaci reagoval pro server Android Authority. Ve vyjádření odmítl komentovat informace nejmenovaných zdrojů, které se účastnily jednání za zavřenými dveřmi. Dále Google popisuje fungování Assistanta následovně: v pohotovostním režimu zařízení zpracovává krátké úryvky zvuku (několik sekund), aby detekovalo aktivaci – například když řeknete „Hey Google“. Pokud není detekována žádná aktivace, tyto zvukové úryvky nebudou odeslány ani uloženy společností Google.

Google se už delší dobu hájí tím, že žádná data nesbírá, a pokud ano, uživatel vždy může s tímto počínáním projevit nesouhlas. Pranýřovat Google za tyto praktiky by nicméně bylo trochu krátkozraké – analýzu nahrávek pro vylepšování hlasových asistentů využívají všichni velcí hráči na trhu.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

 1. White Hat ت

  Tak toto zasvěcení už dávno vědí 🤭
  Proto je celkem dost absurdní předchozí článek : { Rozhovor s šéfem Netatmo: za 10 let bude mít alespoň jedno zařízení pro chytrou domácnost 85 procent lidí }

 2. Samozřejmě Google není sám, v podstatě jsou to i ostatní, kteří mají různé asistenční služby. Zjištění, že odesílá něco o čem uživatel neví, je něco naprosto mimo zákon. Velice dobře si dovedu představit situaci, kdy nějaká služebna donutí Google ke sledování uživatele a je jedno za jakým účelem, prostě bude špiclovat “ zákon- nezákon „. V době, kdy obecné moralni vztahy vzaly za své, kdy jeden monopol (Google) ovládá 80% informačního trhu a druhá studená válka nabírá na síle, je s podivem, že se ještě najdou jednotlivci, kterým to není jedno. Bohužel, když se někdo pokusí o změnu a vytvoří vlastní systém (Huawei) je okamžitě umlčen a zlikvidován. Teď už můžeme jen čekat až tětiva praskne!

 3. Co to meleš? Kdy se Huawei pokusil o změnu a vůbec vlastní systém? To je jen důsledek americké politiky, ne korporátní sféry.

 4. Skoro denně se mi stává, že se bavíme o něčem (produkt, služba), telefon leží vedle mě a za pár hodin se mi objevují reklamy na ty věci o kterých jsme se bavili… A to mluvím o Applu i Androidu.

 5. Ak by som bol najbohatsi clovek sveta, prezident a podobne, daval by som si viac pozor.

  Aj teraz nevediem obchodne jednania pri telefone aby nezacal Google v polovici mrmlat nech zopakujem vetu ze nerozumie 😁

  Ale inak, myslim ze nikto nema cas ani chut odpocuvat miliony ci miliardy ludi tak, aby to konkretne u mna zneuzil. A ze mi pride cielena reklama? Ved to je dobre, nech chodi co ma zaujima. Este aby vyriesili ze nechodi reklama tyzden na to co som si uz kupil.

  Kto nechce davat hlasove povely a ovladat tak chytru domacnost, nech to vypne uplne, nekupuje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).