TOPlist

Google Home Mini recenze: malý, ale šikovný

Google Home Mini recenze

Středobodem každé chytré domácnosti by měl bezesporu být chytrý reproduktor, přesněji chytrý asistent. Na trhu jsou v podstatě jen tři významní hráči – Amazon se svou asistentkou Alexou, Apple se Siri a trojici uzavírá Google s Assistantem. Zatímco první dvě virtuální asistentky jsou v našich končinách obtížně použitelné, s Googlem situace až tak špatná není. Na rozdíl od Alexy lze aktivovat také v České republice a oproti Siri má mnohem více funkcí.

Google Home Mini: malý velký reproduktor

Nejdostupnější varianta chytrého reproduktoru od Googlu, Home Mini, lze pořídit bez větších problémů také u nás. Vzhledem k absenci češtiny se nejedná o oficiální distribuci, i tak ale malý reproduktor ve tvaru puku naleznete v každém větším elektru. Vyplatí se jeho koupě? Nejsou omezení v ČR příliš velká? Co všechno dokáže? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Google Home Mini: design a obsah balení

V krabičce ve tvaru kvádru se nachází jen to nejnutnější – zařízení, kabel, adaptér do zásuvky a manuály. Google Home Mini se bohužel zapojuje skrze starší microUSB, nicméně vzhledem k tomu, že jej patrně nebudete nikam často přenášet, není to na škodu. Potěší také, že je opletený a docela dlouhý. Adaptér do zásuvky musel být z logických důvodů nahrazen jiným s českou koncovkou. V našem případě se jednalo o adaptér značky Samsung, což sice nepůsobí nejlepším dojmem, ale svou funkci splní. Můj prodejce si s tím zkrátka poradil po svém :-)

Google Home Mini recenze
V balení je vše podstatné

Samotný reproduktor lze koupit ve třech barvách – černé, šedé a korálové. Puk je rozdělen na dvě poloviny, přičemž vrchní je potažena textilií, což přispívá k elegantní podobě zařízení. Průměr Home Mini je 98 mm, výška je 42 mm a váha se zastavila na příjemných 173 gramech. Jedná se zkrátka o malý a nenápadný centrální mozek domácnosti. Na Home Mini se nemusíte bát také sáhnout, neboť reproduktor disponuje dvěma dotykovými body, které slouží například ke změně hlasitosti. Na těle zařízení se také nachází čtveřice barevných diod, které indikují různé stavy zařízení.

Úvodní nastavení: jednoduchost pod taktovkou Googlu

Po vybalení následuje zprovoznění, které je jako u všech produktů Googlu až triviální. K nastavení je potřeba aplikace Google Home, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Ta se poté stane výchozím bodem pro veškeré nastavení. Tady si bohužel bez angličtiny (nebo jiného podporovaného jazyka) neškrtnete – pro plné využití všech funkcí je třeba mít telefon nastavený právě do podporovaného jazyka. Výhodou je, že nedávno získal Assistant podporu pro bilingvní domácnosti v podobě podpory dvou jazyků současně.

Google Home Mini recenze
Bez Assistanta je Home Mini skutečně mini

V naší domácnosti se zvládneme dorozumět jak anglicky, tak německy, což fungovalo příkladně. Snad jen občas si Assistant popletl jazyky, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že nikdo z nás není rodilým mluvčím jiného než českého jazyka. S tím souvisí také nastavení asistenta. Pokud máte více členů domácnosti, hodí se nastavení hlasového modelu, díky kterému vás Home Mini rozpozná od ostatních členů rodiny.

Textilie je příjemná na omak a také se na ní neusazuje prach

Aplikace je velmi nápomocná, takže pokud si nevíte s reproduktorem, potažmo Asistantem, rady, doslova vás zahrne tipy, jak jej naplno využít. Bohužel nejdou nijak vypnout, takže při každém spuštění budete těmito tipy bohatě zásobeni, ať chcete, nebo ne. V aplikaci si můžete nastavit (kromě funkcí Assistanta), co se týče reproduktoru, hlasitost, jméno zařízení, změnit WiFi, nastavit mód pro hosty, zapojit se do preview programu, zapnout funkce usnadnění, nastavit noční režim, ekvalizér nebo propojená zařízení.

Google Home Mini je ideální pro začínající chytrou domácnost

Před každým příkazem, který chcete vyslovit, musíte dodat buď „Hey Google”, nebo „OK Google”. Ihned poté vás reproduktor rozpozná a vy můžete přednést svůj požadavek. Assistant je velmi dobrý v rozpoznávání přízvuků, takže není příliš na překážku, pokud vaše výslovnost není na úrovni rodilého mluvčího. Občas se sice stane, že vás ne úplně správně pochopí, napodruhé se ale většinou strefí. V případě českých názvů je dobré zkoušet různé varianty – například Olomouc vysloví Assistant jako “Olomuk”, na což taky sám zareaguje.

Chcete kvalitní zvuk? Raději sáhněte po alternativě

Nebudeme chodit kolem horké kaše – pokud chcete používat Google Home Mini pouze jako reproduktor, pak sáhněte po něčem jiném. Zvuk, který se line z 360° 40mm měničů, sice nedělá svému zařízení ostudu, pro hudební fajnšmekry se ale bude bezesporu jednat o zklamání. Při vyšších hlasitostech reproduktor spíše řve, než hraje hudbu, basy by mohly být vykreslenější a výšky se prolínají se středy. Celkově je zvuk Google Home Mini plochý. Pro srovnání – bluetooth reproduktor Xiaomi Mi Pocket Speaker 2, se kterým jsem zvuk srovnával, zní mnohem lépe.

Tak malý, že se vleze do ruky

Řešení pro náročnější posluchače jsou dvě. Buďto můžete zakoupit lepší, ale výrazně dražší alternativy přímo od Googlu v podobě klasického reproduktoru Home nebo Home Max (který je snad až příliš předražený). Případně jiný chytrý reproduktor s Assistantem, které jsou nicméně v České republice obtížně k sehnání. Druhou variantou je možnost propojit Home Mini s jiným reproduktorem nebo hudební sestavou pomocí bluetooth. Pokud máte starší, ale přesto kvalitní hudební sestavu, můžete využít například Chromecast Audio, který problém vyřeší. Co mě trochu zamrzelo, je absence možnosti propojení s jiným reproduktorem tak, aby hrály oba zároveň.

https://www.youtube.com/watch?v=-dPVt8epKM8

Obecně se tedy dá říci, že pokud budete používat Home Mini pouze pro čtení zpráv, obeznámení se s obsahem kalendáře, hraní jednoduchých slovních her či občasnému zjištění počasí, poslouží reproduktor více než dobře. Přehrávání hudby z vlastní knihovny (kterou musíte mít nahranou v Hudbě Play), YouTube nebo Spotify lze doporučit pouze nenáročným posluchačům.

K podporovaným formátům patří HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbi, WAV, Opus nebo FLAC. Přehrávání skrze Spotify také není vždy stoprocentní, neboť občas při požadavku na přehrání náhodného výběru skladeb od libovolného interpreta se začaly přehrávat i cover verze či remixy, což každého nepotěší. Otázkou je, na čí straně je chyba.

Google Home Mini: centrální mozek chytré domácnosti

Kde ovšem Google Home Mini exceluje, je propojení chytré domácnosti do jednoho celku. Skrze mobilní aplikaci můžete propojit chytré žárovky, termostaty, kamery nebo cokoliv, co se zdá být jen zdánlivě chytré. V našem případě jsme vyzkoušeli pouze propojení s Chromecastem druhé generace, který jsme nedávno také recenzovali.

Hlasovým povelem „turn on my TV” jde televizi snadno a rychle zapnout, obsah z YouTube, Fotek Google nebo jiné podporované aplikace lze do televize odeslat s dovětkem „on my TV”. Trochu nelogicky je třeba vždy dodávat přivlastňovací „my”, neboť jinak Assistant vyhodnotí příkaz jako dotaz.

Home Mini v porovnání se svými vybavenějšími bratříčky

Hlavní zbraní nejen Google Home Mini, ale také Assistanta, jsou rutiny. Kromě přednastavených si můžete vytvářet také své vlastní, které mohou reagovat jak na konkrétní hlasový povel, tak třeba na denní dobu. Každé ráno vám tak Home Mini může automaticky říct počasí, co vás čeká podle kalendáře a zároveň přečíst zprávy. Večer se pak jedním povelem dozvíte počasí na zítra, co vás čeká a nemine a také si můžete rovnou nastavit budík.

Čím více propojených zařízení z chytré domácnosti máte, tím více mohou být rutiny užitečné. Nejpraktičtější vymožeností jsou ale časovače, které využijete hned po počasí patrně nejvíce, pakliže doma vaříte.

Všechno má svá ale. Používal jsem Assistanta delší dobu také na mobilním telefonu, proto mě zarazilo, že když dva dělají totéž, není to totéž. Assistant v Home Mini je mírně odlišný od toho ve smartphonu, což je trochu na škodu, neboť bych očekával, že oba zvládnou stejné povely. Home Mini například neumí nastavit tichý režim na telefonu či vytočit nějaký kontakt.

Zrovna tyto dvě funkce bych uvítal. Také některé přednastavené rutiny odmítly fungovat korektně s tím, že pokud je chci použít, mám se obrátit na telefon. Některé aplikace jako například Personal Forecast vůbec nefungují. Pokud do práce cestujete pomocí MHD, tak také příliš s radou nepočítejte – Assistant mě vždy odkázal na půlhodinovou chůzi pěšky.

Google Home Mini je také elegantní doplněk do interiéru

Celkově použitelnost Assistanta zabíjejí některé zdánlivé drobnosti, které postrádají smysl. Nákupní seznam je jistě skvělá funkce, nicméně pro jeho sestavení se nepoužije Google Keep nebo Tasks, jak by se dalo čekat, ale seznam speciálně vytvořený pro Assistanta, který je přístupný pouze z prohlížeče. S jinou nelogickou záležitostí jsem se setkal u připomínek ve chvíli, kdy dorazím domů.

Assistant ji po uložení nezopakuje pouze jednou, jak by bohatě stačilo, ale opakuje ji neustále. Na hlasový povel, kterým by šla upomínka „zapomenout”, jsem nepřišel, proto jsem musel hledat v aplikaci. Tyto neintuitivní drobnosti srážejí výsledný dojem, který je jinak pozitivní.

Verdikt: v málem těle velký duch

Hodnotit Google Home Mini znamená ve větší míře hodnotit Assistanta než samotný reproduktor. Bez něj se totiž jedná o poměrně drahý designový reproduktor, který zvukem příliš nenadchne. Sám o sobě je totiž Home Mini pouze poloviční, proto je nutné ho hodnotit společně s Assistantem jako celek.

Nicméně chytrý asistent do Googlu se neustále vyvíjí, což výrazně znesnadňuje hodnocení. To totiž už za několik měsíců nemusí být vůbec aktuální. Vždyť jen během tohoto testování přidal Google podporu více jazyků najednou, kterou jsem chtěl vypíchnout jako nedostatek.

Stále se zlepšující – to charakterizuje Home Mini nejlépe

Za současných podmínek ale lze chytrý reproduktor Google Home Mini jen doporučit. Pokud hledáte chytrého společníka a zároveň centrum chytré domácnosti, které nestojí majlant, nemáte prakticky jinou možnost. Ale je to varianta rozhodně dobrá. Audiofilové se buď poohlédnou po něčem hudebně schopnějším či využijí Chromecast Audio, běžní smrtelníci ale budou nadmíru spokojení.

Výraznější neduhy se naštěstí dají odstranit softwarově, takže za půl roku budete mít úplně jiné zařízení. Za cenu pohybující se okolo 1 500 Kč se jedná o bezkonkurenční zařízení, které zraje jako víno. Konec konců, pokud se potvrdí spekulace, a Assistant se do konce roku naučí česky, bude z Google Home Mini zcela jiné zařízení.

Google Home Mini

Google Home Mini
7.9

design a zpracování

8.6/10

kvalita zvuku

7.2/10

Klady

  • povedený design
  • funkce chytrého asistenta
  • skvělý poměr cena/výkon
  • kompaktní rozměry

Zápory

  • neumí česky
  • některé funkce využijete jen v USA
  • kvalita reprodukce zvuku by mohla být lepší
  • chybí AUX konektor
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku