Domů » Recenze » Recenze Google Chromecast 2: proměňte svou televizi v chytrou

Recenze Google Chromecast 2: proměňte svou televizi v chytrou

Chytrá domácnost je dnes velkým tématem; v podstatě každý spotřebič, který se nachází v našem domě či bytě, může být chytrý. I když se to v posledních letech mění, středobodem každé domácnosti je zcela přirozeně televize. Pro uživatele, kteří nevlastní chytrou televizi, nabízí Google jednoduché a levné řešení, které značně rozšíří možnosti starší televize.

Chromecast 2 se oproti předchozí generaci změnil

Jedná se o Google Chromecast 2, druhou verzi populárního HDMI donglu, která v podstatě z každé televize udělá chytré zařízení. Na rozdíl od konkurentů, jakým je například nedávno testovaný Airtame, se Google zaměřuje čistě na koncové zákazníky. Jak se invaze Googlu do našich domácností povedla? Stojí za to do něj investovat? Co vše umí? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Obsah balení a design: nic navíc nečekejte

Balení Google Chromecast je skutečně spartanské, nenajdete v něm nic navíc. Kromě samotného zařízení přibalil výrobce ještě USB kabel. A to je vše. Nedostalo se ani na adaptér do zdi, což je škoda, neboť pokud dongle zapojíte do televize místo do zdi, nebudete moci využívat některé funkce, jako například probuzení televize.

Balení je velmi chudé

Samotné zařízení prošlo designovou změnou oproti první generaci. Elegantní podobu větší flashky nahradil malý puk, ze kterého trčí HDMI kabel. Ačkoli samotný dongle nevypadá špatně, po zapojení do televize a zdroje energie se veškerá elegance vytratí. Na druhou stranu jde o funkce, nikoli o podobu. Chromecast se stejně bude většinu času schovávat za televizí, takže designu si příliš neužijete.

Adaptér do sítě by se určitě hodil

Technické specifikace zařízení jsou více než dostačující: dvoujádrový procesor Marvell Armada 1500 Mini Plus s taktem 1,2 GHz, 512 MB RAM, 256 MB uživatelsky nepřístupné vnitřní paměti, WiFi 802.11 ac v pásmech 2,4 a 5 GHz a maximální rozlišení přehrávaného videa Full HD. Velikost puku je v průměru 51,9 mm, tloušťka 13,49 mm a váha 39,1 gramů.

První spuštění: bez mobilu to nepůjde

Po zapojení donglu do HDMI portu a do elektrického zdroje lze zařízení poprvé nastavit. K tomu je zapotřebí mobilní aplikace Google Home, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Prvotní nastavení není nijak složité, skrze aplikaci budete akorát vyzváni k tomu, abyste propojili Chromecast s vaší domácí WiFi, což je v podstatě vše.

Prvotní nastavení zvládne každý

V aplikaci Google Home pak můžete Chromecast spravovat; pojmenovat ho, nastavit ambientní režim, aktivovat režim pro hosty, změnit jazyk, používat vždy 50Hz mód a další naprosto nezbytné drobnosti, včetně možnosti uvést zařízení do továrního nastavení.

Bez mobilní aplikace Google Home se neobejdete

Ambientní režim lze poměrně dobře přizpůsobit. Nastavit si můžete přehrávání vlastních alb z Google Fotek nebo si nechat zobrazovat fotografie od světových fotografů či umělců. Nechybí ani nastavení počasí, času, informací o zařízení, osobních informací z fotek nebo rychlosti přehrávání fotografií.

Aplikace jsou základ

Samotný dongle toho moc neumí, neboť funguje jako zrcadlo. Tady záleží na výbavě aplikací a vaší trpělivosti, co vše hračka od Googlu dovede. Mezi úplný základ patří zrcadlení obsahu mobilního telefonu či notebooku. V případě mobilního telefonu lze zrcadlit veškerý obsah, na notebooku se musíte spolehnout pouze na obsah podporovaného prohlížeče, jakým je například Chrome nebo Opera. Velkou výhodou je to, že jakmile už jednou máte Chromecast nastavený, nemusíte nic řešit.

Na ambientní režim je radost pohledět

Co všechno můžete vysílat poznáte podle speciální ikony, která se začne v podporovaných aplikacích objevovat, jakmile připojíte zařízení ke stejné WiFi jako Chromecast. Po odeslání požadovaného obsahu do do televize můžete svůj „vysílač“ dále využívat, aniž by došlo k narušení streamu. Dongle totiž daný obsah streamuje rovnou z internetu, k čemuž váš telefon či notebook nepotřebuje. Vyjmenovat všechny podporované aplikace by skutečně bylo na dlouho, proto se podíváme jen na některé z nich.

Přehrávání videí z YouTube je velmi návykové

Pro přehrávání videí jsem používal nejvíce YouTube. Přehrávání videí jak v telefonu, tak na desktopu probíhalo bez sebemenších problémů, ocenit musím podporu playlistů v mobilní aplikaci. Videa jdou pohodlně přehrávat také přes prohlížeč, nicméně tady už záleží na více faktorech, protože ne vždy byl přenos plynulý. Pro zobrazení fotografií jsem využíval Google Fotky, u kterých mi chybělo automatické posouvání v předem daných intervalech.

Během přenosu můžete svůj telefon normálně používat

Samostatnou kapitolou je přehrávání hudby. Zde se mi nejvíce osvědčila aplikace Spotify, která funguje naprosto bez problémů. Horší to bylo s aplikací Google Music. Bez předplatného je streamování hudby do televize problém, nepodařilo se mi přehrát ani hudbu, kterou jsem do služby nahrál skrze speciální program.

Sdílení webových stránek z notebooku není žádná věda

Skrze zařízení můžete také hrát hry. Nečekejte ovšem, že si zahrajete nejnovější herní pecky v plném rozlišení a bez lagů. Pro Chromecast jsou speciálně připravené hry, které postrádají potřebnou kvalitu a plynulost. Vyzkoušel jsem několik her, namátkou třeba kopii Space Invaders s názvem Alien Invaders nebo šachy. V případě střílení vetřelců nešlo o zrovna skvělý zážitek, u šachů jsem se přistihl, že více koukám na displej telefonu než na televizi, takže trochu postrádá smysl přenosu na větší obrazovku.

Vlastní knihovna lze přehrávat oklikou

Není pochyb o tom, že Chromecast je zařízení vyrobené pro konzumaci obsahu. Samotné zařízení neumí nativně přehrávat vlastní obsah, takže je v mnohých případech jednodušší pořídit si předplatné služeb jako Netflix či HBO GO a nerušeně sledovat filmy a seriály. Pokud ale máte velkou zásobu vlastních filmů a seriálů či se vám nechce platit pravidelné poplatky, je třeba být trochu kreativní.

Skrze aplikace třetích stran lze přehrávat i vlastní obsah

Některé aplikace třetích stran umožňují přehrávat nejen vlastní obsah z počítače či telefonu, ale také z webových stránek, pokud si s nimi prohlížeč nativně neporadí. Na přehrávání vlastních filmů můžu doporučit aplikace Plex a Videostream, pro přehrávání videí z webu se mi naopak osvědčila aplikace Castify.

Na fotky z dovolené je Chromecast 2 jako stvořený

Nejvíce sem využíval už zmíněný Plex. Jedná se v podstatě o službu, ve které si vytvoříte vlastní virtuální server, na který synchronizujete složky z telefonu či počítače. Z mobilní či desktopové aplikace pak můžete velmi snadno sdílet obsah přímo do Chromecastu. Jedinou nevýhodou je nutnost mít zapnuté zařízení, z něhož je obsah streamován.

Google Assistant posouvá Chromecast o třídu výše

Ačkoli je multimediální dongle od Googlu chytré zařízení samo o sobě, pokud se dá dohromady s umělou inteligencí v podobě Google Assistanta, jedná se o jinou ligu. Hlasovými povely můžete zapnout či vypnout televizi, přehrávat videa na YouTube, vybírat playlisty na Spotify a mnoho dalšího bez toho, abyste vůbec chytli telefon do ruky.

Prakticky nekonečné možnosti se odemykají s použitím rutin. Při správném nastavení může každé ráno Assistant zapnout televizi a přehrát oblíbený ranní playlist, před odchodem do práce vypnout televizi a po jejím návratu ji zase zapnout a přehrát třeba vtipná videa s kočkami na YouTube. Při spárování s reproduktorem Google Home jsou možnosti ještě širší.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Závěr: chytrá televize za pár kaček

Pakliže nemáte doma chytrou televizi, ale nechcete rovnou kupovat novou, je Chromecast ideální volbou. Za málo peněz, konkrétně za cenu okolo tisícovky, totiž nabízí hodně muziky. Instalace je snadná a přehrávání obsahu jakbysmet. Zařízení jistě ocení všichni členové domácnosti, i když nejsou zrovna technicky nadaní. Každý si na něm totiž najde to svoje.

Jak si jednou na Chromecast 2 zvyknete, už se bez něj neobejdete

Pokud máte chytrou televizi s Androidem, je dongle naprosto zbytečný, neboť je v televizi již zabudován. Vytknout mu musím také složitější přehrávaní vlastního obsahu z počítače, které není tak komfortní, jak by být mohlo. Občasné problémy s přehráváním videa ve vyšším rozlišení řeší nákup vyššího modelu Ultra, který ale za více než dvojnásobnou cenu nenabízí o mnoho navíc.

Za málo peněz, hodně muziky – to je Google Chromecast 2

Google Chromecast druhé generace je skvělé zařízení, které ocení především nenároční uživatelé. Náročnější konzumenti budou muset zařízení trochu nastavovat, než začne pískat tak, jak si přejí. I tak jej lze s klidným svědomím doporučit, neboť nedostatky bohatě vyvažuje univerzálnost, snadná použitelnost a především nízká cena.

Google Chromecast 2

8

design a zpracování

8.4/10

funkce a výbava

7.5/10

Klady (+)

 • kompaktní design
 • poměr cena & výkon
 • podpora 5GHz Wi-Fi
 • propojení s Google Assistant

Zápory (–)

 • složitější přehrávání obsahu z PC
 • množství podporovaných her

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

27 komentářů

 1. Existuje podobná věc provozuschopná bez netu? Stream z mobilu na hloupou Samsung TV s full HD?

  • O čem tipuješ, že je tak odstavec „Vlastní knihovna lze přehrávat oklikou“?

  • Zalezi na tom, co chces streamovat. Na audio/video staci Chromecast + VLC Player v telefonu.

  • Ale osobne bych doporucil neco s Android TV, bud Shiled TV nebo Mi Box TV, precijen prida TV daleko vic nez jen streaming.

  • Pan je znalec. Ale uvidis aky „skvely“ bude ten tv box, ked na nom nespustis napr. HBO Go…

  • lol: Pripojeni na net nebylo pozadovane a bez Android TV neni podporovany chromecast pro streamovani z mobilu. Navic s aplikacemi pro streamovani je na cinskych krabickach s klasickym Androidem docela dost problemu, vyber konkretniho modelu je sazka do loterie. Nejenom ze je autori aplikaci nepodporuji, ale nektere sluzby je aktivne bojkotuji.
   Daval jsem tip na to, co mam osobne vyzkousene.

  • lol: Jestli mas tip na konkretni spolehlive lepsi reseni, sem s nim, nikde jsem nepsal, ze Android TV je jedina moznost.

  • Mám s těmito zařízeními špatné zkušenosti. Android je na nich většinou otřesně optimalizovaný. A to nemluvím ani o chytrých TV s Androidem.

   Jinak stačí jakákoliv TV s Miracastem.

  • I 10 let stará hloupá Samsung TV FullHD umí DLNA, takže nepotřebujete připlácet za žádný Chromecast nebo jinou chytrou krabičku. Já takhle přehrávám filmy a seriály z PC nebo mobilu už mnoho let. TV akorát musí být připojena do místní sítě (LAN nebo WiFi). U hodně starých TV je problém s kodeky a titulky – řešil jsem překódováním a v rámci toho zapečením titulků do obrazu (jednoduchý multiplatformní program HandBrake). Na dnešních TV už není potřeba (umí všechny kodeky a dobře nastavit titulky). Na PC i pro všechny mobilní OS je mnoho programů na přehrávání přes DLNA, jeden je dokonce součástí samotných Windows.

   Přehrával jsem takhle i hudební videa z Youtube, ale bylo je potřeba nejprve stáhnout (protože DLNA přehrává jen soubor z disku). Novější TV ale umí i Miracast/WiDi, tj. sdílení obrazovky PC nebo mobilu na TV (včetně audia), takže už stahovat nic nemusíte (jednoduše sdílíte obrazovku, na které je webový prohlížeč a v něm Youtube – klidně do fullscreen módu).

  • Tedy dost práce okolo koukám. Kvůli litru, hmm… A Twitch jsi tam očividně stejně nedostal.

  • Já jen říkám, že existuje řešení zadarmo, které funguje i na 10 let starých TV. Samozřejmě si můžeš připlatit a získat větší komfort.

 2. Boha, ten nadpis… Ono to TV nedá jedinou funkcí (prostě to posílá do HDMI obraz jako Playstation nebo tuner a ještě se to ani neobejde bez dalšího zařízení), ale uděláme vzletný nadpis ????

  Článek dobrý. Jen u fotek člověk narazí na brutální kompresi, nepoužitelné.

 3. Místo Videostream bych doporučil Airflow. Daleko lepší uživatelsky a hlavně technicky vyřešený.

 4. Ještě chci doplnit, že funguje například s Horizon Go od UPC takže pokud něco uteče v TV je to velmi dobrá možnost přes mobilní aplikaci přehrát v TV. Další využíti vzhledem k velikosti chromecastu je na cestách. Vzal jsem na dovolenou a z jednoduché laciné TV na pokoji ubytovacího zařízení se stala díky Horizon Go TV s CZ kanály v zahraničí.

 5. Používám Chromecast už téměř dva roky a je to super věc. Každý si doma streamuje co chce ze svého zařízení a ovládání z mobilu je určitě pohodlnější než u ovladače na TV. Na video se mi osvědčil Plex.

 6. Taky už mám Chromecast 2 nějaký čas a funguje dobře, jen na přehrávání hudby mi to přijde zbytečné, aby svítila TV (to jsem vyřešil Chromecastem Audio). V článku mě zaujala možnost probouzet TV přes Chromecast. Jde to jen přes toho G asistenta nebo i jinak?

  • Chromecast první generace jsem kupoval před lety paradoxně primárně hudbě – Play Music. Využil jsem volný HDMI port na receiveru, jen jsem musel na TV vypnout probouzení pomocí HDMI CEC. Jak přibývaly aplikace s podporou chromecastu, začal jsem ho používat na HBO GO a další streamování videa. Stačil by i dnes, ale nahrazoval jsem stoletý Popcorn Hour nVidia Shield TV, tak Chromecast dočasně skončil zpátky v krabičce, než se pro něj najde uplatnění.
   Chromecast Audio zvažuju k mikrosystému v ložnici, jehož nejvíc smart funkcí je přehrávání MP3 z USB, ale hraje fajn a není důvod ho měnit.

  • jj, ten audio chromecast je fajn, koupil jsem spec. opticky kablik (chromecast audio ma kombinovaný konektor 3,5 jack / SPDIF) a zapojil to do receiveru.

   A na HBO GO a jiná videa mám Chromecast 2, protože mám pořád ještě hloupou telku, ale dokud funguje, tak nemám důvod měnit…

  • Taky mam „kdysi smart dnes dummy“ telku, za ktere zbyl s trochou sebezapreni pouzitelny jen Youtube a HbbTV. Ale porad je to plasma s THX certifikaci a nakalibrovany obraz je porad fajn. Jasne ze 4K HDR by byla fajn (Blade Runner v HDR je famozni), ale cena za cely retezec v UHD je porad docela ranec na to, ze jsem stavajici full HD ani poradne „neohral“. Proto jsem sestavu „ochytril“ nVidia Shield TV, ktera prida online sluzby, pohodlne prehravani z NAS a obsahuje Chromecast.

 7. mám chromecast 2 aj chromecast audio za tie peniaze som maximálne spokojný
  mám iPhone ipad a macbook aj s týmito zariadeniami to pracuje úplne super streamuje to čo len chcem filmy s NASu online filmy fotky a iné . kvalita a spolahlivosť je super
  chromecast audio mám pripojené cez optiku k zosilňovači marantz a repárky b&w a keď streamujem flac súbory je kvalita reprodukcie dokonalá

  • Co používáš na streamování hudby do chromecast audia? Zatím jsem nenašel nic, co by spolehlivě dokázalo přehrát frontu. Na hudbu mám Pulsar a na Youtube Tube Cast.

 8. Hlavně si Chromecast přebere stream, takže telefon nebo tablet tím neblokuje. Samozřejmě pokud nejste v módu zrcadlení obrazovky.
  Chromecast ultra má novější kodeky a připojení k LAN, takže po kabelu proteče i to co wifi neutáhne. Tenhle článek je snad reklama na doprodej Chromecast 2, nebo co…

 9. Přes Chrome lze zrcadlit i „plochu“. Místní filmy umí VLC. A celé to zařízení je takové nějaké kostrbaté, do pohodového používání to má sakra daleko

 10. Já bych dodal, že video z mobilu už přehrává i VLC anebo ještě lepší app Bubble UPnP …

 11. Používám TV s Miracast. Teď to má každá druhá TV. Zrcadlit lze obraz z PC, mobilu případně přehrávat média, jako filmy, YouTube apod.

  Nebo lze využít konzole.
  Např. Xbox umí to samé.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).