Domů » Recenze » Recenze Airtame: když potřebujete prezentovat bez kabelů

Recenze Airtame: když potřebujete prezentovat bez kabelů

Posílat data z počítače či telefonu do externího monitoru či televize je denním chlebem prakticky v každé technologické společnosti. Jistotou je vždycky kabel, ať už klasický VGA či HDMI. Nicméně toto řešení úplně nezapadá do 21. století a doby bezdrátové, kabely už dnes zkrátka nejsou „in“. My jsme se proto rozhodli otestovat zařízení Airtame od stejnojmenné dánské společnosti, které přesně tento problém řeší a skvěle se hodí především do korporátního prostředí.

Airtame recenze
Malý a nenápadný – to je Airtame

Airtame je malý HDMI dongle, prostřednictvím kterého můžete bezdrátově sdílet obsah z počítače či telefonu na televizi či libovolný jiný zdroj obrazu vybavený HDMI portem. Airtame před několika lety vznikl jako kickstarterový projekt a následně se rozrostl do úctyhodných rozměrů, a proto neunikl ani očím naší redakce. Jak Airtame funguje? Je správným řešením do firmy nebo má co nabídnout i jednotlivci? A co jeho konkurence? Nejen na tyto otázky odpoví naše Airtame recenze.

Obsah balení: nic důležitého nechybí

Airtame se prodává v úhledné modré krabičce, ve které pochopitelně najdete samotné zařízení, prodlužovací HDMI kabel pro případ, že by vám Airtame nešel umístit do televize napřímo (například by mu bránil držák na zdi jako v našem případě), microUSB kabel pro napájení, adaptér do zásuvky a tři typy výměnných koncovek, takže Airtame můžete používat napříč kontinenty. Nechybí ani nezbytná papírová dokumentace (v angličtině), která ovšem nic zásadního nesdělí.

Airtame recenze, obsah balení

V balení je vše podstatné, zásuvkových adaptérů, které si poradí s většinou zásuvek v Evropě a Severní Americe. Přesto vzhledem k vyšší ceně působí krabička a její obsah trochu obyčejným dojmem, nicméně používáte produkt, nikoli krabičku, takže se to dá překousnout.

Úvodní nastavení: vše zvládne i naprostý začátečník

Na první spuštění Airtamu nepotřebujete doktorát z jaderné fyziky, nicméně alespoň základní znalost angličtiny je vyžadována, jelikož aplikace není v češtině. Zařízení stačí zapojit do televize či monitoru s HDMI, poté ke zdroji elektřiny skrze zásuvku či USB port a do svého počítače, notebooku nebo telefonu stáhnout příslušnou aplikaci, skrze niž budete řídit připojení. Poté už jen postupujete dle instrukcí krok za krokem. Oceňuji, že nikde není žádný chyták ani nečekaná překážka.

K jednomu Airtamu můžete připojovat více zařízení (aktivní spojení ale může být jen s jedním), stejně tak se z jednoho počítače lze připojit k více Airtame zařízení, a to nejen lokálně, ale přes internet pak kdekoliv na světě. Klidně tedy můžete obraz ze své kanceláře v Praze sdílet na Airtame v New Yorku. Lokální dosah WiFi Airtame se pohybuje okolo 30 metrů.

Jakmile jsou zařízení úspěšně spárována, můžete vesele zahájit streamování obsahu. Ke spárování budete potřebovat aplikaci, či v případě počítače program, který stáhnete zdarma z oficiálních stránek.

Airtame: funkcemi nabitá krabička

Ať už se jedná o fotografie, dokumenty nebo prezentace, Airtame tyto disciplíny zvládá na jedničku. U videí ovšem může nastat malý problém. Samotné streamování videa je celkem plynulé (zpoždění cca 0,4 vteřiny), nicméně zvuková stopa je zpožděná cca o vteřinu, takže na přehrávání filmů či videí z internetu proto raději zapomeňte, či rovnou připojte HDMI kabel. Z chytrého telefonu video pro jistotu nepřehrajete vůbec, na to vám musí stačit počítač.

Pokud jste si tedy až doposud říkali, že přesně tohle zařízení by se vám hodilo na přehrávání dovolenkových videí z telefonu do televize u přátel, které jste zrovna navštívili, pak narazíte. Airtame se nehodí ani na prezentování fotografií z telefonu, protože prodleva mezi změnou fotografie v mobilní aplikaci a výstupem na televizi je okolo 4 vteřin. Při sdílení obrazu z počítače či notebooku je to výrazně méně, okolo 1 vteřiny (testovali jsme zařízení s Windows i macOS). Airtame tento produkt také primárně na domácnosti vůbec necílí, určený je do firemního prostředí.

Airtame streaming testing

Ostatně ani vývojáři se příliš netají tím, že ovládnutí našich domácností nemají na pořadu dne. Další velkou předností je bezesporu kompatibilita; ať již máte Windows, Linux, Mac, Android, iOS nebo Chromebook, Airtame vás nenechá na holičkách. Mobilní aplikace dokonce dokáže s vložených dokumentů a obrázků vytvořit prezentaci, kterou následně na Airtame spustíte, což se může hodit, pokud rychle potřebujete odprezentovat nějaký obsah uložený v telefonu.

Zrcadlení obrazu: zatím pouze iPhone, Android přijde později

V případě, že vlastníte iPhone, můžete obraz z telefonu zrcadlit díky funkci AirPlay, nicméně tu je nutné nejprve aktivovat v nastavení desktopové aplikace Airtame. V případě použití AirPlay se kompletně zrcadlí celá obrazovka iPhone a přehrávat můžete také videa, nicméně i v tomto případě počítejte se zpožděním a mírně trhaným obrazem. Vývojáři nás také informovali, že v průběhu tohoto roku přibude podpora pro zrcadlení obrazovky také pro telefony s Androidem.

Sdílení obrazovky přes AirPlay z iPhone X fungovalo bez problémů, nicméně na plynulé přehrávání videí zapomeňte

Bohaté možnosti konfigurace ocení především ve firmách

Pro firemí využití toho Airtame nabízí skutečně hodně, a to především pokud vlastníte více kusů rozesetých po různých prezentačních místnostech. Správa všech připojených zařízení z cloudu, propracované možnosti sdílení obrazovky na více zařízení či konfigurace vlastní „plochy“ jen čekají na firmy, které výhod vyplývajících z vícera zařízení zvládnou naplno využít.

Z cloudu můžete všechny Airtamy aktualizovat nebo kontrolovat, zda jsou online či zrovna neprezentují. A pokud chcete, můžete prezentaci začít vzdáleně, aniž byste museli být na stejné síti.

S desktopovým programem si můžete Airtame prostředí přizpůsobit a vybrat, jaká data se mají zobrazovat v pohotovostním režimu.

Možností, jak využít Airtame je skutečně hodně. Skvělou možností pro přizpůsobení jsou KPI dashboardy, které nabízejí spoustu možností. Na Airtamu si můžete rovněž nechat zobrazovat třeba výpisy ze sociálních sítí, například skrze aplikaci Miappi, což vypadá velmi efektně.

Pro lepší spolupráci s kolegy lze také využít zobrazení vlastní webové stránky, například oblíbený organizátor Trello (tady je nutné využít napojení na Airtame Cloud). Případně si můžete promítnout i obyčejný obrázek či fotografii, takže obrazovka nemusí být nutně prázdná. Doporučené rozlišení pro obrázek na pozadí je 1920 x 1080 px, formát JPEG.

Správa z cloudu je snadná a rychlá

Důležitým tématem posledních několika let je také bezpečnost. Zde rozhodně nehraje Airtame druhé housle. Podpora pro WPA2 Enterprise a nahrávání certifikátů je toho bezesporu důkazem. Bezdrátový přenos zajišťuje samozřejmě Wi-Fi v 2,4 i 5GHz pásmech. Pokud vám Wi-Fi nevyhovuje, můžete využít adaptéru na ethernetový kabel. Ani zapojení do starších monitorů není problém, zde totiž také můžete využít adaptéry pro DVI či VGA zařízení. Škoda jen, že nejsou v balení.

Pakliže nejste s Airtamem spokojení, můžete jej do třiceti dnů vrátit, což jednoznačně kvitujeme. Kéž by si všechny společnosti byli svými produkty takto jisté. Aby předešli nedorozuměním, nabízí tvůrci Airtamu online podporu, která je skutečně rychlá. Do pěti minut se o váš dotaz postará člověk s technické podpory, při mém testování rovnou dva. Tak to má zkrátka být.

Závěrečné hodnocení: pro firmy ano, pro domácnosti raději ne

Pokud hledáte jednoduché zařízení do obýváku, skrze které budete moci sdílet fotky a videa z dovolené s rodinou či přáteli, koukat na filmy nebo přehrávat videa z YouTube, dánský dongle určitě není pro vás. Především u videa jsou limitace natolik iritující, že se vyplatí sáhnout po klasice v podobě Chromecastu nebo zařízení s podporou technologie Miracast.

Sdílení obrazovky z iMacu přes Airtame
Sdílení obrazovky z iMacu přes Airtame

Pokud jste naopak v managementu malé či velké firmy a hledáte něco, co vám ulehčí brainstormingy, oživí prodejnu nebo jen posune vaši společnost blíže směrem do doby bezdrátové, pak je Airtame určitě dobrou volbou. Aktualizace a online podpora zdarma jsou bezesporu benefity, které ocení každá firma, nemluvě o pokročilé správě prakticky odkudkoliv či možnosti sdílení prezentace třeba na firemní pobočku na druhém konci světa.

Vyšší pořizovací cena může odradit

Vůbec největší překážkou při pořízení tohoto zařízení je ale cena, která se nám zdá opravdu hodně vysoká. Jeden kousek totiž z oficiálních stránek pořídíte za 299 euro, což není málo (cca 7 750 Kč, poštovné je zdarma). Čím více Airtamů si od výrobce objednáte, tím lepší dostanete cenu, od 10 kusů cena jednoho vychází na 249 euro. V České republice jej koupíte například u Alzy, která jej aktuálně nabízí k předobjednání za cenu 8 999 Kč. Do domácnosti si Airtame jen tak někdo nepořídí – ostatně krabiček, které umějí sdílení videa a fotek z telefonu existuje spousta a za podstatně nižší cenu, ale ve firmách tenhle pomocník může najít uplatnění.

Airtame najde využití především ve firmách, pro domácí využití raději sáhněte po něčem jiném

Jeho sílá tkví především v multiplatformním využití, protože funguje skutečně na všem, a pak také v softwaru, který má přesně ty funkce, jež ve firmě při sdílení prezentací využijete. Pokud tedy překousnete vyšší pořizování cenu, bude vám Airtame skvělým pomocníkem. Obrovskou pochvalu si vývojáři zaslouží také za komplexní systém nápovědy (pouze v angličtině), ve kterém najdete odpovědi snad na všechny otázky, které vás ve spojení s Airtame napadnou.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. Koukal jsem na to na Alze, na prezentace k nám do firmy by se tak tři kousky hodily, ale ta cena je nesmyslná. Chápu, že se platí i za software výrobci, ale tak za půlku max, ne za 8 litrů.

 2. Me by se spis hodilo neco trochu jineho.
  Do laptopu strcit nejaky dongle (VGA/HDMI/DP) a do konektoru na stole vedouci do dataprojektoru strcit druhy dongle.
  Smysl techle donglu by bylo pouze zruseni zavislosti na kabelu, ktery casto nejde pres cely stul kdyz je nutne prehazovat prezentujici a nebo se stane ze v mistnosti je pouze VGA kabel, ale laptop ma pouze HDMI apod.

  Jak by se krabicka AIRTAME chovala, kdyby se pres redukci pripojila na HDMI/VGA kabel vedouci do dataprojektoru. AIRTAME je male a klasicky kabel pro dataprojektor konci taky male koncovkou. Otestuje nekdo?

 3. Furt jsem měl pocit, že si čtu o trochu jiném Chromecastu a pak prásk, cena. Tak asi ne ????

 4. Ak to chcete do firmy, tak sa radšej obzrite po inom riešení. Napr. také Barco je naozaj funkčné riešenie. Airtame doteraz nemá vyriešené discovery zariadení, ak máte Airtame v oddelenej VLAN, čo je bežné security riešenie vo firmách. Už dva roky mám na to otvorený ticket, ale oni to nevedia vyriešiť. A to, že nie je stále podporovaný extended desktop je totálny prúserov.
  Toto je možno riešenie niekam do základnej školy, ale určite nie do firmy.

 5. zajímavé… škoda, že už existuje Miracast, kdy stačí do projektoru zapojit dongle (některé mají už přímo integrované) a nic dalšího není třeba ..

 6. Njn doba bezdrátová. Tohle jsou kecy v klecI.

 7. Za tu cenu a spožděná videa s posunutým zvukem a velice špatná kompatibilita s mob. přístroji viz článek je tento přístroj úplně k h…u Nechápu jak to někdo může za tu brutální cenu a „nefunkčnost“ koupit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).