Domů » Bleskovky » Hej, Cortano, zavolej mi Alexu. Ve Windows 10 začala spolupráce hlasových asistentek

Hej, Cortano, zavolej mi Alexu. Ve Windows 10 začala spolupráce hlasových asistentek

Na našem trhu zatím nejsou hlasové asistentky příliš populární, neboť neumí hovořit naší mateřštinou. V anglicky hovořících zemích jsou ale na vzestupu, kromě jejich integrace do smartphonů a počítačů si našly cestu i do inteligentních domácích reproduktorů, kde mohou na základě hlasových pokynů například ovládat chytré spotřebiče. V této oblasti je velmi populární Amazon a jeho asistentka Alexa, a Microsoft se rozhodl jejích schopností využít.

Ta dělá to, a ta zas tohle

Loni v srpnu Microsoft oznámil, že Alexu integruje do vlastní asistentky Cortany, přičemž jednotlivé úkoly si mezi sebe „holky“ rozdělí. Tato integrace byla spuštěna včera, takže američtí uživatelé počítačů s Windows 10 či chytrého reproduktoru Harman Kardon Invoke mají možnost nově zvolat: „Hej, Cortano, otevři Alexu.“ Po těchto slovech je možné pokládat otázky přímo asistentce od Amazonu. To samé platí i v opačném gardu např. na chytrých reproduktorech od Amazonu, kde je zase možné povolat do služby Cortanu.

Microsoft Build: Cortana + Alexa Demo

V současnosti zvládá Alexa zhruba 45 tisíc dovedností, zatímco Cortana pouze 250. Alexa je silnější v nakupování, či v ovládání domácích spotřebičů, Cortana má zase větší přehled v organizaci času (kalendář, úkoly, budíky, kontrola emailů). Zpočátku nebudou dostupné všechny funkce (hlavně u Alexy bude chybět například práce s hudbou, audiokniham, apod.), s postupem času však mají funkce přibývat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. No, jen aby to u Microsoftu nedopadlo, jako kdysi s Internet Explorerem a nejpouzivanejsi funkce Cortany nebyla „Hej, Cortano, otevři Alexu.“

  • Ono celkově to propojení mě přijde jako trošku blbost. ???? Avšak Kdo ví možná to má nějaké využití
   Hlavně by mohli konečně přestat s tím striktním spuštěním Cortany pouze v některých státech

 2. Hey Cortano, zavolej mi někoho kdo nyní vede W10M, klidně si na pomoc zavolej Alexu, nebo koho chceš.
  Jo on tam už skoro nikdo není, tak chci rovnou Nadellu.

  • W10M jsou uz dva roky mrtve, tak koho bys chtel volat, hnupe?

  • Plně funkční W10M, po pravidelné bezpečnostní aktualizaci 14.8.2018.
   Invektiva pro jiné, děkuji
   Co je mrtvé, nemůže zemřít.

  • No plne funkcni… O tom bych jakozto byvaly uzivatel W10M hodne silne polemizoval. Ivan ma bohuzel pravdu. Ty problemy a nefunkcni aplikace me pred pul rokem donutily prejit jinam. A nelituji. Posledni rok to byla vyslovena tragedie. Android je proti tomu nebe a dudy. Ale nepopiram, ze zakladni funkcionalita muze nenarocnemu uzivateli stacit i dnes.

  • Marek a copak ti ty narocnej uzivaleli schazelo? pokemoni nebo snad mapa verejnejch zachodku?

 3. apple je o nicem skvely fotak ano zabezpeceni az tak moc ze nejde sdilet pres bluethoot moznost pametovky ne takze pokud chces velkou pamet jo musis si dost priplatit takze za mne aplee shit

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).