Domů » Bleskovky » Hej, Cortano, zavolej mi Alexu. Ve Windows 10 začala spolupráce hlasových asistentek

Hej, Cortano, zavolej mi Alexu. Ve Windows 10 začala spolupráce hlasových asistentek

Na našem trhu zatím nejsou hlasové asistentky příliš populární, neboť neumí hovořit naší mateřštinou. V anglicky hovořících zemích jsou ale na vzestupu, kromě jejich integrace do smartphonů a počítačů si našly cestu i do inteligentních domácích reproduktorů, kde mohou na základě hlasových pokynů například ovládat chytré spotřebiče. V této oblasti je velmi populární Amazon a jeho asistentka Alexa, a Microsoft se rozhodl jejích schopností využít.

Ta dělá to, a ta zas tohle

Loni v srpnu Microsoft oznámil, že Alexu integruje do vlastní asistentky Cortany, přičemž jednotlivé úkoly si mezi sebe „holky“ rozdělí. Tato integrace byla spuštěna včera, takže američtí uživatelé počítačů s Windows 10 či chytrého reproduktoru Harman Kardon Invoke mají možnost nově zvolat: „Hej, Cortano, otevři Alexu.“ Po těchto slovech je možné pokládat otázky přímo asistentce od Amazonu. To samé platí i v opačném gardu např. na chytrých reproduktorech od Amazonu, kde je zase možné povolat do služby Cortanu.


V současnosti zvládá Alexa zhruba 45 tisíc dovedností, zatímco Cortana pouze 250. Alexa je silnější v nakupování, či v ovládání domácích spotřebičů, Cortana má zase větší přehled v organizaci času (kalendář, úkoly, budíky, kontrola emailů). Zpočátku nebudou dostupné všechny funkce (hlavně u Alexy bude chybět například práce s hudbou, audiokniham, apod.), s postupem času však mají funkce přibývat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
b-i-k-e-r
Anonym
b-i-k-e-r

No, jen aby to u Microsoftu nedopadlo, jako kdysi s Internet Explorerem a nejpouzivanejsi funkce Cortany nebyla „Hej, Cortano, otevři Alexu.“

zot
Anonym
zot

Ono celkově to propojení mě přijde jako trošku blbost. ???? Avšak Kdo ví možná to má nějaké využití
Hlavně by mohli konečně přestat s tím striktním spuštěním Cortany pouze v některých státech

mposvar
Anonym
mposvar

Hey Cortano, zavolej mi někoho kdo nyní vede W10M, klidně si na pomoc zavolej Alexu, nebo koho chceš.
Jo on tam už skoro nikdo není, tak chci rovnou Nadellu.

Ivan
Anonym
Ivan

W10M jsou uz dva roky mrtve, tak koho bys chtel volat, hnupe?

mposvar
Anonym
mposvar

Plně funkční W10M, po pravidelné bezpečnostní aktualizaci 14.8.2018.
Invektiva pro jiné, děkuji
Co je mrtvé, nemůže zemřít.

Marek
Anonym
Marek

No plne funkcni… O tom bych jakozto byvaly uzivatel W10M hodne silne polemizoval. Ivan ma bohuzel pravdu. Ty problemy a nefunkcni aplikace me pred pul rokem donutily prejit jinam. A nelituji. Posledni rok to byla vyslovena tragedie. Android je proti tomu nebe a dudy. Ale nepopiram, ze zakladni funkcionalita muze nenarocnemu uzivateli stacit i dnes.

cosworth
Uživatel
cosworth

Marek a copak ti ty narocnej uzivaleli schazelo? pokemoni nebo snad mapa verejnejch zachodku?

martin
Anonym
martin

apple je o nicem skvely fotak ano zabezpeceni az tak moc ze nejde sdilet pres bluethoot moznost pametovky ne takze pokud chces velkou pamet jo musis si dost priplatit takze za mne aplee shit