Domů » Bleskovky » Google vás poslouchá: nahrávky z Asistenta si pouštějí skuteční lidé

Google vás poslouchá: nahrávky z Asistenta si pouštějí skuteční lidé

Chytří asistenti jsou poslední dobou velké téma především v rámci chytré domácnosti. Pokud umíte alespoň základy angličtiny, může být chytrý asistent nejen užitečným pomocníkem, ale také středobodem celé chytré domácnosti. Tu a tam se ovšem objeví obavy, jestli někdo na druhé straně neposlouchá, ať už kvůli zkvalitnění služeb nebo pro lepší zacílení reklamy.

Své o tom ví Alexa od Amazonu, které se takovýto skandál nevyhnul. Podle odhalení vlámské televize VRT poslouchají nahrávky také zaměstnanci Googlu. Zaměstnanci mají za úkol analyzovat nahrávky pro účely vylepšení vyhledávání, což by za normálních okolností bylo v pořádku, neboť je to obsaženo v podmínkách používání. Problémem je, že Google poslouchá také nahrávky, které byly nahrány před vyslovením klíčové fráze „OK Google“, které často obsahují citlivé informace.

Poslouchá Google všechno, co řeknete?

VRT NWS získalo přes svůj zdroj přístup k nahrávkám, se kterými pak konfrontovali ty, které Google takto nahrál. Vzhledem k tomu, že nahrávky obsahovaly kupříkladu adresy, nebylo pro Vlámy příliš obtížné některé lidi vystopovat. Google jakékoli odposlouchávání popírá a vysvětluje, že nahrávky používá pouze pro vylepšování rozpoznávání příkazů.

Nutno dodat, že spousta nechtěných nahrávek je analyzována především proto, že Google Home chybně rozpozná klíčová slova pro svou aktivaci. Několikrát týdně se i na mém Google Home Mini rozsvítí diody, aniž bych řekl klíčovou frázi. Google nicméně dodává, že k jeho zaměstnancům se dostane zhruba 0,2 procenta všech nahrávek.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments