Domů » Bleskovky » Zaměstnanci Amazonu poslouchají, co říkáte Alexe. Je vaše soukromí v ohrožení?

Zaměstnanci Amazonu poslouchají, co říkáte Alexe. Je vaše soukromí v ohrožení?

Hlasoví asistenti jsou zejména v zámoří stále populárnější. Oblíbenou asistentku Alexu používají desítky milionů lidí po celém světě. Jen málokdo z nich asi při vyslovení dotazu směrem k chytrému reproduktoru Amazon Echo předpokládá, že jeho dotaz uslyší nějaký zaměstnanec.

Exkluzivní zpráva serveru Bloomberg však odhaluje, že právě to se děje. A vzhledem k tomu, že hlasový asistent z podstaty svého fungování nahrává zvuk neustále, zaměstnanci mnohdy slyší i něco úplně jiného, než dotaz mířený na Alexu.

Tisíce lidí, devítihodinová pracovní doba a slib mlčenlivosti

Podle Bloombergu Amazon zaměstnává celosvětově tisíce lidí, jejichž prací je analyzovat získané zvukové stopy, přiřazovat k nim jakési popisky, třídit je a tímto způsobem trénovat umělou inteligenci. Část těchto pracovníků funguje externě, část je zaměstnána přímo v Amazonu. Centra jsou údajně v Bostonu, Kostarice, Indii a Rumunsku. Pracovní doba činí devět hodin a zaměstnanec za ni údajně zpracuje až tisíc krátkých nahrávek.

Všichni zaměstnanci musejí podepsat dohodu o mlčenlivosti a nesmí tak o programu lidské analýzy záznamů hovořit. Bloombergu se však povedlo pod příslibem anonymity přesvědčit několik současných i bývalých zaměstnanců, aby o těchto praktikách promluvili.

Každého asi zajímá především to, nakolik jsou data anonymizovaná. Odpověď je, že tak napůl. Nahrávky neobsahují informace o celém jménu uživatele a nedá se z nich zjistit ani jeho adresa. Obsahují však prý křestní jméno majitele, číslo Amazon účtu a výrobní číslo přístroje, z nějž byla nahrávka pořízena. Běžný zaměstnance tak pravděpodobně neví, od koho nahrávka pochází, avšak Amazon to zřejmě může kdykoliv zjistit.

V podmínkách se konkrétně nic o analýze nahrávek zaměstnanci nedočtete. Z FAQ služby se však dozvíte, že nahrávky mohou být používány ke zlepšování rozpoznávacích schopností Alexy. Tomu by se teoreticky mělo dát zabránit tím, že v nastavení Alexy odeberete souhlas s využíváním vašich dat pro zlepšování a vyvíjení nových funkcí.

Pracovníci Amazonu slyší zpívání ve sprše i domácí násilí

Bloomber píše, že většina pracovní náplně je dle očekávání nudná – zaměstnanci zkrátka poslouchají běžné dotazy na hlasového asistenta. Pracovníci se však svěřili s tím, že občas uslyší přeci jen něco poněkud nestandardního. Tyto záznamy mezi sebou pak navíc sdílí v interním chatu, ať už z důvodu žádosti o radu, nebo prostě k pobavení ostatních.

Jeden ze zaměstnanců například vzpomíná, jak jednou poslouchal nějakou ženu – pravděpodobně ve sprše – velmi falešně zpívat jakousi odrhovačku. Ne všechny nahrávky jsou však takto humorné. Zaměstnanci prý už také slyšeli například dítě křičící o pomoc, nebo šokující záznam, na němž bylo zřejmě zachyceno domácí násilí a znásilnění. Podle informací zaměstnanců však Amazon odmítá s těmito případy cokoliv dělat.

Souboj chytrých asistentů pokračuje: ovládne trh Google, nebo Amazon?

Dva zaměstnanci bukurešťské pobočky pro Bloomberg uvedli, že po vyslechnutí takto závažné nahrávky kontaktovali vedení a žádali o instrukce, jak v takových případech postupovat. Dostalo se jim však prý jen prohlášení, že není prací Amazonu v těchto případech jakkoliv zasahovat. Zaměstnancům tak nezbývá, než se s těmito zážitky vypořádat individuálně, případně s pomocí zmiňovaného interního chatu.

Ačkoliv informace zveřejněné v analýze Bloombergu působí poměrně šokujícím dojmem, nejde o nic výjimečného. Dřívější zprávy ukázaly, že obdobně postupuje i Apple u své Siri a z podstaty strojového učení je jasné, že podobný program musí mít každý provozovatel hlasových asistentů. Jen manuální přiřazování informací totiž zajistí, že bude umělá inteligence schopná stále přesněji a rychleji rozpoznávat nejrůznější dotazy bez přesného slovosledu. Amazon ujišťuje, že nebere soukromí uživatelů na lehkou váhu a analýza zvukových nahrávek prý probíhá jen na „extrémně malém vzorku“. Přesto však možná stojí za zvážení, o čem všem se budete před neustále naslouchajícím „robotem“ bavit.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments