Domů » Bleskovky » Google postihl masivní výpadek služeb. Nefunguje ani YouTube

Google postihl masivní výpadek služeb. Nefunguje ani YouTube

Vyhledávač Google a další služby kalifornské společnosti dnes ve večerních hodinách zažily masivní výpadek. Řada uživatelů v České republice a na Slovensku hlásí problémy s nedostupností YouTube i nejpoužívanějšího vyhledávače, nefungují ani reklamní systémy AdSense, AdWords a omezenou dostupnost hlásí také služba Analytics pro měření návštěvnosti. Mimo provoz jsou také některé webové stránky, které využívají hosting a webové služby Googlu.

Aktualizováno ve 21:09: Internetová tma a klidný večer končí – služby Googlu už jsou opět v provozu. Co přesně bylo příčinou výpadku se zatím neví.

google_logo

Info: Výpadek se s největší pravděpodobností netýká jen České republiky, ale také Slovenska, Rakouska, Maďarska a Německa. Aktuální stav můžete sledovat například na této mapě.

google_vypadek

V tuto chvíli nevíme, co výpadek způsobilo, Google zatím žádné vyjádření neposkytl a v těchto chvílích usilovně pracuje na vyřešení problému. Po 20. hodině nám v redakci opět začalo fungovat vyhledávání a dostupný je také YouTube. I nadále ale vidíme chybná čísla návštěvnosti ve službě Analytics a nedochází ani k zobrazování reklamních jednotek z Google AdSense.

Některé zdroje hovoří, že služby Googlu neběží kvůli chybě v routování v síti Google. Když se například ISP odpojí od spojení s Googlem v NIXu a Peering.cz, služby fungují. Další zdroje hovoří o DDoS útoku, nicméně tato varianta se zatím jeví jako méně pravděpodobná a spíše to vypadá, že se Googlu na území Střední Evropy rozpadl routing.

google_drop
Pokles trafficu u služby Peering.cz z desítek Gbps na 0 Mbps (zdroj: Twitter @zdeneac)

Spojení se servery Googlu opravují také operátoři a někteří poskytovatelé internetových služeb. Například O2 či UPC nasměrovalo připojení na zahraniční servery Googlu. Podle odhadů Zdeňka Cedry (Peering.cz, CDN77.com) zmizelo z českého internetu zhruba 500 až 600 Gpbs trafficu, který k uživatelům neproudí (zdroj).

Jak jste na tom vy – které služby Googlu vám fungují a které jsou nedostupné? Dejte nám o tom vědět v komentářích pod článkem.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michal
Anonym
Michal

Vůbec nic mi stále nefunguje. Youtube, gmail, vyhledávání, obchod Play, prostě nic od Googlu. Na iDnes píší, že se to týká zřejmě jen našeho regionu.

Michal
Anonym
Michal

A teď už mi nefunguje ani pevný internet, pouze ten v mobilu, všechno jde do kelu.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

To, že se to týká jen našeho regionu je mylné, rozsah je mnohem větší, klasika, idnes..
Vypadek je celkem dlouhý.

kraken
Uživatel
kraken

Par stranok frci ale vecsina nefunguje.

mirek
Anonym
mirek

Odkud mate ze vypadek se ryka i jinych zemi nez CR. Nikde zadna zprava neni prosim o zdroj. Pokud vim zatim to vypada na problem routingu a to pouze v CR

htcjirka
Uživatel
htcjirka
mirek
Anonym
mirek

htcjirka: jenze ta mapa krome CR/SR ukazuje spis jen vyssi latenci chapu-li to dobre. Nevidim zadne tweety z Ameriky apod, rekl bych ze by jich bylo 1000ce.

l0lz
Uživatel
l0lz

Aj smartmania ide dost pomaly a ledva sa načita, nejde ani odpovedať na komentare.

Google nefunguje ani na Slovensku/Rakusku/Nemecku či v Maďarsku. A že aj v polsku su problemy