Domů » Bleskovky » Google postihl masivní výpadek služeb. Nefunguje ani YouTube

Google postihl masivní výpadek služeb. Nefunguje ani YouTube

Vyhledávač Google a další služby kalifornské společnosti dnes ve večerních hodinách zažily masivní výpadek. Řada uživatelů v České republice a na Slovensku hlásí problémy s nedostupností YouTube i nejpoužívanějšího vyhledávače, nefungují ani reklamní systémy AdSense, AdWords a omezenou dostupnost hlásí také služba Analytics pro měření návštěvnosti. Mimo provoz jsou také některé webové stránky, které využívají hosting a webové služby Googlu.

Aktualizováno ve 21:09: Internetová tma a klidný večer končí – služby Googlu už jsou opět v provozu. Co přesně bylo příčinou výpadku se zatím neví.

google_logo

Info: Výpadek se s největší pravděpodobností netýká jen České republiky, ale také Slovenska, Rakouska, Maďarska a Německa. Aktuální stav můžete sledovat například na této mapě.

google_vypadek

V tuto chvíli nevíme, co výpadek způsobilo, Google zatím žádné vyjádření neposkytl a v těchto chvílích usilovně pracuje na vyřešení problému. Po 20. hodině nám v redakci opět začalo fungovat vyhledávání a dostupný je také YouTube. I nadále ale vidíme chybná čísla návštěvnosti ve službě Analytics a nedochází ani k zobrazování reklamních jednotek z Google AdSense.

Některé zdroje hovoří, že služby Googlu neběží kvůli chybě v routování v síti Google. Když se například ISP odpojí od spojení s Googlem v NIXu a Peering.cz, služby fungují. Další zdroje hovoří o DDoS útoku, nicméně tato varianta se zatím jeví jako méně pravděpodobná a spíše to vypadá, že se Googlu na území Střední Evropy rozpadl routing.

google_drop
Pokles trafficu u služby Peering.cz z desítek Gbps na 0 Mbps (zdroj: Twitter @zdeneac)

Spojení se servery Googlu opravují také operátoři a někteří poskytovatelé internetových služeb. Například O2 či UPC nasměrovalo připojení na zahraniční servery Googlu. Podle odhadů Zdeňka Cedry (Peering.cz, CDN77.com) zmizelo z českého internetu zhruba 500 až 600 Gpbs trafficu, který k uživatelům neproudí (zdroj).

Jak jste na tom vy – které služby Googlu vám fungují a které jsou nedostupné? Dejte nám o tom vědět v komentářích pod článkem.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

57 komentářů

 1. Vůbec nic mi stále nefunguje. Youtube, gmail, vyhledávání, obchod Play, prostě nic od Googlu. Na iDnes píší, že se to týká zřejmě jen našeho regionu.

 2. Odkud mate ze vypadek se ryka i jinych zemi nez CR. Nikde zadna zprava neni prosim o zdroj. Pokud vim zatim to vypada na problem routingu a to pouze v CR

 3. Čas 20:27 a nejde nic od Google (Gmail,Youtube,Google).
  Že by útok na Google.

 4. Nefunguje mi nic od Googlu

  • Bing funguje, pohoda :-) K čertu s nějakým Googlem

   • No to jsi tomu dal korunku s tou prašivinou ???? ????

   • Jen si posluž s nepoužitelným Googlem, prašivino :-D

   • Bing? Ten co vyhledá co nechceš? Tak to je dobrej fór :-)

   • Bing jo? Pak se jirko nedivím, jakej máš ve světě smartphonů rozhled, pokud hledáš Bingem. :DDDDDD

   • Zatím co google ani nespustíš :-D

   • Jirko, Google funguje bez problemu. Ten vypadek trval cca hodinu. Ale i to, jak koukam, staci k tomu, abys tady ze sebe znovu udelal trotla.

   • Jj, celkem 2 hodiny, kdoví, kdy jim to zase spadne.Uz to zacina byt nestabilni jako ten jejich Android :-D

   • Jirko, nestabilni je tvuj mozek a to dlouhodobe a permanentne. Ale to neni pro sem prichozi zadna novinka.

   • Google používám léta a tohle je zatím první takový výpadek, nicméně některé jedince to potěší vid Jirko… jsi fakt chudák.

   • Kdo a co jde k čertu je jasné – jen HTCJirka to nechce vidět
    [odkaz]

    Jak dlouho budeš hájit co už je v kategorii ostatní – tady je vidět co je nestabilní.

   • egee (neregistrovaný): Copak nějaká Česká republika, domovina je zajímavá:)

   • UNI
    tak si tam najdi jiné údaje – v nastavení to je Region: ….
    [odkaz]
    Víc než jasné

   • egee (neregistrovaný): Já vím;-) To byl podnět pro jiné.

 5. Podle provideru masivni DDoS. Jsem zvedav, jestli to priznaji. Jinak mapa vypadku zde:

  [odkaz]

 6. Lukáš Toupy

  Nejde ani YouTube ani Google

 7. To nevypadá ne výpadek jen v Evropě ale i v USA podle mapy výpadku.

 8. Ahoj.take jeste porad nic nejede:-( nejprve jsem myslel,ze je to tel.vsechny mezipaměti vymazany a nakonec najdu tento clanek.

 9. Od Google nejdou ani „vnitřní“ obecně ne moc profláknuté servery. Třeba se nejde dostat na image pro Nexusy apod. [odkaz]

 10. Celkově celý internet mi jede pomalu….weby načítají pomalu .-(

 11. Tady v Izraeli fungují Google služby zatím bez sebemenších problémů. Snad to tak i zůstane.

 12. Tohle je poslední kapka, přecházím k Microsoftu.

 13. Už mi to jede :-)

 14. Pro majitele Androidu fail….. hodne stesti :-D mit vsechno pod jednou strechou je opravdu uklidnujici :-D

 15. Nefunguje, naskočilo to na chvíli a zas to spadlo….

 16. Potvrzuji, všechny služby Googlu jsou opět funkční :)

  • “ Český internet už se každopádně pomalu probouzí, ale poskytovatelé zatím chybu Googlu obchází, samotná příčina ještě vyřešena není.“

  • Třeba od Vodafone to funguje, od místního poskytovatele ne.

  • Hajk Hovhannisyan

   To může být závislé na různé délce cachování DNS záznamů. Menší poskytovatelé internetu obvykle šetří výkon DNS serverů tím, že nastavují dlouhé Cachování pomocí TTL. Důsledkem je, že pak dlouho čekáte, než se projeví změna v konfiguraci – v tomto případě než se k Vám dostane „oprava“.

   • hajk: Ne toto není tento případ. Byla to chyba směrování v podsíti Google. S DNS to nemělo tak moc společného.

 17. Asi google vypnul adblock :D tak byl výpadek.

 18. Koho zajímá vyhledávač Google, když máme Seznam a na zahraniční weby Bing! Horší je ten Youtube.

  • Ano, jsou to dočasné alternativy..naštěstí.

   • Souhlas, nastesti jsem Bing musel pouzivat jenom hodinu ale tak irelevantni vysledky, co vraci,m e jen tak nevidi :( Jak ne nekdo muze pouzivat dobrovolne?

 19. Ideální čas nalít skleničku, vzít modelářinu či knihu, do uší hudbu (pokud člověk není blbec a nemá jen oblaka;) ) a relax. Díky Gé:-) Tedy pokud celé tohle téma člověk neminul na tréninku:-D

 20. Ve světě je několik kořrnových hlavních DNS root serverů a taky DNS resolverů! které překládají ip a mac
  adresi a směrují tak internet podle požadavků uživatelů, když dojde k přetížení uzlu tak dojde logicky k jeho výpadku a to kteréhokoliv serveru, je to kybernetická válka zemí mezi sebou a nevěřím že tak rosáhlí výpadek je jem nějaká hloupá chiba. Ale to co tady někteří píšou je tedy fakt na hranici debility a zasloužili by diplom můj osobní názor.

  • Optimista (neregistrovaný): To co jsi napsal je ale taky pěkná hloupost. DNS v žádném případě nezajišťuje překlad IP a MAC adres. DNS protokol zajišťuje překlad doménových názvů na IP adresu. Se směrováním jako takovým taky nemá nic společného. V neposlední řadě, MAC adresa mimo podsíť jaksi taky nemá žádný význam.

   Druhou věcí je to, že tento výpadek neměl ani tak moc společného s DNS (i když DNS server od Google 8.8.8.8 nebyl dostupný). Primárně to byla chyba směrování uvnitř podsítě Google.

 21. Nefunguje mi nic. Co mam delat? Gmail???????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).