Domů » Bleskovky » Google možná uživatelům dovolí rozhodovat o tom, která oprávnění aplikaci schválí, a která ne

Google možná uživatelům dovolí rozhodovat o tom, která oprávnění aplikaci schválí, a která ne

Google je poměrně často kritizován za to, že si uživatelé nemohou sami vybrat, jaká oprávnění udělí aplikacím při instalaci. To obvykle vede k tomu, že aplikace dostanou povolení, která s jejich původní funkcí vůbec nesouvisí, postupně pak získávají data od uživatelů, a ta pak mohou tvůrci aplikace prodávat třetím stranám.

Podle spekulací, které přinesl server Bloomberg, se technologický gigant z Mountain View chystá odhalit na konferenci Google I/O způsob, jakým by sám uživatel mohl rozhodovat o tom, která oprávnění aplikaci udělí, a která ne. Prozatím se mluví především o přístupu k fotografiím, kontaktům a lokaci, je však možné, že uživatelé dostanou ještě větší svobodu. I kdyby nakonec zůstalo u třech zmíněných oblastí, byl by to oproti dnešní volbě „všechno, nebo nic,“ před kterou uživatel při každé instalaci stojí, velký pokrok.

Otázkou nyní zůstává, zda by aplikace korektně fungovala, pokud by jí uživatel zakázal přístup k určitým datům. Již dříve se Google v Androidu ve verzi 4.3 pokoušel dát uživatelům možnost volby, avšak ne vše fungovalo tak, jak by mělo, a tak byla tato možnost nakonec odstraněna. Uvidíme, zda se nyní podařilo nalézt cestu k tomu, aby vše fungovalo tak, jak má.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. loko (neregistrovaný)

  já nechápu, jak někdo může vůbec Android bez nějakého řešení práv aplikací vůbec používat.

  Buď tam teda mít fakt jen pár ověřených aplikací, nebo stahovat kde co, ale jedině s nějakou kontrolou..jelikož když vidím co dokáže udělat nějakých 10 dobře hodnocených her zdarma, na tabletu u mé dcery, to by se člověk vážně posr..(reklamy v liště,vyskakovací reklamy,práva snad na vše, procesy co se za každou cenu drží v paměti, atp.)

  Hned si člověk uvědomí, jak je mu dobře s Xprivacy, adaway a podobně :-)

  • Taurus1116 (neregistrovaný)

   Ono to jde už ted, chce to se v romce pohrabat, udělat root a nainstalovat příslušnou aplikaci která to zvládne.

   Nic z toho zatím nemám v plánu a před instalací si bedlivě čtu k čemu app potřebuje přístup, když se mi to nezdá hledám alternativu

 2. teekey (neregistrovaný)

  App OPS nikdy nebyla urcena pro bezne uzivatele, ale jednalo se o skrytou funkci. To by bylo docela dobre zminit. Dalsi vec je, ze pokud aplikace vyzaduje nejake opravneni, tak pokud je zakazete, tak muze dochazet k padu aj. problemum pri behu aplikace. Docela chytre reseni je Xprivacy, kde je mozne sdilet nastaveni pro konkretni appky a tim predejit i zminenym problemum s pady aplikaci, kdyz zakazete funkci, kterou dana apka potrebuje.

  Zatim nejlepsi scim mam zkusenost je ale PrivacyGuard v CyanogenMod – vpodstate App OPS a funguje bez problemu a zatim ani apky moc nepadaji.

  • Taurus1116 (neregistrovaný)

   Musim se podivat ve svem lenovo na predinstalovane lenovo security.

   Odinstalovat nejde, jen deaktivovat, kupodivu mi to nevadi je to komplexni balik s mnoha uzitecnymi funkcemi a mam pocit ze opravneni aplikaci jsem tam zahledl take ale bez rootu to stejne nepujde.

   Ve spustenych jsem deaktivoval pouze modul lenovo security majici asi 3MB, to je integrovany antivir s platnosti licence jeden mesic pak lenovo spulu s NQ mobile pozaduje mesicni platby

 3. Stačí používat aplikaci App Ops (volně ke stažení na GP) a je klid.

  Pravda je, že některé aplikace nemusejí fungovat korektně, pokud se jim některé oprávnění upře….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).