Domů » Bleskovky » Google Mapy pro Android dostávají offline mód a ukládání map na paměťovou kartu

Google Mapy pro Android dostávají offline mód a ukládání map na paměťovou kartu

Google aktualizoval svoji mapovou aplikaci pro Android, přičemž novinky potěší každého, kdo bojuje s nedostatkem místa v telefonu, omezeným množstvím dat od operátora, případně špatným mobilním signálem.

GoogleMapy

Pokud zabrouzdáte do nastavení, naleznete zde novou položku „Pouze Wi-Fi“. Jejím zapnutím přestanou Google Mapy sahat na vaše mobilní data a využijí pouze Wi-Fi připojení, případně se spokojí se s offline oblastmi, které jste do zařízení stáhli. Nejedná se však o vypnutí datových přenosů v celém zařízení, ale pouze v mapové aplikaci; Messenger, WhatsApp a další aplikace můžete dál vesele používat na mobilních datech. Potěšující je, že v režimu offline funguje i navigace, byť na hlášení uzavírek a dopravních zácp můžete přirozeně zapomenout.

Screenshot_2016-08-10-08-47-08[1]

A když už byla řeč o stahování offline oblastí, připravil si Google pro uživatele telefonů s Androidem další užitečnou novinku – stahování mapových podkladů na paměťovou kartu, což ocení zejména majitelé telefonů s omezenou vnitřní pamětí.

off

Poslední novinkou v aktualizaci je přidání nových alternativních služeb á la Uber, např. GO-JEK v Indonésii, Grab ve vybraných asijských státech a Gett, Hailo a MyTaxi ve vybraných evropských zemích.

Aktualizována byla i aplikace Google Mapy pro iOS, přirozeně bez schopnosti ukládání podkladů na paměťovou kartu.

Mapy Google
Mapy Google
Autor: Google LLC
Cena: zdarma

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

63 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Ty jo, gratuluji Googlu :D Tak nejak jsem netusil, ze jeste na svete existuje navigace, ktera nema offline rezim :D

  Uz i ten Windows Phone umi ukladat mapy na pametovou kartu par let :D

  • Michal (neregistrovaný)

   Ovšem ta navigace ve WP je ve městě naprosto ztracená, chtít po ní navigovat třeba v Praze na konkrétní adresu je nadlidský úkol, ta od Googlu nemá problém s ničím a spotřeba dat je naprosto minimální.

   • Barv (neregistrovaný)

    No možná v Praze, ale když jsme před týdnem jeli do ZOO ve Dvoře Králové, tak tu uzavírku od DK Google vůbec neznal a klidně nás namířil na staveniště.

   • V Budapesti ma navigovala uplne v pohode a presne.

   • Pišta (neregistrovaný)

    Michal (neregistrovaný): O tom bych si dovolil pochybovat. Jezdím s ní po Praze už půl roku, a nebyl jediný problém. Takže to trochu zní, jako že kecáte. Tak jsem hoďte pár adres, se kterými je údajně ztracená, ať nemluvíme do větru a můžeme to vyzkoušet…

   • Michal (neregistrovaný)

    Tak například Janovská 372 a zkuste podle toho jet od Mělníka, skončil jsem ve dviře nějaký fabriky, přitom je to ba sídlišti.

   • Michal: To máš jedno, v každých podkladoch sú nepresnosti. Google je zas nepoužiteľný v Poprade a okolí (mesto Vysoké Tatry apod.), buď nepozná čísla domu vôbec, alebo sú aj niekoľko sto metrov inde, ako ukazuje. Ideálne podklady nie sú.

   • kecy v klecy (neregistrovaný)

    Třeba v Praze jsem s windows mapy neměl sebemenší problém a v Ostravě taky bez zaváhání

   • Michal (neregistrovaný)

    Zkusil jsem Poprad a vše sedí.

   • Michal: Naozaj? Tak skús adresu Hviezdoslavova 63 na mapách od Google a na Here/MS Mapy. A nebudeš sa stačiť diviť, kam sa ťa Google mapy budú chcieť dostať ;)
    Priateľu, ja tu navigáciu používam denne. Dobre poznám kiksy Google máp v tejto oblasti.

   • Michal (neregistrovaný)

    Našlo mi to tenhle dům, tak nevím, jestli to tak má být [odkaz]

   • Toto ti Google ukáže pri hľadaní
    [odkaz]
    A to nie je správne. Ten dom na obrázku je bližšie k reálnej polohe.
    Toto je reálna poloha:
    [odkaz]

   • Michal (neregistrovaný)

    Jenže ta budova má hlavní číslo 4052, je to na ní napsáno a to je potřeba zadat.

   • Naopak, číslo domu je 63, to druhé číslo je číslo pred lomítkom, tj v katastri. V tvare 4052/63, z čoho číslo domu je práve tá 63. Tá ulica naozaj nie je taká dlhá, aby mala 4052 domov :) s týmto majú podklady problém.

   • Michal (neregistrovaný)

    Pochybuju, že číslo domu je 63, protože na tom stejném domě je ještě číslo 59 a 61 , číslo domu neznamená počet domů v ulici, mám taky číslo domu 750 a je jich v ulici sotva 10. Každopádně když v google mapách kliknu na ten dům, ukáže se právě číslo 4052.

   • Michal, ešte raz.
    Každý dom má dve čísla. Pred a za lomítkom.
    Pred lomítkom je popisné číslo, tj číslo podľa toho, kedy bol dom zapísaný do katastra (spravidla). Staré domy ho majú nízke, nové domy vysoké.
    Za lomítkom je číslo domu v tej ulici.
    Čiže ak ideš napr. na Jiráskovu 2, ideš do domu na adrese napr. Jiráskova 456/2.
    Preto na tej istej ulici sú vedľa seba domy napr. 12/2 a 312/4. To prvé číslo je teda pre navigáciu nanič.
    A čo sa týka tej konkrétnej adresy na Hviezdoslavovej 63, správne ju určila navigácia Here/MS. Tú adresu poznám veľmi dobre.

   • A ešte, číslo domu neznamená nutne číslo jednej konkrétnej budovy. Keď niekto býva v dvojdome, tak môže mať dom dve čísla, rovnako ako bytový dom. Ale dôležité je to číslo za lomítkom.

   • Michal (neregistrovaný)

    Číslo před lomítkem je číslo popisné, to znamená číslo budovy, které se uvádí vždy na adrese, toto číslo tedy budu zadávat do navigace, jako cíl. To za lomítkem je pouze číslo orientační, označují se tím vchody, když jich má budova víc.

   • Michal (neregistrovaný): Číslem orientačním se označuje budova v řadě, sudá na jedné straně, lichá na druhé, orientace od řeky příp. dle světové strany (zde asi ale nejsem jist).
    Vchody nikoho nezajímají:-)

   • uni: Tak mi vysvetli, proc ma dum se 3 vchody jedno cislo popisne a 3 orientacni, kdyz vchody nikoho nezajimaji?

   • Michal (neregistrovaný)

    Netvrdím, že vchody někoho zajímají, ale že pokud jsou budovy onačeny i orientačními čísly, pak jsou těmito čísly označeny jednotlivé vchody, třeba u činžáků. Jinak orientační čísla nejsou ze zákona vůbec povinná.

   • Michal: Tak keď zadávaš do navigácie popisné čísla, vôbec sa nečudujem, že máš s navigáciou problém :)

   • Michal (neregistrovaný)

    A jaký jiný bych tam měl zadávat? číslo popisné je unikátní v obci, ze zákona povinné a má ho každý dům, je vyžadováno na každý adrese, proto je to číslo uvedený jako první, to za lomítkem je číslo nedůležitý, nepovinný a nepoužívá se často. Orientační číslo se používá většinou jen u bytových domů s více vchody, aby pošťák nemusel prolejzat všechny vchody, když doručuje zásilku. Tak že většina domů má pouze číslo popisné. Tady máš jasně uvedeno, že se jedná jen o doplňkové číslo [odkaz]

   • Mal by si zadávať orientačné číslo a nebudeš mať žiaden problém. Orientačné číslo sa zadáva vždy aj pri poštových zásielkach. Ja som sa teda ešte nestretol s tým, aby mi niekto ako adresu diktoval popisné číslo. A to mám ročne cca 350 obhliadok.
    Veď to ani nedáva logiku. Prídeš na ulicu, na jednej strane máš párne, na druhej nepárne čísla. Konkrétny dom nájdeš hneď. Keby si pozeral každé jedno popisné číslo, koľko by to pri dlhej ulici trvalo? Nakoniec, prečo sa asi tie čísla volajú „orientačné“?

   • Michal (neregistrovaný)

    A co tam budeš zadávat, když budova žádný orientační číslo nemá? Uvědom si, že orientační čísla jsou československý specifikum, který používají pouze některý obce. Tak že navigace, která by znala pouze orientační čísla, by byla k ničemu a v 80% nepoužitelná.

    A to že ve svým věku neznáš náležitosti adresy, je tvoje ostuda a moc bych se tím nechlubil. Ale je to druhá třída základky. Ona ti pošta dojde i na to orientační číslo, když je to jasný, na vesnici, kde se všichni znají dojde pošta i jen podle jména, ale číslo popisné je všude ve světě i u nás základ a musí jím být označená každá budova, orientační číslo je není povinné a většina budov ho vůbec nemá.

   • zipiik: A proc by to tak byt nemelo? Ja jen povidam, ze vice vchodu nerovna se vice orientacnich cisel.
    Zaklinac: Trochu jsi to zmotel. Jak zaznelo vyse, č. o. neni povine a je uzivano spise jen ve belkych mestech, zalezi jen na mistni sprave. Ano, cislo ma pomahat v orientaci, ale je to jen dobrovolne znaceni. Co navigace musi bezpodminecne umet, jsou č. p. Č. o. Je bonus a ne dy jej aplikace maji.

   • Že je to československé špecifikum sa nehádam, ale faktom je, že či je to Bratislava, Košice alebo nejaká Horná Dolná, všetky firmy, inštitúcie apod si v korešpondencii uvádzajú orientačné čísla a veľmi zriedka aj popisné.
    Ako píšem vyššie, mám za rok cca 350 obhliadok, na ktoré sa navigujem a vždy – absolútne vždy si do navigácie zadávam orientačné čísla. A dovedie ma až na adresu.
    Práve moja skúsenosť je, že keď človek pozná iba popisné číslo, navigácia s tým máva problém (neraz som už stál uprostred noci v hmle v nejakom konci sveta iba s popisným číslom a žiadna navi mi nepomohla).
    Neviem, ako však môžeš tvrdiť, že väčšina budov ho nemá – neviem ako v ČR, ale tu drvivá väčšina domov má obe čísla – čierne popisné a červené orientačné.
    Že to niekedy niektorí experti vymenia je už len zábavný detail mojej obhliadačskej praxe :)

   • Michal (neregistrovaný)

    Tak jen namátkou [odkaz] Takto je to správně a kolonka č.p. je snad všude.

   • Tak ja ti zakontrujem napríklad:
    [odkaz]
    [odkaz]!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2X0FRUVFTTFZWMEdWMkYwSTMxRzBOVVUwME0z/
    Vidíš, že obe inštitúcie majú iba orientačné čísla.

   • Michal (neregistrovaný)

    To je nepodstatný, co oni uvádí, já ti jen říkám, ze zasadni je cislo popisne, ktery ma kazdy dum, cislo orientacni kazdy dum nema, proto je lepsi, kdyz se vyhladava cislo, ktery ma uplne kazdy dum, takto zni zakon:

    súpisnými číslami musí obec stavby označovať vždy, orientačnými číslami len ak tak rozhodne (podmienkou je však existencia ulíc označených názvami). Podoba tabuliek je teda výlučne na rozhodnutí obce, ktorá je však povinná dbať, aby boli všetky tabuľky rovnakého vzoru.

    Súpisné číslo má každá budova. Pokiaľ sa v obci uplatňuje označovanie orientačnými číslami, má orientačné číslo každý vchod. Pri lineárnej zástavbe majú budovy v smere od stredu obce na ľavej strane ulice nepárne čísla a na pravej strane ulice párne čísla číselného radu orientačných čísiel. Časť obce, ktorá má vlastné katastrálne územie, môže mať samostatné číslovanie budov súpisnými číslami a orientačnými číslami.

    Budovy bez orientacnich cisel uvadi cisla velikosti bot majitele, nebo jak?

   • Ale veď ja nerozporujem, čo je v zákone.
    Len v praxi sa každý orientuje podľa orientačných čísiel a tie aj uvádza ako adresu. Minimálne na Slovensku.
    Sám píšeš, že si mal v Prahe problém.
    Ja som nemal problém v Prahe, Ostrave ani nikde inde, keď som zadal do navi orientačné číslo.
    A to mám za sebou už cez 1500 výjazdov s navigáciou :)

   • Michal (neregistrovaný)

    Každý sa v praxi orientuje podle orientačního čísla? Tak mi to předveď v téhle obci 48.841756,19.59880, ty pořád vycházíš ze lži, že orientační číslo má každý dům. Ne nemá a když ho nemá, tak si ho nevycucáš. U nás se píše vždy číslo popisné, o orientačních číslech většina lidí ani neví, že něco takovýho existuje.

    A dokonce ani v Praze Janovská 372 na sídlišti nejsou žádný orientační čísla, ale pouze číslo popisné. Tak mi vysvětli,jak chceš najít adresu podle čísla, který neexistuje.

  • pepe (neregistrovaný)

   Predstav si, ze takovy Waze nema offline rezim doted a ani se nechysta ho mit. A presto jej pouzivaji miliony lidi.

   • Moe (neregistrovaný)

    No vacsina WP userov ani nevie co su mobilne data, preto sockuju v offline mode.

   • A preto Androidaci kazdu chvilu vypinaju a zapinaju data, aby im to nevycucalo cely balik :D.

   • Michal (neregistrovaný)

    Tak snad nejsi tak hloupoučký, aby sis myslel, že je to věc systému. Je to věc nastavení konkrétních aplikací.

   • kukolar (neregistrovaný)

    no jo no ale aj tak stále hladate čudlíky na vypinanie a zapínanie dáta,lebo 3000mAh baterlky vám to vyťaha za pol dňa :D

   • Michal (neregistrovaný)

    Proč lžeš? Mám sice 4000mAh, ale dva dny v pohodě, vše zapnuto. Nesmíš to brát podle sebe, ty si šetříš těch svých 150 MB.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Tak zrovna vestavěné mapy jsou u windowsu bezkonkurenční a je to jedna z věcí, proč bych se nevracel k androidu

   • To by mě zajímalo, co je na nich tak bezkonkurenčního?

   • kropovez (neregistrovaný)

    Jednoduchost, přehlednost, přesnost, funkčnost a možnost nastavení tras na PC přes UWP.

   • martino (neregistrovaný)

    Na webu google map si nastavuji trasy již několik let

   • Petr (neregistrovaný)

    kropovez, tak to jsi asi posledni tri roky spal.

   • kropovez (neregistrovaný)

    Tak google mapy pro mne byly k ničemu, protože neobsahovaly offline mapy a vzhledem k tomu, že v Čechách není moc dobré pokrytí a v zahraničí jsou data drahé je to pro mně primární záležitost. Na androidu jsem používal „navigator“

   • Jak nastavíš trasu na PC přes UWP? Tohle se mi na Androidu líbilo, u WM10 ale nevím… Díky za radu

   • lerion (neregistrovaný)

    Staci ulozit do oblibenych nebo sdilet pres Cortanu.

    Kazdopadne historie hledani se mezi Windows zarizenimi synchronizuje.

  • lerion: Pletes si pojmy navigace a mapy. Mapova aplikace je elektronicka nahrada papirovych map (funkce hlasove navigace je jen dodatecnou), navigace je jednoucelova aplikace, ktera slouzi k navigovani po zvolene trase, jeji primarni funkci je opakovat povel „Az to bude mozne, otocte se“, ale jako nahrada papirove mapy je velmi tezko pouzitelna.

   • to je fakt, ty mapove podklady jak popisujes jsou lepsi alternativou k papirove mape, nekdy az k nerozeznani, to ale dotycny nepochopi a nema cenu na jeho stupidni prispevky vubec reagovat.

   • lerion (neregistrovaný)

    Zrovna Tedy sem jeste nikdy neprispel nicim zajimavym, ale sam ostatni oznacuje za hlupaky… Klasika…

    Jinak k te papirove mape – ano, ale k cemu je ti hlasova navigace, pokud pomoci mapy predtim nevyhledas zadanou destinaci? A mapa jako takova hraje pri navigovani take pomerne dulezitou roli.

   • lerion (neregistrovaný): Mapa jako taková nehraje při navigaci žádnou roli, následuješ trasu, dostáváš pokyny. Mapu defakto k tomu ani nepotřebuješ. Databáze komunikaci (pro výpočet), vizualizace trasy, příp. audio (píp, doleva,…).
    PhoneMaps nebo SmartMaps jsou od papírové k nerozeznání, jsou rastrové, defakto digitalizace papírové mapy.

  • lerion-
   Kdfyz uz to tu musis hned prvnim prispevkem zaneradovat, co take napsat neco k tematu a ne jen rejpat…to se muzes jinde a jindy ne zde.

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   Nechápu jak může být tolik reakcí na jedno rýpnutí od nějakého „lerion (neregistrovaný)“, který ani netuší co Google mapy a Google navigace (verze BETA !!! ) vůbec je.
   Také si mohu rýpnout do navigace u WM, protože navigace i WM je stále BETA a tak to i zůstane, neboť je ten systém odříznutý a pohřbený, používá ho jen 0.2% uživatelů a z toho 0.1% jsou ti zoufalci co sem píšou oslavné komentáře na WM.
   čau

   • Johny (neregistrovaný)

    Já se třeba dozvěděl jak je to s orientačními čísli :D sice jsem si to musel dohledat, ale supr info :D Jinak nevěřím, že WM jsou mrtvé, naopak věřím a doufám v jejich krásnou budoucnost. Bohužel v dnešní době nabízí opravdu málo a tak je třeba počkat až vývojáři vytvoří aplikace pro desktop. A to se nestane dokud se nevydá manuál k UI :D

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Nahlásit |
    11.8.2016 v 8:55

    Nechápu jak může být tolik reakcí na jedno rýpnutí od nějakého „lerion (neregistrovaný)“, který ani netuší co Google mapy a Google navigace (verze BETA !!! ) vůbec je.
    ——————————————
    Kdyby jsi tu osobu znal dele, pochopil by jsi.

   • Johny (neregistrovaný)

    Takze 0.1 procenta zoufalcu ma lepsi navigaci nez 99.9 procenta ostatnich.

 2. A jde stáhnou např. pouze Česká republika, a nebo stáhnu vždy jen vybranou oblast v tom obdélníku?

  • Cela cr se do oblasti obdelniku nejspis nevejde, ale zkousel jsem to, da se obsahnout cca trictvrtina no ale ma to pres 1.5GB…normalne mivaji podklady CR komplet mezi 400-600MB treba v MapFactoru (AndroidOS) nebo Mapy (WM), je ale mozne ze ty od google jsou v jinem formatu a taky obsahlejsi vc. firem atd. netusim co to vsechno zahrnuje.

   Reakce na prvni rypavy prispevek, ano google se s tim louda ale je spousta alternativ a k tomu v mapy od google je navigace tusim stale ve stadiu beta.

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Google navigace je BETA.
    A kdo chce navigaci 100% OFFLINE, tak má výběr v GPLAY (Android) nebo APPSTORE (iOS) dalších cca.10 kvalitních produktů

 3. Dan (neregistrovaný)

  To je všechno hezký, ale to stahování oblastí je na prd, když dopředu nevím, kterou oblast budu potřebovat. Chtělo by to, aby se dala stáhnout celá ČR např. a pak by to bylo prima, ale takhle to je tak napůl….

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   A co ti brání stáhnout celou ČR ? 2x klikneš a máš ji v telefonu.
   Je to stále verze BETA, takže až to bude „někdy“ dodělané, tak třeba půjde vybírat jednotlivé státy, což by bylo logické. Takhle po „čtvercích“ to je dost nekomfortní, ale i tak ti celá evropa zabere dvě minuty práce …

   • „A co ti brání stáhnout celou ČR“

    Videl si velkost „len“ CR? Aka by bola velkost celej EU?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).