Domů » Články » Google Launcher z Nexusu 5 je zdarma k dispozici v obchodě Play, vyzkoušejte jej

Google Launcher z Nexusu 5 je zdarma k dispozici v obchodě Play, vyzkoušejte jej

Nevyhovuje vám přeplácané uživatelské prostředí od výrobce vašeho zařízení? Vyzkoušejte Google Launcher z Nexusu 5, který nabízí jednoduché, avšak přehledné prostředí.


Majitelé Nexusu 5 tento launcher velice dobře znají a nyní je oficiálně dostupný i pro starší Nexusy, nebo pro telefony z Google Play edice s Androidem 4.4 „Kitkat“. Ti, kteří nevlastní telefon nebo tablet řady Nexus, nemusí být zklamaní. Je zde také neoficiální cesta, jak laucher do telefonu dostat, a to pomocí instalace .apk souboru (odkazy pro stažení), vyžadován je ale Android 4.4 „KitKat“.

 

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Uživatelské prostředí: Průhledna lišta a nové prvky

Google se snažil vše co nejvíce zjednodušit. Domovská obrazovka se již nenachází uprostřed ploch, ale je nově nalevo. Pokud z domovské plochy „swipnete“ směrem doleva, dostanete se na Chytré karty Google, které si můžete přizpůsobit k obrazu svému. Mohou zobrazovat aktuální počasí doma, akcie, navigaci, nebo třeba sportovní výsledky, to ale všichni už moc dobře znáte. Majitelé předchozího Nexusu 4 si na první pohled všimnou průhledných lišt, jak nahoře, tak dole.

Díky tomuto efektu je displej opticky větší a například tapeta zaměstná každý pixel. Plochy jsou rozděleny do matice 4×4 (bez dolního doku, neplatí pro tabletovou verzi). Můj osobní názor je, že je to trochu škoda. Nexus 5 má pětipalcový displej a určitě by se vypořádal i s jedním sloupcem navíc. Na horní straně máme nyní vyhledávací widget (který mimochodem nejde odebrat) pro vyhledávání na Googlu, či v telefonu. Menu aplikací je také o poznání jednodušší, než v předchozích verzích Androidu. Menu již není rozděleno na aplikace a widgety, ale najdete zde pouze aplikace, které jsou ještě ke všemu řazeny podle abecedy a nelze je nějak jinak seřadit či v nich vytvářet složky.

 

Google Launcher přináší změnu také do notifikační lišty, která má nově dvě podoby. Pokud lištu stáhnete jedním prstem, dostanete se do klasických notifikací (SMS, hovor, notifikace ze sociálních sítí atd). Naopak, když roletku stáhnete dvěma prsty, dostanete se do rychlého nastavení Wi-Fi, jasu, Bluetooth a dalších modulů. Osobně my tady chybí zámek rotace displeje, ale to může řešit nějaký widget třetí strany.

Odkaz na Google Play

Co mě mrzí (a myslím, že nejenom mě), je notifikace stavu baterie, která není úplně ideálně vyřešena. Uživatel vidí stav baterie jen orientačně, není zde možné zapnout procentuální stav. Tento problém částečně řeší notifikační lišta, kde je vedle nastavení Wi-Fi a Bluetooth také procentuální ukazatel stavu baterie.

V jednoduchosti je krása

Pokud máte rádi jednoduchost a nechcete se zabývat různými podrobnostmi jako je například nastavení fontu, vytváření složek v menu aplikací, tak vám rozhodně Google Launcher doporučuji. Jestli jste ale pan hračička, který si chce sám vše nastavit a telefon kompleně překopat (jak některé launchery umožňují), tak se vám launcher asi líbit nebude.

Klady (+)

 • jednoduché a přehledné prostředí
 • převlečení do „čistého Androidu“ téměř pro každé zařízení
 • integrace chytrých karet Google Now

Zápory (-)

 • nemožnost seřadit si aplikace v menu dle vlastního výběru
 • menší volba personalizace
 • pouze matice 4×4 ikony
 • z Google Play není dostupný pro všechna zařízení

Marek Smékal

20 komentářů

 1. mimar48 (neregistrovaný)

  …no – nemožnost odstranění vyhledávacího widgetu z plochy bych určitě zařadil do záporů. Ten je vždy mezi prvními, které letí pryč.

  • Marek Smékal (neregistrovaný)

   No, proti gustu žádný dišputát. :-) Třeba já tento widget používam dost často. A hledání je o poznání rychlejší, než si otevírat Chrome.

 2. waclaw (neregistrovaný)

  APK odkazy jsou na poměrně starou verzi, ne na tuto novou, která se objevila v Play. Aktuální Launcher je 1.0.9.1039417, který se zatím podařilo rozběhnout pouze na KitKatu. Upravená verze pro 4.2+ vyžaduje novější Play Services, které nejsou k dispozici.

 3. Jochen (neregistrovaný)

  Nova launcher a tradá.

 4. Daniel (neregistrovaný)

  Hodně velký mínus nekompaktibility s velkým počtem zařízeními. Mám na jednom účtě 3 zařízení a ani na jednom nejde -_-

  Si to můžou rovnou strčit někam.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Co ti brání si stáhnout *apk?? V tom tkví hlavní výhoda Androidu, je otevřený, můžeš cokoliv stáhnout a nainstalovat. Pokud ti nejde instalovat z play, tak ti nejspíš chybí nějaká knihovna v zařízení.

  • Marek Smékal (neregistrovaný)

   Ano, přesně tak. V článku máte odkaz

  • steelspace (neregistrovaný)

   Uzavřené systémy jsou pro blbce. Místo 5-6hodin googlení a zkoušení apk z „neznámých zdrojů“ nadáváš. Tobě Android do ruky nepatří.

 5. sebox (neregistrovaný)

  aby launcher jel jen na kitkatu, to ma byt vtip? 95% telefonu s androidem ho nema a mit nebude…a aby v nejnovejsim google launcheru slo mit jen 4*4 ikon na plose ?to je pekna pohroma…v nova launcheru na SII musim mit aspon 5*5 a zmensene mezery mezi widgetama jinak je vetsina prostoru vyplytvana na prazdnotu :(..a co teprve na peti palcovem zarizeni? kdy uz konecne pochopi, ze nejsme duchodci co potrebuji na jedne plose 8 obrich ikonek a max jeden widget abychom se v tom vyznali ?!

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Další jouda…

   Nejdřív něco zjisti a pak piš. i Google experience launcher umí měnit mřížku, pomocí Xposed installeru.

   Pro takové je opravdu vysvobození Windows Phone.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Google experience launcher umí měnit mřížku, pomocí Xposed installeru, když máš root, je pátek, prší a levou nohu si dáš za pravé ucho.

   Když tohle nevíš, tak jsi pako a měl by sis pořídt iPhone nebo Windows Phone, protože si Android nezasloužíš.

  • S.h.I.t. (neregistrovaný)

   M.BOBO: takže to neumí… Sorry, ale psát „že to umí“ pomocí appky, která nutně vyžaduje root je hloupé. Rootování opravdu není pro všechny a např. na firemních telefonech je to opravdu zapovězená věc.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Rootvání je o svobodě. V nesvobodné firmě, kde se root nesmí dělat, nemá Android co dělat. Je to porušení GNU licence.

  • chose007 (neregistrovaný)

   To co tvrdí M.BOBO je samozřejmě pro běžného uživatele nemajícího root nesmysl.

   Nicméně k původnímu příspěvku – ano, stejně jako v jiných aplikacích i u toho launcheru má Google relativně málo nastavení. Taky by mi jich tam vyhovovalo víc, ale prostě chápu, že třeba tenhle launcher je především základní volbou pro běžné uživatele, kteří do nastavení vůbec nelezou. Pro hračičky právě jsou alternativní launchery, které se dají maximálně vyladit. Vy možná důchodce nejste, ale Google ten launcher dělá pro běžné uživatele, mezi kterými (divil byste se) je i spousta důchodců, jsou tam lidé s různými postiženími atd. Pro ty zase není určený Nova launcher. Navíc Google určitě chce, aby jeho launcher vypadal plus mínus všude stejně. Co je na tom nepochopitelného – třeba u iPhonu si můžete zvolit mřížku?

   K tomu KitKatu – no, oni prostě ten launcher psali pro poslední Nexus (tzn. prostě od začátku počítali jenom s KitKatem). Ano, dalo by se to nejspíš (z většiny) backportovat na starší verze systému, ale předpokládám, že to, že ten launcher dali na Google Play, je opravdu jenom vedlejší produkt. A většina „běžných“ uživatelů si jiné launchery instalovat nebude a pro ty pokročilejší jsou tady alternativy (které toho navíc umí více).

  • steelspace (neregistrovaný)

   Jak „běžného uživatele“? Běžný uřživatel, ať si koupí iPhone. Android je svobodný (zdůrazňuji) – a ta svoboda taky znamená, že vím, co dělám a jsem za to zodpovědný.

   osobně si Android bez rootu nedokážu ani představit.

  • nestacimsedivit (neregistrovaný)

   Nicméně tuto diskusi si naopak bez tebe dokážu představit docela dobře…

   Bylo by to takové … klidnější :)

  • sebox (neregistrovaný)

   tazkze to neumi, a instalovat si dalsi aplikaci ktera mi tohle udela opravdu nemam zapotrebi…mimochodem mam root,CWM i custom kernel a to, ze nevim o kazde appce viz. exposed installer neznamena, ze me musis hned urazet a predpokladat, ze sem nejake pako a jeste kricet, ze si android nezaslouzim.No promin ty agresivni zrejme nadclovece co o vsem vi a vse ovlada :P..jsem zapomnel, ze android smi uzivat jen vseznalci co denne zkousi nove aplikace a bez rootu by telefon nemohli pouzivat ani nahodou!

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Já nejsem agresivní, jen nemám rád slovo nejde a neumí, když zvlášť na Androidu jde skoro vše. I díky tomu je u mě tak oblíbený. Není nad možnosti customizace.

   A pokud máš root, tak opravdu doporučím přes Xposed installer stáhnout GravityBox. Bez něj si telefon už opravdu nedokážu představit a vždy když musím (z důvodu prodeje, či reklamace) telefon uvést do původního stavu, tak si říkám, jak je bez těhto úprav hloupý a i pomalejší. PS: Vše nevím ani zdaleka, ale tato problematika je mi velice blízká a holt jsem o ní musel něco načíst a vyzkoušet. Spousta nastavení byla metodou omyl-pokus, ale vyplatila se.

 6. Marcel (neregistrovaný)

  mě ty chytré karty vůbec nefungují-telefon nexus 5 – tak nevím co s tím

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *