Domů » Články » Google Launcher z Nexusu 5 je zdarma k dispozici v obchodě Play, vyzkoušejte jej

Google Launcher z Nexusu 5 je zdarma k dispozici v obchodě Play, vyzkoušejte jej

Nevyhovuje vám přeplácané uživatelské prostředí od výrobce vašeho zařízení? Vyzkoušejte Google Launcher z Nexusu 5, který nabízí jednoduché, avšak přehledné prostředí.

Majitelé Nexusu 5 tento launcher velice dobře znají a nyní je oficiálně dostupný i pro starší Nexusy, nebo pro telefony z Google Play edice s Androidem 4.4 „Kitkat“. Ti, kteří nevlastní telefon nebo tablet řady Nexus, nemusí být zklamaní. Je zde také neoficiální cesta, jak laucher do telefonu dostat, a to pomocí instalace .apk souboru (odkazy pro stažení), vyžadován je ale Android 4.4 „KitKat“.

 

Uživatelské prostředí: Průhledna lišta a nové prvky

Google se snažil vše co nejvíce zjednodušit. Domovská obrazovka se již nenachází uprostřed ploch, ale je nově nalevo. Pokud z domovské plochy „swipnete“ směrem doleva, dostanete se na Chytré karty Google, které si můžete přizpůsobit k obrazu svému. Mohou zobrazovat aktuální počasí doma, akcie, navigaci, nebo třeba sportovní výsledky, to ale všichni už moc dobře znáte. Majitelé předchozího Nexusu 4 si na první pohled všimnou průhledných lišt, jak nahoře, tak dole.

Díky tomuto efektu je displej opticky větší a například tapeta zaměstná každý pixel. Plochy jsou rozděleny do matice 4×4 (bez dolního doku, neplatí pro tabletovou verzi). Můj osobní názor je, že je to trochu škoda. Nexus 5 má pětipalcový displej a určitě by se vypořádal i s jedním sloupcem navíc. Na horní straně máme nyní vyhledávací widget (který mimochodem nejde odebrat) pro vyhledávání na Googlu, či v telefonu. Menu aplikací je také o poznání jednodušší, než v předchozích verzích Androidu. Menu již není rozděleno na aplikace a widgety, ale najdete zde pouze aplikace, které jsou ještě ke všemu řazeny podle abecedy a nelze je nějak jinak seřadit či v nich vytvářet složky.

 

Google Launcher přináší změnu také do notifikační lišty, která má nově dvě podoby. Pokud lištu stáhnete jedním prstem, dostanete se do klasických notifikací (SMS, hovor, notifikace ze sociálních sítí atd). Naopak, když roletku stáhnete dvěma prsty, dostanete se do rychlého nastavení Wi-Fi, jasu, Bluetooth a dalších modulů. Osobně my tady chybí zámek rotace displeje, ale to může řešit nějaký widget třetí strany.

Odkaz na Google Play

Co mě mrzí (a myslím, že nejenom mě), je notifikace stavu baterie, která není úplně ideálně vyřešena. Uživatel vidí stav baterie jen orientačně, není zde možné zapnout procentuální stav. Tento problém částečně řeší notifikační lišta, kde je vedle nastavení Wi-Fi a Bluetooth také procentuální ukazatel stavu baterie.

V jednoduchosti je krása

Pokud máte rádi jednoduchost a nechcete se zabývat různými podrobnostmi jako je například nastavení fontu, vytváření složek v menu aplikací, tak vám rozhodně Google Launcher doporučuji. Jestli jste ale pan hračička, který si chce sám vše nastavit a telefon kompleně překopat (jak některé launchery umožňují), tak se vám launcher asi líbit nebude.

Klady (+)

  • jednoduché a přehledné prostředí
  • převlečení do „čistého Androidu“ téměř pro každé zařízení
  • integrace chytrých karet Google Now

Zápory (-)

  • nemožnost seřadit si aplikace v menu dle vlastního výběru
  • menší volba personalizace
  • pouze matice 4×4 ikony
  • z Google Play není dostupný pro všechna zařízení

Marek Smékal

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments