Domů » Bleskovky » Google kradl texty písní službě Genius, prozradila ho morseovka

Google kradl texty písní službě Genius, prozradila ho morseovka

Službu Genius zná asi každý, kdo si někdy vyhledával text písničky. Web funguje již od roku 2009, kdy vznikl jako platforma pro přidávání anotací k rapovým skladbám, od té doby rozšířil svůj záběr na všechny žánry.

Když Google začal před pár lety zobrazovat box s textem vyhledávané písně přímo ve svém vyhledávači, Geniusu a podobným službám pochopitelně klesla návštěvnost. Genius se tak začal pídit po tom, kde Google vlastně texty bere.

Důkaz morseovkou

V roce 2016 Genius pojal první podezření, že Google bez dovolení čerpá texty z jejich webu. Při vyhledávání písně „Panda“ od rappera Desiigner totiž Google zobrazoval písmeno od písmene stejný text, jako měl na svém webu Genius. Dané písni je přitom velmi špatně rozumět a bylo tak relativně nepravděpodobné, že by Google nezávisle dospěl ke zcela identickému textu.


google genius texty pisni
Jednoduchý trik služby Genius odhalil, že Google skutečně používá jejich texty.

To však nebylo pořád dost na usvědčení. Genius proto přišel s chytrým nápadem a své texty opatřil jakýmsi „vodoznakem“. Do některých písní tak pomocí střídajících se apostrofů >< a >< zakódoval morseovkou vzkaz „red handed“, tedy něco jako „chycen při činu“. A trik zafungoval, minimálně u 100 textů Google přejal vše znak od znaku, včetně onoho vzkazu.

Google se brání, že si texty písní licencuje od třetí strany, služby LyricFind. Celou záležitost však prý bere vážně a pokud zjistí pochybení, s partnerem ukončí spolupráci. Samotný LyricFind nicméně popřel, že by text kopírovali z webu Geniusu. Tomu se však vzhledem k zakódované zprávě dá věřit jen stěží.

Otázkou však je, nakolik má Genius možnost zjednat nápravu právní cestou. Google jednak texty licencuje od zmiňované třetí strany, ale navíc ani Genius nevlastní autorská práva k textům písní. Ty samozřejmě patří hudebníkům. Je tak poněkud nejasné, jak by v tomto ohledu rozhodl soud v případném sporu.

Google navíc záhy po zveřejnění začal zobrazovat texty jen s jedním typem apostrofů, tedy bez zakódovaného obvinění. I pokud by z této konkrétní kauzy nic nebylo, staví to Google do špatného světla v době, kdy se mluví o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje zahájení vyšetřování jeho praktik údajně potlačujících konkurenci.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pavel-DC
Uživatel
Pavel-DC

Není tohle práce Huawei ? Tohle by Google nikdy neudělal. To jen ta Čína, protože Americká společnost tohle nedělá. Jasně, byla to Čína a chce to hodit na zcela čistou společnost Google.

weth
Anonym
weth

tahni na novinky, trolle.

Pavel-DC
Uživatel
Pavel-DC

weth: Proč, protože Google dělá stejné prasárny, jako ostatní. To že ho používám, neznamená, že souhlasím se vším co dělá, mulo … :)

weth
Anonym
weth

Je me uplne jedno s cim souhlasis, nikdo se te na to neptal. Zacal jsi do toho tahat Cinu, i kdyz clanek je uplne o necem jinem. Takze pokud potrebujes nacpat brekot o Cine kamkoliv, delej to prosim na novinkach, tam to lidi mozna zajima (nebo pod clanky o Huawei, tam to aspon neni OT).

Pavel-DC
Uživatel
Pavel-DC

Buď tak laskav a jdi jinam, když nerozumíš ironickému komentáři ! Sem určitě nepatříš, takže jdi na své novinky, kde to jistě znáš velmi dobře. Trolle ! Kdyby jsi věděl o co vůbec jde, nedělal by jsi tady ze sebe šaška. Tohle je otevřena diskuse a pokud tomu nerozumíš, tak sem nechoď, na svých novinkách budeš asi king. Když Google dělá něco špatně a to co popisuje článek je špatně, to trollům jako ty jistě nevadí, když to dělá jiná společnost, nebo země, tak budeš jistě první kdo bude lamentovat. Takže si prosím utři slzičku, spolkni tu nespravedlnost a utíkej… Číst vice »

Pavel-DC
Uživatel
Pavel-DC

Přečti si tu poslední větu, lamo, možná pochopíš ty souvislosti s jinou společností a zemí, to se ti zdá normální. Tohle ti nevadí, ale porovnání s Huawei ti vadí. Vlastním P30 a S9 a až budeš mít jednou i ty telefon a než si ho koupíš budeš muset znát politickou atmosféru ve světě budeš psát jinak. Jeden může praktikovat takové aktivity a přesto moralizovat a jiný je odstrašující příklad. Tohle je diskuse, lamo a každý může napsat svůj názor a pohled a jestli to nechápeš, jdi tam kde už máš hodinu být, do školy.

tomas
Anonym
tomas

Pavel ??

Marek Schoř
Anonym
Marek Schoř

Nadpis jako z Blesku, ale fakta jsou trochu jiná. Sm(a)rtMania jsem si nastavil jako „dále nezobrazovat v přehledu zpráv“.

Mirek Závora
Anonym
Mirek Závora

A v čem jsou fakta jiná? Vždyť ten článek je napsaný správně.

Marek Schoř
Anonym
Marek Schoř

… Google data licencuje od služby LyricFind
… LyricFind nicméně popřel, že by text kopírovali z webu Geniusu

Problém tedy je v první řadě na straně LiricFind, nelze tedy nařknout Google z krádeže. Alespoň ne takto „Bleskově“ natvrdo.

… ani Genius nevlastní autorská práva k textům písní
Tak je zlodějem případně i Genius?

Otázka je, pokud zámečník ukradne železo a udělá z něho plot, který Vám prodá, jste potom zloděj železa?

Marek Schoř
Anonym
Marek Schoř

Ještě bych doplnil, že Google může spatřovat v takovémto nadpise protiprávní jednání, a nutno říci, že oprávněně. Mohl by klidně Sm(a)rtManii žalovat, pokud by to považoval vhledem k významnosti serveru, za potřebné.