Domů » Bleskovky » Google konečně vypustil svá robotická vozítka na kalifornské silnice

Google konečně vypustil svá robotická vozítka na kalifornské silnice

Po letech vývoje se Googlu podařilo získat veškerá povolení k spuštění projektu pro testování autonomních vozítek na veřejných komunikacích. Nová generace prototypů se aktuálně prohání po kalifornských silnicích, kde se snaží získat další cenná data. Všechny vozy jsou navrženy od základu tak, aby zvládly fungovat v běžném provozu bez pedálů či volantu. V souladu s dosavadními zákony však stále disponují ovládacími prvky pro případ krizové situace, kdyby bylo nutné převzít kontrolu.

Maximální rychlost všech provozovaných prototypů jse omezena na 40 km/h (25 mph). Tato rychlost nebyla zvolena náhodou. Legislativa pro automobily s maximální rychlostí do 25 mph je totiž mnohem benevolentnější a nevztahuje se na ně takové množství předpisů a vyhlášek. Autonomní schopnosti zajišťuje totožný software, jaký využívá zbytek flotily modelů Lexus. Google po vypuštění vozítek zřídil speciální webové stránky, kam mohou lidé napsat své vlastní zkušenosti či postřehy, na které narazí během společného provozu.

Zatím jsou veškeré ohlasy kladného rázu, ovšem v některých případech se objevily stížnosti na zbytečně rozvážné chování při projíždění křižovatek. Robotická vozítka jsou z pohledu lidského řidiče mnohem opatrnější, což v některých momentech vede k snížení plynulosti provozu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).