- Google se chystá ukončit podporu Kalendáře pro starší verze Androidu
- Nejstarší verze, na které bude Kalendář fungovat, je Android 8.0 Oreo
- Kdy se tak oficiálně stane, prozatím nevíme
Všechno dobré musí jednou skončit. To beze zbytku platí také pro mobilní aplikace, respektive pro jejich podporu starších systémů. Jak se totiž v čase vyvíjí, stávají se čím dál tím náročnějšími a bez nejnovějších funkcí se často dříve či později neobejdou. To je právě kámen úrazu na starších verzích operačních systémů, respektive na starších zařízeních, které se už nedočkaly aktualizace na novější verzi. Tentokrát se smutnou zprávou o konci podpory starších systémů přichází jedna z klíčových aplikací od Googlu, konkrétně Kalendář.
Kalendář zřejmě brzy skončí na starších Androidech
Ten podle posledních informací přestane podporovat verzi operačního systému Android 7.1, známou také pod kódovým označením Nougat. Ten má ostatně už své roky, vždyť světlo světa spatřil v roce 2016. Že to není tak dávno? V té době byly žhavými novinkami například Samsung Galaxy S7 Edge, OnePlus 3, Xiaomi Mi 5, HTC 10 nebo LG G5. Poslední dvě jmenované značky od té doby skončily v propadlišti dějin, alespoň pokud jde o výrobu chytrých telefonů.

Nedávná aktualizace Kalendáře naznačuje, že Google plánuje ukončit podporu aplikace pro systém Nougat. Jak zjistil AssembleDebug z TheSpAndroid, nejnovější verze aplikace (v 2023.46.0-581792699-release) obahuje nový flag „UnsupportedOperatingSystem__enabled“. Poté, co AssembleDebug tento flag povolil, vyskočila zpráva, která vás nasměruje k aktualizaci na Android Oreo (8.0) nebo novější, aby mohla aplikace fungovat dále.
Společnost Google oficiálně neoznámila, kdy Kalendář přestane podporovat starší verze systému Android, nicméně z hlediska bezpečnosti tento krok dává smysl. Starší verze Androidu jsou náchylnější k útokům a únikům dat, neboť bezpečnostní záplaty pro ně již nevychází. Navíc aktuálnější verze Androidu nabízejí nové funkce a vylepšení, které starší verze nemají. Kromě bezpečnostních rizik existují i další důvody, proč aplikace přestávají podporovat starší verze Androidu. Například udržování starých verzí je časově i finančně náročné. Spouštění těchto aplikací na starších telefonech může vést ke zpomalení, pádům a dalším problémům, což nutí vývojáře ukončovat jejich podporu.