Domů » Bleskovky » Google Glass: Čeká nás další revoluce v mobilním světě?

Google Glass: Čeká nás další revoluce v mobilním světě?

Na středeční konferenci Google I/O jsme se kromě jiného dozvěděli další informace o velice působivém projektu Google Glass. Po jeho efektním uvedení, kdy skupinka parašutistů s Google brýlemi vyskočila z letící vzducholodě, je zcela jasné, že se můžeme těšit na velice kvalitní záznam videa a pořizování fotografií. Od chvíle, kdy se skupina odvážlivců vrhla směrem k zemi, byl celý záznam živě přenášen do konferenčního sálu, což na přítomné diváky nesmírně zapůsobilo. Google bohužel neprozradil, skrze jaký typ technologie byl přímý přenos přenášen.

 

Project Glass: Live Demo At Google I/O

Z dostupných informací je zřejmé, že ovládání bude probíhat skrze hlasové příkazy a za pomoci dotykového touchpadu, který je umístěn na pravé straně brýlí. Zda půjde zařízení ovládat pomocí dalších vstupů zatím nevíme, ale je velice pravděpodobné, že ano. Google Glass údajně disponují celou řadou senzorů včetně gyroskopu, akcelerometru a kompasu, což se bude v budoucnu nejvíce hodit při navigaci a cestování. Jako každé mobilní zařízení se ani brýle od Googlu neobejdou bez zdroje elektrické energie.

   

Vestavěný akumulátor se nalézá těsně za uchem a na stejné straně jako dotyková plocha, proto by mě velice zajímalo, jak se Google vypořádal s celkovým vyvážením. Neméně zajímavá otázka vstává i z použitého typu a kapacity akumulátoru. Na její zodpovězení si však budeme muset ještě nějaký týden počkat. O datovou konektivitu se postarají moduly pro Wi-Fi a NFC. Zda bude přítomen i 3G/4G modul se zatím neví. Osobně se však přikláním k myšlence, že pro spojení s okolním světem bude sloužit smarphone, který následně obstará veškeré datové přenosy. 

Project Glass: Skydiving Demo at Google I/O 2012

První generaci Google Glass si budou moci předobjednat pouze návštěvníci středeční konference I/O za neuvěřitelnou částku 1500 USD, která je daní za vysokou míru miniaturizace integrovaných komponent. První kousky brýlí ponesou označení Google Glass Explorer Edition a svým majitelům budou primárně sloužit pro vývoj aplikací a objevování dalších možností pro využití v běžném životě. Mezi obyčejné smrtelníky se brýle Glass dostanou nejdříve koncem příštího roku. Nepochybně můžeme očekávat, že Google bude tento projekt stále častěji prezentovat veřejnosti, aby kolem něho vytvořil dostatečně silnou auru, která mu usnadní vstup do komerční sféry.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

8 komentářů

 1. Mirek (neregistrovaný)

  Já jsem dost skeptický ke všem produktům Googlu, nejspíše to skončí jako zatím všechno do Googlu a to, že do brýlí se vám dostane hlavně reklama vztažená k místu, kde se pohybujete… kde jsou jaké slevy, kde se máte jít najíst, něco koupit atd.

  • Z něčeho žít musí.

  • RTFM (neregistrovaný)

   Spousta lidí si dnes myslí, že jen oni mají nárok dostávat za práci peníze, ale (v tomto případě) google že bude vše dávat zdarma a žít z nějakého dobrého pocitu. Neskutečné

  • Pokud by to mělo snížit výslednou cenu produktu tak proč ne, a jsem si jistý, že reklama půjde nějaký neoficiálním způsobem odstranit, ostatně jako v našim smartphonech s Androidem.

  • RTFM: O tom tady nikdo ale nemluvil. Jak já bych rád Googlu zaplatil, aby mi z Youtube kompletně odstranil reklamu, jenže nemůžu. Pokud udělají „brýle“ pouze s reklamou, trochu mi uniká smysl celého projektu – na druhou stranu, jako placená služba by to mohlo být použitelné :)

  • Nevim, ale ja sem jeste v zadnem HW od googlu, nevidel reklamu, ktera by byla nejak vlozena do zakladniho rozhrani. Pochybuji, ze by se to zmenilo u Glass..

 2. macaxp1 (neregistrovaný)

  Chápu dobře, že Google prezentoval kameru umístěnou v brýlích a přenos dat? Nebo jsem něco na tom videu přehlédl?

 3. to ešte len pribudne mŕtvol na prechodoch

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).