Google Glass: Čeká nás další revoluce v mobilním světě?

Na středeční konferenci Google I/O jsme se kromě jiného dozvěděli další informace o velice působivém projektu Google Glass. Po jeho efektním uvedení, kdy skupinka parašutistů s Google brýlemi vyskočila z letící vzducholodě, je zcela jasné, že se můžeme těšit na velice kvalitní záznam videa a pořizování fotografií. Od chvíle, kdy se skupina odvážlivců vrhla směrem k zemi, byl celý záznam živě přenášen do konferenčního sálu, což na přítomné diváky nesmírně zapůsobilo. Google bohužel neprozradil, skrze jaký typ technologie byl přímý přenos přenášen.

 

Z dostupných informací je zřejmé, že ovládání bude probíhat skrze hlasové příkazy a za pomoci dotykového touchpadu, který je umístěn na pravé straně brýlí. Zda půjde zařízení ovládat pomocí dalších vstupů zatím nevíme, ale je velice pravděpodobné, že ano. Google Glass údajně disponují celou řadou senzorů včetně gyroskopu, akcelerometru a kompasu, což se bude v budoucnu nejvíce hodit při navigaci a cestování. Jako každé mobilní zařízení se ani brýle od Googlu neobejdou bez zdroje elektrické energie.

blank blank blank 

Vestavěný akumulátor se nalézá těsně za uchem a na stejné straně jako dotyková plocha, proto by mě velice zajímalo, jak se Google vypořádal s celkovým vyvážením. Neméně zajímavá otázka vstává i z použitého typu a kapacity akumulátoru. Na její zodpovězení si však budeme muset ještě nějaký týden počkat. O datovou konektivitu se postarají moduly pro Wi-Fi a NFC. Zda bude přítomen i 3G/4G modul se zatím neví. Osobně se však přikláním k myšlence, že pro spojení s okolním světem bude sloužit smarphone, který následně obstará veškeré datové přenosy. 

První generaci Google Glass si budou moci předobjednat pouze návštěvníci středeční konference I/O za neuvěřitelnou částku 1500 USD, která je daní za vysokou míru miniaturizace integrovaných komponent. První kousky brýlí ponesou označení Google Glass Explorer Edition a svým majitelům budou primárně sloužit pro vývoj aplikací a objevování dalších možností pro využití v běžném životě. Mezi obyčejné smrtelníky se brýle Glass dostanou nejdříve koncem příštího roku. Nepochybně můžeme očekávat, že Google bude tento projekt stále častěji prezentovat veřejnosti, aby kolem něho vytvořil dostatečně silnou auru, která mu usnadní vstup do komerční sféry.

Zdroj

Autor článku blank
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku