Domů » Bleskovky » Google spojil téměř 90 milionů veřejných fotografií a vytvořil z nich dechberoucí časosběrná videa

Google spojil téměř 90 milionů veřejných fotografií a vytvořil z nich dechberoucí časosběrná videa

Miliony turistů ročně navštíví mnoho míst světa, a téměř každý z nich si z návštěvy pořídí alespoň jeden snímek. Jelikož však nejsou všichni turisté na jednom místě ve stejný čas, je každý snímek něčím unikátní a svým způsobem zachycuje trošku jiné místo, než jaké bylo vyfoceno například den před tím jiným člověkem.

Ne všichni pak své fotografie veřejně sdílí na internetu, avšak ti, kteří tak učiní například skrze Flickr, nebo album Picasa, mohou přispět k dechberoucím časosběrným záběrům, které umí vytvářet tým výzkumníků Googlu a Washingtonské univerzity.

Těm se podařilo najít způsob, jak automaticky spojit miliony fotek tak, aby mapovaly změny fotografovaného místa v čase. Z internetu tedy posbírali 86 milionů fotek často navštěvovaných míst, která rozdělili na základě geografické polohy. Poté snímky seřadili podle data a upravili tak, aby všechny měly shodný zorný bod a stejné barvy, tím se zamezilo problikávání různých odstínů. Některé ze sekvencí obsahují dokonce i 1000 snímků a jejich renderování trvalo jednomu počítači až 6 hodin.


Kostel Santa Maria della Salute v Benátkách

Technologie nabízí mnoho možností využití, jak pro běžné uživatele, kteří mohou sledovat například stavbu mrakodrapů kousek po kousku, tak pro vědce, kteří mohou zkoumat například korozi skal nebo úbytek ledovců, a předvídat tak další vývoj.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

3 komentářů

  1. Lister0 (neregistrovaný)

    Moc dobrý

  2. LivingLegend

    A kde se nato muzu podivat krom tohoto videa?

    • Dobrý den, další výsledky práce, včetně kódu, by měly být zveřejněny již brzy, prozatím bohužel není konkrétní stránka, na které by se dala podobná videa najít :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).