Domů » Bleskovky » Google se chce vyhnout dalším pokutám od EU. Na Androidu bude doporučovat konkurenci

Google se chce vyhnout dalším pokutám od EU. Na Androidu bude doporučovat konkurenci

Uživatelé Androidu, kteří žijí v zemích Evropské unie, si nově budou moct svobodně vybrat webový prohlížeč. Google tak učiní v reakci na dvě astronomické pokuty, které mu mezi lety 2018 a 2019 udělila Evropská komise. První trest přišel v červenci loňského roku. Tehdy měl Google zaplatit 4,34 miliard eur. Letos v březnu pak internetový gigant obdržel další pokutu, tentokrát v hodnotě 1,5 miliardy eur.

Uživatelé Androidu si zvolí preferovaný prohlížeč i vyhledávač. Vybírat budou z pěti možností,“ uvedl pro Reuters nejmenovaný vedoucí pracovník Googlu. Společnost k rozhodnutí přistoupila ze dvou důvodů. Aby před zástupci Evropské unie neztratila důvěru a zároveň se vyhnula dalším vysokým pokutám.

Takhle budou vypadat obrazovky, které bude Google uživatelům v EU zobrazovat – na jedné je výběr vyhledávače, na druhém webový prohlížeč.
Takhle budou vypadat obrazovky, které bude Google uživatelům v EU zobrazovat – na jedné je výběr vyhledávače, na druhém webový prohlížeč.

Prohlížeč od Samsungu nabírá na popularitě. V počtu stažení porazil Firefox i Operu

Změnu přinese některá z následujících aktualizací operačního systému. Po jejím nainstalování se uživatelům při prvním otevření Google Play zobrazí obrazovka s nabídkou různých prohlížečů a vyhledávačů.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

19 komentářů

 1. Milan Fornůsek

  To je super, konečně si můžeme nainstalovat vyhledávač a prohlížeč podle svého výběru! Hmm, tak co bych si vybral. Jako vyhledávač to určitě bude Google Search. A prohlížeč třebááá… Google Chrome. Jsem teď mnohem šťastnější. Vlastně počkat, dyť přesně to samé jsem tam měl i předtím.

 2. V podstatě je to jedno, co si kdo vybere. Základní, je bezpečnost, sledování a agresivní reklama. Žádný z nich to neumí, a proto je to jedno, uživatele to zase přejdou mlčením a vše bude zase jako v minulosti. To už tady bylo viz Microsoft a co se změnilo, nic. Jediný výsledek jsou peníze v pokladně EU.

 3. Nevím jak to funguje u jiných Androidů, mám Galaxy S9. Jedinou Google věc, kterou jsem nucen používat je účet Google kvůli App store. Ke všemu ostatnímu používám aplikace a účty od Microsoftu. Otravný je spíš Samsung tím, že neumožní synchronizace a zálohy na jiné účty než na svůj.

  • Google Chrom jsem dávno odinstaloval a používám Edge.

  • Tak nemusis pouzivat Play, je vice repozitaru vcetne klientske aplikace. Ty, pravda, zrcadli Play.

 4. V podstate sa nic nezmeni. Ty dostanes predinstalovane google aplikacie a potom si mozes vybrat additional prehliadac ak chces. Vsetko po starom, len trochu inac.

 5. Skvělé! Kam jsme se to dostali? Výrobce musí dělat reklamu konkurenci! Není to zvrácené! Je!

 6. Ten výběr prohlížeče se týká i zařízení, které mají jiný default prohlížeč (např. Samsun Internet) ?

  • Samsung internet lze normálně odinstalovat.
   Pomocí DOS okna a pár příkazů lze odinstalovat v podstatě cokoliv, jen člověk musí vědět co. Já na své S9 vůbec nemám Bixby a ani většinu aplikací od Samsungu, dokonce ani některé od Google.

  • To je dobře.

   Nicméně, můj dotaz?

  • Samsung internet lze normalne v defaultu bez nejakych pomoci odinstalovat a nainstalovat si libovolny jiny prohlizec.

  • Ještě lépe, ale furt žádná odpověď ?

 7. Martin Prokop

  A co pak na to Samsung jeho bloatware bez možnosti výběru a odinstalace je OK?

  • Samsung je zabastlen k neuvěření. Ale s trochou snahy a hledání lze za 15min odinstalovat veškerý bloatware.

 8. Trochu me prekvapuje, ze v tomhle to schytal Google, kde zrovna na Androidu jde prenastavit vychozi prohlizec celkem snadno. Naopak u iOS je clovek nucen pouzivat defaultne jen Safari a maximalne pak zmenit vyhledavac.

  • Není úplně pravda ? Např. z Google nebo Seznam aplikace můžeš zobrazit URL v jejich prohlížeči.

 9. a Apple to bude taky muset? j
  nebo je to jednostranná šikana?
  tak at si udělají svuj system kde budou nabízet konkurenci :-D

 10. Není úplně pravda ? Např. z Google nebo Seznam aplikace můžeš zobrazit URL v jejich prohlížeči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).