Pokud nemáte dobře trénovanou paměť, patrně pro záznamy všech schůzek a událostí používáte nějaký kalendář. Ačkoli jsou papírové diáře dobrým pomocníkem, často naráží na limity toho, jak často se do něj díváte. Nejen proto jsou oblíbené digitální kalendáře, které můžeme nosit vždy v našem chytrém telefonu, aniž by zabíraly místo.
Aplikací spravujících kalendář a události je nepřeberné množství, proto jsme si na paškál vzali dvě nejpopulárnější, které jsou součástí mobilních operačních systémů – konkrétně Google Kalendář z Androidu 8.0 a výchozí systémový kalendář systému iOS 12. V našem článku se pokusíme zodpovědět otázku zcela zásadní – který z kalendářů je lepší?
Dostupnost
Jedním z důležitých faktorů pro použitelnost digitálního kalendáře je dostupnost na různých zařízeních. V tomto ohledu jsou na tom oba kalendáře podobně. Oba jsou dostupné pro uživatele zdarma a jsou přístupné také z webového prohlížeče. Pokud jde o aplikace, zde je situace podle očekávání – kalendář od Applu je dostupný pouze pro zařízení s iOS a MacOS, Google Kalendář je dostupný pro Android, ChromeOS a také pro iOS.
Použitelnost
Klíčovou vlastností každého kalendáře je jednoduchost v používání. Kdo by se kromě svých schůzek chtěl prát také se samotnou aplikací. Tady záleží čistě na preferenci. Webová verze kalendář od Googlu vše organizuje přehledně, používá hodně barev a jiných prvků, například snímků z map, fotek či výchozích obrázků. Samozřejmostí je organizace podle dnů, týdnů, měsíců či agendy, kterou disponuje také konkurent.

Aplikace od Applu zvolila jiný přístup pro zobrazení kalendáře. Vše působí sterilně, což je typické pro styl společnosti z Cupertina. Minimalismus sice vypadá na první pohled dobře, nicméně pro každodenní použití není příliš vhodný. Snadno se totiž stane, že něco důležitého přehlédnete. Je škoda, že webová verze kalendáře od Applu poskytuje pouze denní, týdenní a měsíční náhled, ocenili bychom také zobrazení všech schůzek za sebou, jako to umí Google Kalendář v náhledu Program.

Integrace
Tak nějak automaticky očekáváme, že kalendáře v mobilních zařízeních nejsou solitéry, ale že spolupracují také s ostatními aplikacemi v mobilním telefonu, čímž zjednodušují a urychlují práci. Zde Google Kalendář exceluje – integrace s ostatními službami od Googlu je na jedničku, což znamená, že z Gmailu nebo Hangouts snadno vytvoříte novou událost. Kalendář si dobře rozumí také s aplikacemi třetích stran, jako je Slack nebo Trello.
V případě Applu sice můžete taktéž využít skenování iMessage a e-mailů pro snadnější zadávání událostí, nicméně neděje se tak automaticky a pouze potenciální události zvýrazní. Obdobně je na tom také integrace s aplikacemi třetích stran, která sice existuje, nicméně počet aplikací, se kterými Apple Kalendář spolupracuje, je mnohem menší. Kromě kalendáře z iCloudu zde samozřejmě můžete synchronizovat i položky z Google kalendáře.
Sdílení událostí a kalendářů
Velikou výhodou digitálních kalendářů je, že v jedné aplikaci jich můžete mít několik, přičemž k nim můžete dát přístup také jiným osobám. To se hodí nejen v rámci rodiny, ale také v práci. Zde Google kraluje – sdílení událostí či celých kalendářů je velmi jednoduché. Stačí při vytváření zadat e-mailovou adresu osoby, které se má zaslat pozvánka. Udělování práv jednotlivým osobám ke kalendářům či událostem je také triviální a samozřejmé.

V případě kalendáře Applu jsou věci trochu složitější. Sdílet událost či kalendář je možné pouze osobám, které máte uložené ve svých kontaktech s e-mailovou adresou. Pokud rádi oddělujete svůj osobní život od svého pracovního, nejedná se o příliš elegantní řešení.

Notifikace
Papírový kalendář vás na nadcházející událost neupozorní, což je jeho hlavní nedostatek. Digitální kalendáře tímto problémem netrpí. V případě aplikace Google Kalendář můžete nastavit nejen upozornění v podobě notifikace na zařízení či e-mailu, ale také výchozí notifikace pro všechny kalendáře zvlášť. Pokud se notifikace pro celý kalendář rozhodnete změnit, automaticky se změní také pro nadcházející události. V tomto ohledu kalendáři od Googlu nic nechybí.
V případě Apple Kalendář není nastavení notifikací o nic chudší, nicméně v některých případech je nutné nastavovat upozornění pro každou událost zvlášť, což není příliš pohodlné. Výhodou kalendáře od Applu je upozornění ve chvíli, kdy je třeba na schůzku odejít, což dobře slouží především těm, kteří nechtějí plánovat dostatečně dopředu. Upozornění na hustotu a komplikace v dopravě se hodí především pro řidiče, pokud cestujete pěšky či MHD, tak vám příliš k užitku nebude.
Přizpůsobení
Google je vyhlášený tím, že možnosti přizpůsobit si každý aspekt softwaru, jsou základním kamenem jeho filozofie. Úprava barev, časové zóny či zabezpečení jsou plně v rukou uživatelů a jsou dostupné přímo z aplikace.

To samé platí také pro Apple, i když mobilní verze Google Kalendáře nabízí podstatně více možností konfigurace než v případě Applu. U webové verze díky pestrosti nastavení opět vyhrává Google.

Na bezpečnost svých dat jsou lidé citliví, především pokud jde o jejich události či e-maily. U Googlu se o svá data rozhodně nemusíte obávat, vše je v návaznosti na váš Google účet šifrováno a skvěle zabezpečeno.
Pro Apple je bezpečnost také na prvním místě, takže se ani v tomto případě o svá data nemusíte bát. Jak Google účet, tak Apple ID nabízí dvoufázové ověření, které rozhodně doporučujeme zapnout, abyste měli jistotu, že se k vašim datům nikdo nedostane.
Výhodou mobilní aplikace Google Kalendář je, že si ji můžete stáhnout jak na Androidu, tak také na iOS, zatímco nativní kalendáře Applu na Androidu nenajdete (ne že by to nějak vadilo).
Verdikt: Google vyhrává na plné čáře
Když sečtete všechny klady a zápory jednotlivých kalendářů a postavíte je vedle sebe, Google Kalendář nad svého konkurenta jasně vyčnívá. Oba kalendáře jsou skvěle použitelné, nicméně v detailech, které jak známo dělají velký rozdíl, se prokázal kalendář od Googlu jako schopnější a uživatelsky přívětivější, a to především v případě webové verze, která je skutečně propracovaná.

Apple Kalendář nicméně ztrácí především v oblastech, které jsou podřízené filosofii iOS a celého Applu, takže pokud jste spokojeným uživatelem ekosystému firmy z Cupertina, snadno nedostatky odpustíte. Webová verze Apple kalendáře je přehledná a sází na minimalistický dojem, ale právě kvůli tomu v ní najdete podstatně méně možností konfigurace než v případě Googlu. Apple rovněž nabízí nativní aplikaci kalendáře pro macOS.