Domů » Bleskovky » fullHD displeje už nestačí, na trh míří panely s rozlišením 2560 × 1600 px

fullHD displeje už nestačí, na trh míří panely s rozlišením 2560 × 1600 px

Zdá se to jako včera, kdy jsme oslavovali představení a první prodeje chytrých telefonů s pětipalcovými úhlopříčkami a fullHD rozlišením. Výrobci a jejich dodavatelé ale rozhodně neusínají na vavřínech a usilovně pracují na další generaci mobilních zobrazovačů, která má našim zrakům předložit rozlišení, jaké dosud není zdaleka obvyklé ani u podstatně rozměrnějších notebooků či stolních počítačů.

  

Vývojoví pracovníci asijských výrobců totiž úpěnlivě pracují na šestipalcových displejích, které budou zřejmě již brzy lákat na působivé rozlišení 2560 × 1600 pixelů. Pomoci jim v tom má technologie zvaná Low Temperature Poly Silicon (LTPS) s využitím laserů v rámci tepelného zpracování panelů. Divize LG Display využívá displeje typu AH-IPS s cílem dosáhnout hustoty více než 500 ppi. Kromě LG po nových technologiích pošilhává samozřejmě i Samsung, obě společnosti pak v rámci rozdělení výrobních kapacit jednají s japonskými dodavateli panelů. Ve hře jsou prý společnosti Japan Display (JDI) a Sharp.

Mohlo by se zdát, že hon za megapixely je jen marketingovým pozlátkem, na které chtějí výrobci lákat nové ovečky do svého stáda. Proti tomuto názoru ale hovoří nedávné výzkumy na uživatelích do 30 let, podle kterých jsou mladí lidé schopni pouhým okem rozpoznat rozdíl mezi displeji s hustotou 400 a 500 ppi. Nové WQXGA displeje se budou od těch současných lišit ale ještě v jednom ohledu. Rozlišení 2560 × 1600 totiž odpovídá poměru stran 16:10. Blíží se tedy zmrtvýchvstání černých proužků při přehrávání videa?

Miroslav Havlíček