Domů » Bleskovky » Fotoaparát v iPhonu 6 přinese optickou stabilizaci a další zajímavé funkce

Fotoaparát v iPhonu 6 přinese optickou stabilizaci a další zajímavé funkce

Podle dat sociální sítě Flickr je iPhone nejpopulárnějším mobilním zařízením pro fotografování na světě. Kvalita pořizovaných snímků je obstojná, konkurence je ale tvrdá a dokáže v tuto chvíli nabídnout lepší výsledky. S příchodem nového iPhonu bychom se měli dočkat vylepšení, což ukazuje nově přihlášený patent společnosti Apple. Dokument popisuje metody vylepšení technologie automatického ostření a přidání optické stabilizace, která se dosud u přístrojů s nakousnutým jablkem na zádech neobjevovala.

 

Rozlišení by mělo zůstat na hodnotě 8 Mpx. To sice není jinak vysoká hodnota, tento parametr nicméně kvalitu fotografií neurčuje a Apple to moc dobře ví. V onom dokumentu je mimo jiné psáno: „Miniaturní fotoaparáty jsou v mobilních elektronických zařízeních (jako třeba smartphonech) stále populárnější. Je zde konstantní snaha vylepšit výkon a kvalitu těchto fotoaparátů při zachování stejných rozměrů a vzhledu. Požadavky zlepšit kvalitu snímačů neutichají a to samé platí i pro miniaturizaci a přidávání pokročilých funkcí.“

 
Porovnání fotoaparátů u předchozích verzí jablečného telefonu. Zleva: iPhone 5s, iPhone 5(c) a iPhone 4S.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

17 komentářů

 1. Unnamed (neregistrovaný)

  Konečně se alespoň z 1/5 přiblížíme fotkám a videu, co zvládá digitální kompakt za 1/5 ceny nejlepšího iPhonu.

  Smutné ….

  • Matt (neregistrovaný)

   Velká logika, porovnávat 2 úplně odlišné zařízení.

   A i kdyby se bral fotoaparát, jako primární parametr, pořád je obrovský rozdíl v samotné velikosti v porovnáni velikosti čipu a dalších komponentů.

   Dej si facku a příště se víc rozmysli, než vypustíš takovou hloupost.

  • Matt: Dej si facku ty. Dnes už jsou v mobilních telefonech fotoaparáty srovnatelné (Lumia 1050, některá řešení od Sony) s běžnými kompakty. Některé dokonce běžné kompakty převyšují (Lumia 1020).

  • Matt (neregistrovaný)

   Já ale nic o kvalitách nepsal, ty WP trolle. Nauč se číst.

   Bavím se o velikosti, všechny ty tvoje příklady mají řádný náskok. Kdoví, co použijí ve velkém iPhonu, teprve potom by to mohlo být naprosto férové porovnání.

  • Proč nemohu porovnávat dva zařízení, když mají funkci se stejným účelem? To nemohu porovnávat pak ani komfort jízdy ve vlaku vs. v autě, porotože to jsou oboje úplně odlišné dopravní prostředky. To bych vlastně pomalu nemohl porovnávat s ničím…

   A že moje příklady mají náskok? Nokia vsadila na kvalitu fotografií. Zas nemá čtečku otisků prstů. Je to jen o preferencích výrobce.

  • Matt (neregistrovaný)

   Protože jejich primární zaměření je naprosto odlišné.

   Příklad za všechno, poslední EOS řady od Canon nabízí možnost točit ve fullHD v poměrně dost vysoké kvalitě, ale v jakémkoliv porovnání s například C300 prohrají téměř na plné čáře. A obě zařízení jsou určené k téměř identickému použití, přesto jsou mezi nimi velké rozdíly.

   Přestaň si nedostatek argumentů obhajovat uvažováním hlupáka a netroll.

  • Kdo to trollí jsi ty. A ještě to slovo furt opakuješ…

   Samozřejmě, že jsou mezi nimi rozdíly. Mezi nejlevnějším mobilem a iPhonem jsou také velké rozdíly a přitom spadají dostejné kategorie…

   U mobilu si nejsem jist, co je primárním zaměřením. V této době bych to asi popsal jako „poskytnout co nejvíce funkcí v přimeřené kvalitě v co nejmobilnější verzi“.

   Pokud by telefon čistě teoreticky telefon fotil lépe než nejnovější Canon EOS, tak bych to stále nemohl srovnávat?

   Jasně že fotoaparát v mobilu je plný kompromisů. Ale tobě taky z příspěvku autora UNNAMED dobře praskají žilky. Trochu klidu chlapče. Vypadají ti vlasy ;)

  • Tony (neregistrovaný)

   Povedz mi čo máš na mysli pod pojmom „bežné kompakty“ lebo žiadny mobil sa teraz nevyrovná kompaktom od 200€+

 2. „Rozlišení by mělo zůstat na hodnotě 8 Mpx. To sice není jinak vysoká hodnota, tento parametr nicméně kvalitu fotografií neurčuje a Apple to moc dobře ví.“

  Aha, to je pro mne velká novinka. Myslel jsem, že výsledné rozlišení je jeden z parametrů kvality fotografie. Nebo snad fotografie o rozlišení 1,3 Mpx má stejnou kvalitu jako 5 Mpx, 8 Mpx nebo 20 Mpx fotografie? Proč profesionální fotoaparáty fotí s větším, jak 8 Mpx rozlišením?

  Ano, rozlišení není vše. 20 Mpx fotoaparát může mít pořád horší fotky jak 8 Mpx, ale nepište, že na tom nezáleží!

  • U mobilú řešíš počet Mpx? Já teda ne, protože je mi jasné že na jednom 5Mpx je lepší než ten s tema 8Mpx alebo 12 alebo viac.

   Profesionálne foťáky sú tiež o niečo väčšie. :)

   Kto chce to pochopí, kto nie tak bude chcieť zmenu. Bavíme sa tu o mobiloch, nie o profesionálnych foťákoch, kompaktoch…

  • Nespomínajme Lumia 1020 ktorá je aj označovaná za fotomobil(a iné tomu podobné).

   A Iphone foťák pre fotenie v zrkadlách, na instagram a „fejsbučik“ je pre ich užívateľov dostačujúca, takže im to je tak či tak jedno :)

  • Pokud jsem to pochopil správně, autor textu myslel výrrokem že „megapixely neurčují kvalitu fotagrafií“ tak, že to že když telefon bude mít místo 8 mpx 20 mpx tak automaticky má lepší kvalitu fotografií, spíše naopak. Megapixely jsou v poslední době spíše marketingový tah. A když se bavíš o profesionálních fotoaparátech, tak tam je to spíše podle toho u jakého. Jsou fotoaparáty které jsou dělané na velkoformátový tisk, takže potřebují větší množství megapixelu, nebo fotoaparáty třeba do studia, na portréty atd, kde není tak velký nárok na megapixely, ale spíše na kvalitu. A 8mpx je takový příjemný kompromis. Fotografie nezabírají tolik místa, ale pořád mají více než dostatečné rozlišení na běžné používání, tisk.

  • Omlouvám se za nesrozumitelnost první věty , má to být : Pokud jsem to pochopil správně tak autor textu to myslel výrokem že „megapixely neurčují kvalitu fotagrafií“ tak, že to že když telefon bude mít místo 8 mpx 20 mpx tak to neznamená že automaticky má lepší kvalitu fotografií, spíše naopak

  • WTF (neregistrovaný)

   SPITFIRE: tak záleží len na výrobcovy ako fotočip spravý. Takej Lumiji 1020 tých 41mpix výrazne pomáha. Veľmi dobrý je aj bezstratový zoom.

  • Myslím že aj na Lumii 920 je tých 8Mpx dostačujúcich nie?

   1020 som hovoril nespomínajte, kedže foťák je tým čo proste robí L1020 zaujímavou.

 3. Samozřejmě, jako hlavní vyhodu u telefonu který má větší rozlišení je hlavně ten zoom.. Ale osobně pro mě je třeba fotoaparát v iphonu 5s něco, co čekám od telefonu, a větší detaily ani nepotřebuju.. Pokud chci vyfotit něco fakt pořádně, tak tahám zrcadlovku. Samozřejmě pokud by jednou měl telefon takovou kvalitu, že bych zrcadlovku tahat nemusel, bylo by to jen dobře.. ale toho se asi jen tak nedočkáme.

 4. johny (neregistrovaný)

  8 mpx je víc než dost pro mobil, kompaktní fotoaparát i polozrcadlovku.. Je to za hranicí toho, co je většina uživatelů schopna kvalitativně využít a na hranici toho kolik to zabírá místa na disku. Daleko za hranicí to pak je toho, co člověk má nahrávat na internet.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).