Domů » Bleskovky » Fotoaparát jako snímač dechu a tepové frekvence? Již brzy ve vašem telefonu

Fotoaparát jako snímač dechu a tepové frekvence? Již brzy ve vašem telefonu

Mobilní aplikace Google Fit se již brzy dočká zajímavých funkcí, které byste spíše čekali od chytrého náramku nebo hodinek. Po některé z příštích aktualizací do Google Fit přibyde možnost snímání srdečního tepu nebo dechu, přičemž nebude zapotřebí připojovat k telefonu žádné dodatečné senzory; vystačíte si pouze s fotoaparáty.

Google Fit

Telefony s Androidem změří vaši srdeční i tepovou frekvenci

Možná si z historie pamatujete smartphony od Samsungu, které disponovaly dedikovaným senzorem pro snímání srdeční frekvence. Nově se o tuto funkci postará zadní fotoaparát, který je schopen díky výkonným snímačům a pokročilému počítačovému vidění detekovat i drobné změny barvy prstu indikující průchod krve. Na základě toho vám bude telefon schopný oznámit hodnotu tepové frekvence, přičemž nepřesnost by měla být maximálně 2 procenta. Google tuto funkci testoval na lidech s různými barvami a odstíny pleti a u všech dosahoval podobné přesnosti.

google fit 1

Měření dechové frekvence bude mít na starosti selfie kamera, která sleduje vzestup a pokles hrudníku a na základě toho odvozuje rychlost a pravidelnost. Podle Google má být maximální nepřesnost této funkce jeden dech za minutu. Google tvrdí, že ani jedna z nových funkcí Google Fit není určena pro lékařskou diagnostiku, může však pomoci lidem v každodenním sledování svého zdravotního stavu a fyzické kondice.

Dýchací frekvence Google Fit
Dýchací frekvence Google Fit (zdroj: Google)

Představené novinky by se měly v aplikaci Google Fit objevit v příštím měsíci na smartphonech Google Pixel, poté dojde k rozšiřování i na telefony jiných značek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. marastudna 50

    Vypadá to zajímavě,ale bude to fungovat opravdu tak,jak je zde popisováno?Tak to jsem opravdu zvědav.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).