Fitbit dohání Apple. Jejich produkty budou měřit srdeční rytmus

fitbit ionic 2

Nositelná elektronika se z původního určení coby prodloužené ruky chytrého telefonu a parťáka pro sportovní aktivity pomalu, ale jistě přesouvá k monitorování zdraví a životních funkcí. Mezi průkopníky v tomto směřování patří Apple a jeho Apple Watch i americká společnost Fitbit, která spadá pod Google. Ta nyní představila novinku v podobě pasivního měření srdečního rytmu, což už nějakou dobu umí také Apple Watch.

Periodické měření srdečního rytmu může upozornit na vážné srdeční problémy, jako je fibrilace síní či nepravidelný srdeční rytmus, který může být příčinou infarktu. Tento typ měření doplní funkci EKG, která vyžaduje manuální spuštění a klidový režim během měření, přičemž nová funkce sleduje zdraví uživatele na pozadí.

1520 794 Fitbit Sense
Nositelná elektronika od Fitbitu je zase o něco chytřejší, nově umí pasivně měřit srdeční rytmus

Novinka už prošla certifikací od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, jehož posvěcení je nutné pro nasazení technologie do provozu. Podle Fitbitu dojde k jejímu spuštění na území Spojených států „již brzy“, a to na vybraných zařízeních téže značky. Vzhledem k tomu, že pro fungovaní v Evropě je potřeba získat certifikaci CE, není pro tuto chvíli jasné, kdy se periodického měření srdečního rytmu v produktech od Fitbitu dočkáme také v Česku.

Z informací poskytnutých výrobcem bohužel nevíme, které konkrétní produkty novou funkcionalitu dostanou – Fitbit totiž ve svém tiskovém prohlášení příliš sdílný není. Ve hře je jak možnost, že se pasivní měření srdečního rytmu objeví na stávajících i budoucích zařízeních, tak varianta, že nová funkce bude dostupná pouze pro ty budoucí. My v redakci se přikláníme spíše k první variantě, neboť není důvod, proč by Fitbit tuto funkci nemohl aktivovat i na aktuálních modelech.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku