Finanční výsledky Tesly za 1. čtvrtletí: I přes velkou ztrátu cena akcií roste

Americká společnost Tesla oznámila své finanční výsledky za první kvartál tohoto roku. Na první pohled by se výkaz zisku a ztráty mohl zdát velmi znepokojující, finanční svět v nich však vidí pravý opak. Ačkoliv společnost v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 154,2 miliony dolarů, tedy téměř čtyři miliardy korun, její akcie od středy, kdy byla tato zpráva zveřejněna, vzrostly na burze o 11 %. 

U zaběhnuté společnosti by tato zpráva nadzdvihla nejedno obočí, jelikož se však v případě Tesly jedná o poměrně mladou firmu, která výrazně investuje a ještě nějakou dobu potrvá, než se investice začnou vyplácet, je růst ceny akcií způsoben tím, že Tesla má nižší ztrátu, než burzovní svět očekával. Velkou roli také hraje fakt, že Tesla teprve buduje veškeré zázemí, které jí v budoucnu umožní výrazně snížit náklady, jako je například obrovská továrna Gigafactory v Nevadě. 

Vizualizace továrny Gigafactory v Nevadě

Wall Street očekával, že Tesla bude v prvním čtvrtletí ve ztrátě 52 centů (cca 13 Kč) na akcii, ve skutečnosti je však ve ztrátě pouze 36 centů (cca 9 Kč). Navíc výnosy vzrostly na 1,1 miliardy dolarů (téměř 27 miliard Kč), ačkoli se očekávalo, že budou pouze 1,04 miliardy dolarů (25,3 miliardy Kč).

K těmto výsledkům společnosti, kterou řídí vizionář Elon Musk, dopomohly prodeje 10 045 kusů Modelu S za první kvartál, přičemž jich bylo vyrobeno 11 160. Spolu s příchodem nového Modelu X, který by se měl začít vyrábět ve třetím čtvrtletí, společnost očekává, že za celý rok prodá 55 000 elektromobilů.

Velký podíl bude mít na finančních výsledcích také nedávno představená baterie pro domácnosti, zvaná PowerWall. Podle prvních zpráv si ji během prvního týdne předobjednalo 38 000 zákazníků. Díky tomu má Tesla vyprodáno až do poloviny příštího roku.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku