Domů » Články » Finanční výsledky Apple za první čtvrtletí: Mírný pokles zisku

Finanční výsledky Apple za první čtvrtletí: Mírný pokles zisku

Očekávané výsledky společnosti Apple za první čtvrtletí jsou zde – dařilo se tabletům iPad, iPhone začíná zpomalovat a celkově jablečný gigant zaznamenal mírný pokles zisku.

Apple včera v nočních hodinách oznámil své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Byly velmi očekáváné, jelikož po letech bezprecedentního růstu začíná Apple čelit tvrdší konkurenci a jeho akcie poslední měsíce nemilosrdně padají. 

Klíčové body:

 • Příjmy: 43,6 miliardy dolarů, meziroční růst o 11,3 %
 • Zisk: 9,3 mld. dolarů, pokles o 27,3 %
 • Prodeje iPhone: 37,43 mil. 
 • Prodeje iPad: 19,5 mil.
 • Prodeje Mac: 3,952 mil.
 • Prodeje iPod: 5,633 mil. 

 
Prodeje iOS zařízení  (zdroj)

iPhone

Apple prodal 37,04 milionu chytrých telefonů iPhone, je to slabý růst z loňských 35,1 milionu. Na grafu vidíte zvyšující se cyklicitu prodejů iPhone. Průměrná cena za prodaný telefon byla 613 dolarů (cca 12 260 Kč), to je pokles a může za něj větší poptávka po starších modelech. 

 
Zvyšující se vliv cyklů na prodeje iPhone

iPad

Apple prodal 19,5 milionu tabletů iPad, což je 65% růst z loňských 11,8 mil. Lehce znepokojující je klesající průměrná cena za jedno zařízení na 450 dolarů (9 000 Kč). Příčinou jsou silné prodeje iPadu Mini. CEO společnosti, Tim Cook, situaci okomentoval: „iPad mini byl strategicky naceněn s nižší marží.“ 

iPod, Mac, iTunes

Prodej počítačů Mac poklesly o 1,6 % na 3,95 milionu, zajímavé je srovnání s desetiprocentním propadem na trhu s počítači se systémem Windows. Průměrná cena za Mac vzrostla na 1 378 dolarů (27 560 Kč), nejvyšší od roku 2008. Průměrná cena za prodaný iPod byla 171 dolarů (3 420 Kč), celkově se jich prodalo 5,6 milionu. iTunes generovalo o 30 % větší příjmy oproti roku 2012. 

 
Jednotlivé složky příjmů společnosti Apple

Finance

Apple svými příjmy překonal odhady analytiků, na druhou stranu je lehce znepokojující klesající ziskovost a zpomalující růst iPhone. Apple s výsledky oznámil zvednutí dividend na 3,05 dolaru na akcii. Během příštích dvou let mezi akcionáře rozdělí více než 100 miliard dolarů. Zároveň oznámil plán na odkup vlastních akcií, k loňským deseti miliardám přidal dalších padesát. Na výsledky reagovaly akcie společnosti růstem, ale pořád jsou daleko za loňským maximem 702 dolarů za akcii. Na další čtvrtletí očekává Apple příjmy v rozsahu 33,5 až 35,5 miliardy dolarů, v loňském druhém kvartálu příjmy dosáhly 35 miliard dolarů, společnost tak očekává spíš stagnaci pro další kvartál.

Další body ze zprávy:

 • Příjmy z Apple store vzrostly o 19 %
 • Apple disponuje financemi v hodnotě 145 miliard dolarů (2,9 bilionu korun)
 • Tim Cook se zmínil o možnosti nové kategorie produktů 
 • iPad tvoří 82% webového provozu na tabletech v Severní Americe 
 • iCloud má 300 milionů uživatelů, zhruba 75 % ze všech uživatelů iOS
 • Letos je v plánu otevřít 30 nových Apple store
 • Tim Cook prohlásil, že nové produkty máme čekat na podzim a v průběhu roku 2014
 • Apple si vzal úvěr, pravděpodobně na odkup vlastních akcii, je výhodnější než převádět peníze ze zahraničí
 • Růst příjmů: Evropa 11 %, Japonsko 19 %, Amerika 7 %, Asie a Pacifik 28 %

David Podzimek

5 komentářů

 1. Dafne (neregistrovaný)

  To se mi snad zdá … „Zisk: 9,3 mld. dolarů, pokles o 27,3 % “ … je mírný pokles zisku? A co ztráta tržní hodnoty na burze o 300 miliard USD za posledních 8 měsíců: To je také jen mírný propad?

  • To víš, jakmile jde o Nokii nebo HTC, je jakýkoli pokles totálně likvidační a společnost už je téměř v háji. Ale když Applu něco klesne, tak se vždy jedná jen o „mírný pokles“…

   Aneb novinařina na úrovni.

  • David Podzimek

   Mírný pokles to není, pokles ziskovosti je problém. Na druhou stranu to chce hlouběji analyzovat výdaje, což během prvního dne nešlo a určitě budou k dispozici lepší informace během pár dnů. Speciálně až nad to naplno sedne Horace Dediu.

   Nokia a HTC se narozdíl od Apple pohybují v problémové zóně. K pochopení rozdílu není potřeba moc zamyšlení.

 2. Dafne (neregistrovaný)

  Včerejší oznámení hospodářských výsledků Apple akcionáře moc nepotěšilo a po kratičkém dopoledním růstu na 412$ za akcii následoval další propad a uzavíralo se na 405$.

  [odkaz]=

 3. c (neregistrovaný)

  Dufam ze apple otvory store aj na Slovensku konecne by kusok klesla cena

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).