Domů » Bleskovky » FBI může na dálku aktivovat mikrofon v telefonech s Androidem

FBI může na dálku aktivovat mikrofon v telefonech s Androidem

Minulý měsíc se rozhořela vášnivá debata okolo sledovacího systému amerických bezpečnostních složek, který bývá označována jako PRISM. Server Wall Street Journal (WSJ) přináší znepokojivou zprávu, která se týká telefonů s Androidem. Podle WSJ může FBI na dálku aktivovat mikrofon a nahrávat konverzace. Zprávu nepotvrdil Google ani FBI, ale aktivace mikrofonu na dálku není nová myšlenka. FBI podobný způsob užila již v letech 2004 a 2002, kdy sledovala domnělé zločince. Nové je, že speciální skupina FBI, která se zaměřuje na hackování počítačů, užívá sledovací software vlastní i od soukromé společnosti, aby se dostala do cílových mobilních telefonů a počítačů.

 

Podle WSJ může tato specializovaná jednotka přenést software pomocí zařízení, jakým je například USB disk, ale i přes internet v podobě trojského koně. FBI se údajně soustředí na to, aby sbírala pouze důležitá data. Je velmi znepokojující, že se vládní složky mohou tak snadno dostat do našich zařízení a využívat mikrofony k nahrávání konverzací. Většina si řekne, že takový postup nevadí, jelikož nedělají nic, co by mohlo bezpečnostní složky znepokojit. Ale podle všeho k podobným činnostem dochází ve větším měřítku a pak je jen otázkou času, kdy toho někdo zneužije.

David Podzimek

14 komentářů

 1. Každá moderní technologie dává potenciál ke zneužití. Podle poznávací značky auta vás mohou sledovat, podle notebooku, mobilního telefonu, sociálních sítí, vyhledávání, kreditní karty, průkazky do videopůjčovny nebo knihovny, fitcentra… A jen proto, že se dá něčeho zneužít, to přeci nepřestaneme používat. S takovou paranoiou můžeme přestat se vším, zahrabat se do díry v zemi a na hlavu dát alobalovou čepici.

  • Ale u některých operačních systémů je toto riziko mnohonásobě větší, než u jiných. Strkat hlavu do písku některým výrobcům velmi vyhovuje.

  • David Podzimek

   @Wizzard, rozhodně jsem nemyslel přestat užívat. Ale pointa byla tam, že nahrávání konverzací je přeci jen něco jiného, než sledování pohybu telefonu/automobilu. A takto výrazný zásah do soukromý by neměl být na svévolném rozhodnutí agentů a měl by být pod přísnou kontrolou, aby nedošlo k jeho zneužití. Jelikož je naprosto zřejmé, že technologie budeme užívat stále více a možností narušovat naše soukromí tak bude přibývat. Pokud to dělá protiteroristická jednotka, najdeme opodstatnění, ale představte si podobné nástroje v rukou české policie…

  • vlada (neregistrovaný)

   @steelspace do programu jsou zapojeni vsichni velci hraci nezavisle na systemu. MS pomoci IE take poskytuje pristup k PC a WP. Apple to same.

 2. @David Podzimek: Nesprávně jsem se vyjádřil, chápu Vás a souhlasím s Vámi. Dokud je přístup k těmto technologiím v rukou patřičných (a schopných) orgánů, je to v pořádku. Upřímně, když se dozvím, že mě může sledovat FBI/NSA apod., nedělá mi to vrásky, protože prostě věřím, že takové organizace jsou schopny dostatečně ochránit sesbíraná data i technologii samotnou (možná jsem naivní). Špatné samozřejmě je, když se podobné možnosti dostanou do rukou nekompetentních, nebo protiprávních organizací.

 3. Ale no tak. Copak si někdo z Vás vážně myslí, že je možné pro běžné spotřebitele prodávat technologie, které nejde sledovat? Ano, je to sice smutná realita, ale nezbývá než se s tím smířit. Pravděpodobnost, že budete sledováni FBI je mizivá.

  • martin (neregistrovaný)

   Mizivá??? stačí spomenúť počas telefonátu slová ako prezident, bomba, terorista atď a už si nahrávaný ;)

 4. Ještě bych rád dodal, že i Policie ČR má nástroje sledovat o Vás cokoliv, ale má tak nízký rozpočet, že to sotva stačí na těch pár lidiček co si to zasloží a občas na nějakej ten melouch :D

 5. Pokud trpíte nedostatkem pozornosti ze strany okolí, stačí v komunikaci pravidelně používat několik klíčových slov, a výsledek se se záhy dostaví. :-D

 6. d456 (neregistrovaný)

  Když dokáže Google odinstalovat z jakéhokoliv Androida vadnou aplikaci…

 7. ž. wolš (neregistrovaný)

  Kto to nevedel, tak je naivka…

 8. Google, Android… jakkoliv to zní paranoidně, den za dnem je ividět, každý den nám to ukazujou… Google chce ovládat lidi, mít nad nimi moc, vědět o nich všechno… Nco s tím udělejte,dokud to ještě jde

 9. Dano (neregistrovaný)

  Mno… skuste najst na Google Play soft, ktory vam dokaze urobit zaznam hovoru, bez rootu a dohratia specialnej kniznice pre dvojsmernu komunikaciu. Ze ste nenasli? Spravne, neda sa. Iba ak mate root s tou kniznicou (Na symbiane to slo krasne). A ak si rootnem fon, tak potom nahodim aj firewall a potom pa-pa, nepovolena komunikacia. Jedniny sposob, ako moze niekto nahrat vas hovor je na urovni operatora (televizneho, mobilneho, internetoveho) a potom je uuuplne jedno aky mate fon, ci pevnu linku, ci x-box kinect, ci tv s web kamerou. Big Brother vas vidi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).