I přestože se cyklus obměny u smartphonů postupně prodlužuje, stále se jich každý rok vyrobí (a tedy i vyhodí) obrovské množství, což má negativní dopad na životní prostředí. Proti tomuto trendu jde nizozemská firma Fairphone, která vyrábí stejnojmenné telefony s cílem zatěžovat životní prostředí co nejméně, ať už ekologickou výrobou, či možností vyměnit si některé komponenty svépomocí. Její nový přírůstek do rodiny se jmenuje Fairphone 3.

Fairphone 3: šroubovák v základním balení
Pokud bychom se na Fairphone 3 podívali na jakýkoliv jiný smartphone, patrně by nás příliš nezaujal. Jedná se o zařízení střední třídy, které ale stojí poměrně vysokých 450 EUR (asi 11 600 korun), což je částka, za kterou vám kdejaký Číňan pomalu postaví vlajkovou loď. Nebude však vyrobena z recyklovaných materiálů a z šetrně vydolovaného zlata.
K Fairphone 3 navíc ani nedostanete nabíječku nebo sluchátka, výrobce předpokládá, že vám toto příslušenství zůstalo po starším telefonu. V balení naopak nestandardně najdete ochranný obal a také šroubovák, který využijete při výměně modulů.
Ty jsou totiž alfou a omegou tohoto telefonu – vyměnit (popř. upgradovat) si můžete zadní kryt, baterii, fotoaparát, sluchátko, spodní desku s USB-C, mikrofonem a vibračním motorkem, a horní desku se selfie kamerkou, sluchátkovým konektorem a mikrofonem.
Není divu, že první generace smartphonu si vysloužila u serveru iFixit hodnocení 10 z 10, čehož současné slepené smartphony z kovu a skla zdaleka nedosahují.
Zastaralý design a pomalejší hardware
Zpět ale k Fairphone 3. Telefon je vybaven 5,65″ displejem s Full HD+ rozlišením, kvůli modulárnímu návrhu jsou ale výrazně široké rámečky okolo něj, přední strana designově malinko připomíná loňský Google Pixel. Zajímavý je design zadní strany, kryt telefonu je totiž průsvitný a obnažuje tak komponenty pod ním; na akumulátoru s kapacitou 3 000 mAh je například nápis „Změna je ve vašich rukách“. Pod baterií pak vás pak výrobce pochválí za to, že jste zosobněním pokroku.
Záda jsou pak ještě domovem pro čtečku otisků prstů a hlavní fotoaparát, který je překvapivě pouze jednočočkový – jeho rozlišení je 12 Mpx, světelnost objektivu pak činí f/1.8. Selfie kamerka má potom rozlišení 8 megapixelů a světelnost f/2.0. Po stranách dále najdeme trojici tlačítek, sluchátkový jack a asymetricky umístěný USB-C konektor s podporou rychlého dobíjení Quick Charge 3.0. Z bezdrátových technologií nechybí LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a NFC.
V útrobách telefonu tiká čipset Qualcomm Snapdragon 632 podpořený 4 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB, je zde však možnost jejího rozšíření. Uživatel si navíc nemusí vybírat, zda chce větší paměť či používat telefon v režimu dual SIM, sloty jsou zde celkem tři. Bohužel pro přístup k nim je nutné po staru rozebrat telefon a vyjmout akumulátor. Vzhledem k modularitě také neočekávejte jakoukoliv deklaraci odolnosti. Na telefonu běží operační systém Android 9.0 Pie v čisté podobě.
Ekologie především
Pokud při koupi nového smartphonu hledíte zejména na poměr cena/výkon, určitě u konkurence najdete spoustu vybavenějších telefonů; pokud však přemýšlíte více ekologicky, může být Fairphone 3 tou správnou volbou.