Domů » Bleskovky » Facebook se pokouší zabránit ztrátě důvěry, vysvětluje některé kontroverzní kroky

Facebook se pokouší zabránit ztrátě důvěry, vysvětluje některé kontroverzní kroky

Sociální síť Facebook zažívá poslední dobou těžké období. Po zveřejnění informace, že osobní data uživatelů byla zneužívána třetími stranami k manipulování veřejného mínění, se přidaly také výzvy některých významných osobností a společností k tomu, aby svůj facebookový účet také smazali. Elon Musk například tak učinil neprodleně.

Reakce Facebooku na sebe nenechala dlouho čekat, alespoň co se týče jeho problému s tím, že v rámci operačního systému Android sbírá citlivá data uživatelů. Facebook ve svém vyjádření vysvětlil, že se jedná o specifickou aktivitu, která se týká Messengeru a odlehčené verze Facebooku s přídomkem Lite.

„Uživatelé musejí výslovně s tímto postupem souhlasit. Pokud si již dále nepřejí, aby Facebook sbíral jejich osobní data, mohou tuto funkci vypnout v nastavení, či přímo v aplikaci Facebook Lite. Pokud si uživatel aplikaci smaže, jeho data budou rovněž smazána,“ stojí ve vyjádření Facebooku.

Někteří uživatelé, včetně redaktora serveru Ars Tehcnica Seana Gallaghera, ovšem tvrdí, že Facebook sbírá informace o hovorech a SMSkách i přes to, že nepoužívají zmíněné aplikace. Největší sociální síť světa nicméně i přes to tvrdí, že data, která shromáždí, neprodává třetím stranám. I když toto může být pravda, stále nevíme, proč tato data Facebook od uživatelů sbírá.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Unik dat na FB je jen spicka ledovce … FB se cim dal zhorsuje a kasle na uzivatele … uz treba mesic neresi mizejici feedy kdyz si uzivatel necha zobrazit komentare … nastesti je znam workaround, ktery tuhle ‚vychytavku‘ obejde.

  2. Karel Endler

    U mě tedy Fakebook důvěru neztratil – já mu nevěřil nikdy. Účet tam sice mám, ale pod falešným jménem, bez údajů a naprosto osekaný – slouží pouze k přihlašování do některých diskusí.

    • Přesně tak, na FB mám založený na starší mail, který prakticky nepoužívám. Jediné info co tam mám je moje jméno, jinak žádné skutečnné údaje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).