Domů » Bleskovky » Facebook vás brzy pozná, aniž by viděl váš obličej

Facebook vás brzy pozná, aniž by viděl váš obličej

Facebook se pyšní relativně kvalitním a spolehlivým algoritmem, který dokáže na fotce nahrané na sociální síť identifikovat tváře a ušetřit uživatelům práci s označováním jednotlivých osob. Zanedlouho se tuto funkcionalitu chystá ještě více zdokonalit.

 

Programátorům, kteří pracují na facebookové umělé inteligenci, se podařilo sestrojit algoritmus, který dokáže rozpoznat osobu i v případě, kdy je otočena k fotografovi zády, nebo jí není vidět do obličeje. K tomu sleduje podobné rysy jako člověk, mezi něž patří především vlasy, oblečení, tělesné proporce a další charakteristiky.

 

Facebook takto otestoval algoritmus u 40 000 fotografií z Flickru, kdy byl schopen rozeznat osoby, kterým „neviděl“ do obličeje, s 83% přesností, což je působivý výsledek. Jak daleko se Marku Zuckerbergovi podaří v rozeznávání osob dojít, je prozatím velkou neznámou, zdá se však, že brzy se před modrou sociální sítí neschováme. 

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

  1. WP (neregistrovaný)

    Zajimave…myslel jsem, ze FB je socialni sit a ne tajna sluzba:)

    Je to nakonec tak, jak chteji lidi, kdyz se FB tesi takove uzivatelske oblibenosti…

  2. petr (neregistrovaný)

    Nacase zrušit fb

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).