Domů » Bleskovky » Facebook potají prováděl na svých uživatelích psychologické experimenty

Facebook potají prováděl na svých uživatelích psychologické experimenty

Máte pocit, že bezpečnost a soukromí se z internetu poslední dobou čím dál více vytrácí? Pak vás asi nepotěší ani informace o tom, že Facebook používal své uživatele jako laboratorní myši a prováděl na nich potají psychologické testy, které pak byly s velkou slávou zveřejněny v odborném časopise „Proceedings Of The National Academy Of Sciences“. O co přesně šlo? Dle článku Facebook zkoušel v lednu 2012 na souboru 600 000 uživatelů filtrovat zobrazovaný obsah na zdi tak, že jedné polovině zobrazoval většinu pozitivních statusů, zatímco ta druhá viděla především negativní obsah; následně bylo sledováno, jaké komentáře a statusy sledované skupiny píšou, aby se zjistil vliv filtrace obsahu.

Takto zní úryvek z článku: „Při omezení pozitivních zpráv lidé psali méně pozitivních příspěvků a naopak více negativních; při redukci negativních zpráv se projevil opačný efekt. Tyto výsledky naznačují, že emoce vyjádřené jinými na Facebooku ovlivňují naše vlastní emoce a prokazují ve velkém měřítku emoční nakažlivost na sociálních sítích“. Vypadá to, že Facebook tentokrát takřka objevil Ameriku. Možná by měl Mark Zuckerberg své zaměstnance trochu více pouštět ven mezi lidi, pak by nemuseli šmírovat soukromí statisíc uživatelů k tomu, aby pochopili význam slov empatie a emoce.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

5 komentářů

 1. Jasnačka (neregistrovaný)

  Mark, ne Marc!

 2. MartinezZ (neregistrovaný)

  OMG, to je výzkum :D Když někdo postne koment „Spadli mi křečci do mixéru, všichni tři, postupně“, tak se dá očekávat asi plno reakcí „To je smutňoučký. Vrahu. Chcípni. Já bych všechny ty mixéry zakázala.“ apod. Asi bych tam nečekal komentáře ála „Ser na křečky, přišla mi ta nová plazma do obýváku. Nebreč, koupím ti nový mixér, barevnější a výkonější. Mocinky hepínkuju, jak šajní sluníčko, muxk, to zvládneš. Teď už se mají křečci líp, ale spíš mi poraď, co s drakem u ledničky, když mě motýlci nechtějí pustit z klece – ten matroš je síla.“

  Chybí tam už jen dodatek, že „Američtí vědci vyzkoumali, že…“.

 3. Martin (neregistrovaný)

  ještě zě mě ty statusy na facebooku a komentáře tolik neberou přečtu si jen články co mě zajímaj a zbytek ať mi skočí na hrb

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *